چرا دندان های من تیز و خون آشامی هستند؟ چه باید بکنم؟

بسیاری از افراد کنجکاو هستند که چرا دندان های تیزتر از حد معمول دارند که شبیه به خون آشام های خیالی به نظر می رسند. چندین دلیل احتمالی وجود دارند که چرا ممکن است دندان های نیش یا پیشین کسی نوک تیز باشند. بررسی علل و پیامدهای دندان های نوک تیز می تواند به ارائه دیدگاهی در مورد آناتومی دندانی و برطرف کردن نگرانی ها کمک کند.

درک دندان های تیز و خون آشامی

دندان خون آشامی چیست؟

دندان خون آشامی در زبان عامیانه به دندان های نیش نوک تیز غیر معمول فک بالا اطلاق می شود. آنها از خط دندان های دیگر بیرون می زنند و به نقطه مشخصی می رسند. تصویرهای تخیلی خون آشام ها اغلب این دندان های نیش را به شکل اغراق شده بلند و قلاب مانند نشان می دهند، اما دندان های نیش فک بالای برخی افراد به طور طبیعی برجسته و شبیه به افسانه های خون آشام به نظر می رسد.

مخصوصاً، مشخصه ویژه دندان های خون آشامی دندان نیش بالای بلندتر، نوک تیزتر و برآمده تر از حد متوسط ​​است. آنها به طور قابل توجهی از خط سایر دندان های جلوی فک بالا پایین می آیند و ممکن است هنگام بسته شدن دهان در زیر خط لب پایین قابل مشاهده باشند. شکل کشیده آنها به آنها ظاهری شبیه به خون آشام ها در رسانه های شناخته شده می دهد.

دندان خون آشامی چیست؟
دندان خون آشامی چیست؟

آیا دندان نیش همان دندان خون آشامی است؟

دندان های نیش و خون آشامی به همان پدیده دندان های نیش نوک تیز فک بالا اشاره دارند. دندان نیش از نظر فنی به هر دندانی اطلاق می شود که به طور غیر معمولی نوک تیز است. این شامل دندان های پیشین یا دندان های پرمولر بلند می شود.

با این حال، وقتی در صحبت محاوره از “دندان نیش خون آشامی” استفاده می شود، در درجه اول به دندان های نیش فک بالا اشاره دارد که تیزتر و برآمده تر از حالت عادی هستند. بنابراین در حالی که همه دندان های خون آشامی را می توان به عنوان یک نوع دندان نیش طبقه بندی کرد، فقط دندان های نیش برجسته خاصی تصویر خون آشام را تداعی می کنند.

چه چیزی باعث نوک تیز شدن دندان ها می شود؟

چند دلیل احتمالی وجود دارند که ممکن است دندان ها به دندان های نیش نوک تیز یا دندان های خون آشامی تبدیل شوند:

 • ژنتیک- برخی دندان های نوک تیز طبیعی را از والدین خود به ارث می برند. این ممکن است به دلیل ساختار ارثی استخوان فک و شکل جوانه دندان باشد که مستعد ایجاد دندان های نیش تیزتر است. پیشینه های قومی خاص نیز تمایل دارند دندان های نیش برجسته تری را نشان دهند.
 • عوامل رشد- مسائل محیطی در رحم یا اوایل دوران کودکی به طور بالقوه می توانند روی شکل گیری دندان تأثیر بگذارند و منجر به تیزتر شدن دندان ها شوند. مواردی مانند سوء تغذیه در دوران کودکی، کمبود کلسیم، یا مشکلات جفت در دوران بارداری ممکن است با دراز شدن دندان های نیش ارتباط داشته باشند.
 • ساییدگی دندان- در صورتی که سطوح جونده دندان نیش با سرعت کمتری نسبت به دندان های پیشین و دندان های پرمولر مجاور فرسوده شوند، دندان های نیش می توانند برجسته و نوک تیز شوند. عادات تهاجمی دندان قروچه یا ساییدگی ناهموار دندان ها می تواند منجر به عدم تعادل فرسایش این دندان ها شود.
 • ارتودنسی- گاهی اوقات دندان ها می توانند عمداً توسط ارتودنتیست ها در طول درمان با بریس ها یا درمان های زیبایی به شکل دندان نیش خون آشامی تر در بیایند. اما این یک فرایند انتخابی است تا یک اتفاق طبیعی.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا کم خوابی برای سلامت دهان و دندان ها خطرناک است؟

اصلاح دندان های نیش تیز

دندان های نوک تیز خون آشامی برای اکثر افراد یک ویژگی بی ضرر آناتومی هستند. اما در برخی موارد دندان های نیش برجسته در زندگی روزمره می توانند مشکل ساز باشند یا سلامت دهان و دندان را تحت تأثیر قرار دهند. در صورت نیاز گزینه هایی برای مدیریت دندان های نیش تیز وجود دارند:

پرداختن به مسائل عملکردی

برخی از افراد متوجه می شوند که دندان های نیش تیز آنها مانع عملکرد طبیعی مانند صحبت کردن واضح یا جویدن راحت غذا می شود. دندان های نیش برجسته همچنین ممکن است باعث شوند دندان ها در برابر لب پر شدن، شکستگی یا پوسیدگی دندان در شکاف های کنار خود آسیب پذیرتر شوند و به طور بالقوه باعث ایجاد مشکلات دندانی مداوم شوند.

در صورت وجود هرگونه مشکل مانند ناراحتی هنگام جویدن، مشکل در صحبت کردن، گاز گرفتن تصادفی لب ها یا داخل گونه ها، یا افزایش آسیب دندان، مشاوره با دندانپزشک توصیه می شود. دندانپزشک می تواند بایت و ساختار دندان ها را ارزیابی کند تا راه حل هایی را پیشنهاد دهد.

اصلاح دندان های نیش تیز
اصلاح دندان های نیش تیز

درمان های ترمیمی

به دلایل عملکردی یا زیبایی، ترمیم های مختلف می توانند به کاهش تیزی بیش از حد دندان های نیش کمک کنند:

 • باندینگ دندانی مواد رزین همرنگ دندان اضافه می شوند تا نوک تیز را کند کرده و لبه ها را صاف تر نمایند. این یک راه حل مقرون به صرفه و غیر تهاجمی است.
 • ونیرهای پرسلن- این ونیرهای پرسلن نازک، دندان های نوک تیز را با ظاهری گرد و یکنواخت می پوشانند. ونیرها گران تر هستند اما نتایج بادوامی را ارائه می دهند.
 • روکش ها- روکش ها به طور کامل قسمت قابل مشاهده دندان را برای تغییر شکل کامل درون یک کلاهک سفارشی می پوشانند. گران تر از باندینگ هستند اما ماندگارتر هم هستند.
 • شکل دهی مینا- گرد کردن ظریف لبه های تیز از طریق تراش مکانیکی دندان یا کانتورینگ لیزری. یک رویکرد بسیار محافظه کارانه.
 • ارتودنسی- بریس ها یا اینویزیلاین می توانند مکان دندان های نیش های بیرون زده را تغییر داده و صاف کنند تا برجستگی آنها به حداقل برسد.

آیا دندان های خون آشامی بد هستند؟

داشتن دندان های خون آشام- مانند نوک تیز، علیرغم ظاهر که دارند، معمولاً هیچ چیز ذاتاً بدی درباره آنها وجود ندارد. بسیاری از افراد با دندان های نیش بیرون زده، بدون مانع یا خطرات سلامتی زندگی کاملی دارند. با این حال، در صورت بروز هر گونه مشکلی برای حفظ سلامت و عملکرد مناسب دهان و دندان، تمیز نگه داشتن دندان ها و مراجعه به دندانپزشک توصیه می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نقش مینی ایمپلنت ها در درمان ارتودنسی

هدف تکاملی دندان های نیش چیست؟

گرچه دندان های نیش خون آشامی اغراق آمیز خیالی هستند، دندان های نیش معمولی معمولاً به یک نقطه گرد می رسند. این شکل در اجداد ما نقش مهمی برای پاره کردن گوشت و غذا ایفا کرده است. هدف دندان های نیش سه چیز است:

 • گرفتن- نوک های تیز این امکان را برای دندان های نیش فراهم می کنند تا به راحتی غذا را سوراخ کرده و بگیرد. برجستگی و گشتاور آنها از استخوان فک قابلیت نگهداری خوب در حین گاز زدن و پاره کردن را برای آنها فراهم می کند.
 • پاره کردن- شکل نوک تیز این دندان ها باعث بریدن و پاره شدن غذاهای سفت مانند گوشت خام، پوست و مواد گیاهی فیبری می شود. موقعیت استراتژیک آنها در کنار دندان های پیشین این نیروهای پاره کنندگی را افزایش می دهد.
 • دفاع- برای انسان ها و سایر پستانداران، دندان های نیش می توانند به دفاع شخصی در برابر تهدیدات و رقابت برای منابع و جفت کمک کنند. آنها توانایی گاز زدن شدید و ایجاد آسیب بیشتر را افزایش می دهند.

در دوران مدرن، ما برای شکار طعمه یا مبارزه با دشمنان به دندان های خود تکیه نمی کنیم. اما دندان های نیش شکل تیز مشخص خود را به عنوان یادگاری از گذشته تکاملی ما حفظ می کنند. برجسته و تیز بودن آنها این امکان را برای اجداد ما فراهم می کرد تا غذاهای متنوعی بخورند و با موفقیت بیشتری زنده بمانند.

امروزه دندان های نیش برای فرو رفتن، پاره کردن یا آسیب کمتر مهم هستند، اما همچنان برای گرفتن و پاره کردن برخی از غذاها کاربرد دارند. حتی اگر به صورت اغراق آمیز عنوان دندان های نیش خون آشامی بگیرند، هیچ آسیب یا نقطه ضعفی ندارند.

هدف تکاملی دندان های نیش
هدف تکاملی دندان های نیش

حقایق و افسانه های دندان های خون آشامی

دندان های نیش خون آشامی جایگاه اغراق آمیزی در داستان های ترسناک و اسطوره شناسی دارند. اما برخی از شرایط واقعی خون آشامی بالینی وجود دارند و به میل به خون مربوط می شوند. درک تمایز بین واقعیت و خیال مهم است.

دندان های خون آشامی در فرهنگ عامه

افسانه های خون آشام ها و دندان های نیش آنها حداقل به روم باستان باز می گردد. اما رسومات داستانی در مورد استفاده از دندان های نوک تیز برای نوشیدن خون بسیار دیرتر شکل گرفت:

 • دهه ۱۷۰۰- خون آشام ها در فولکلور اروپایی به عنوان اجساد زنده شده ظاهر می شوند که از زنده ها تغذیه می کنند، اما هیچ دندان نیشی ذکر نشده است. دندان ها مشخص نشده اند.
 • دهه ۱۸۰۰- داستان های خون آشامی در اشعار و داستان هایی مانند خون آشام ۱۸۱۹ جان پولیدوری شکوفا شدند. دندان های نیش به عنوان یک صفت خون آشامی برای بدست آوردن خون تثبیت می شود.
 • اواخر دهه ۱۸۰۰- رمان گوتیک برام استوکر در سال ۱۸۹۷ دراکولا خون آشام ها را به گونه ای محبوب و محکم می کند که دندان های نیش برجسته ای دارند که از آنها برای سوراخ کردن و نوشیدن خون مورد استفاده می شود.
 • عصر مدرن- رسانه های تصویری مانند فیلم ها، رمان های گرافیکی و تلویزیون، تصویر خون آشام ها را با دندان های نوک تیز بلندی می آرایند که برای گاز گرفتن گردن استفاده می شوند. این دندان های نیش را به عنوان یک ویژگی قطعی خون آشامی نشان می دهد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع ایمپلنت و اجزاء آن

اصرارهای واقعی نوشیدن خون پزشکی

در حالی که خون آشام واقعی یک فانتزی است، برخی از شرایط روانی می توانند باعث شوند افراد هوس مصرف خون کنند.

 • سندرم رنفیلد- وسواس در نوشیدن خون به دلیل باور توهم آمیز که جوانی و جاودانگی را فراهم می کند. نامش از شخصیتی در دراکولا گرفته شده است.
 • خون آشام بالینی- نوشیدن خون اجباری بدون روان پریشی زمینه ای. احتمالاً مربوط به مسائلی مانند کمبود آهن، پورفیری یا اختلالات شخصیتی است.
 • اتووامپیریسم- بدست آوردن برانگیختگی جنسی از به دست آوردن و خوردن خون خود. به طور کلی بی ضرر است اما می تواند خطرات عفونت را افزایش دهد.

این شرایط با درمان روانشناختی، داروها، مکمل های آهن یا اصلاحات رفتاری برای ارضای نیازها از طریق روش های ایمن تر قابل کنترل هستند.

خطرات سبک زندگی خون آشامی

در دهه های اخیر یک خرده فرهنگ شیفته خون آشام ها بوجود آمده است. تلاش برای اتخاذ صفات خون آشامی فرضی مانند نوشیدن خون یا کاشت دندان نیش می تواند باعث آسیب شود:

 • بیماری های قابل انتقال از طریق خون- بیماری هایی مانند اِچ آی وی، هپاتیت و سپسیس در صورت مصرف خون دیگران خطراتی را به همراه دارند.
 • مسمومیت- مصرف بیش از مقادیر اندک خون می تواند باعث استفراغ، اسهال و افزایش بار بیش از حد پروتئین در بدن شود.
 • آسیب به خود- بریدن خود برای استخراج خون می تواند منجر به ایجاد زخم های دائمی شود، به عروق خونی حیاتی برخورد کند یا عفونی شود.
 • آسیب دندانی- تلاش برای شکل دادن دندان ها برای درآوردن آنها به شکل دندان های نیش، خطر شکستن مینای دندان، آشکار شدن اعصاب، پوسیدگی دندان و عفونت لثه را در پی دارد.

در حالی که افسانه خون آشام جذابیت و کشش فانتزی دارد، تقلید از رفتار خون آشام ها شامل مصرف خون یا اصلاح دندان از نظر پزشکی خطرناک است. اگر افکار وسواسی در مورد یک خون آشام واقعی ادامه داشته باشند، کمک روانی ترجیح داده می شود.

خطرات سبک زندگی خون آشامی
خطرات سبک زندگی خون آشامی

سوالات متداول در مورد دندان های نوک تیز

در اینجا به برخی از سوالات متداول مردم در مورد دندان های نیش نوک تیز پاسخ داده شده است:

اگر دندان های من مانند دندان های نیش تیزتر به نظر برسند، آیا طبیعی هستند؟

داشتن دندان های نیش تیزتر یا بلندتر از حد متوسط، تغییر طبیعی انسان است. حدود ۱ تا ۲ درصد از جمعیت دندان های نیش فک بالای بیرون زده و بدون هیچ گونه مشکل پزشکی دارند. تا زمانی که دندان ها سالم هستند، دندان های نیش های برجسته فقط یک ویژگی رشد هستند.

آیا می توان دندان های نیش خود را به شکل دندان های تیزتر درآورد؟

برای اهداف زیبایی شناختی، ممکن است اعمال دندانپزشکی مانند باندینگ را انجام دهید تا عمداً تیزی دندان های نیش خود را افزایش دهید. اما اکثر دندانپزشکان به دلیل خطر آسیب رسیدن به اعصاب یا تراز، صرفاً برای ایجاد دندان های نیش زیبا، توصیه نمی کنند در دندان های سالم تغییری ایجاد شود.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: