باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان قادر است نائص جزئی دندان ها، مانند لب پر شدگی ها، ترک ها، یا تغییر رنگ ها را بپوشاند. دندانپزشکان قادرند فرایند درمان را به گونه ای انجام دهند که زیبایی از دست رفته دندان هایتان به شما بازگردد. این فرایند دندانپزشکی زیبایی، می تواند تنها در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک نتایج خوبی به همراه داشته باشد و جایگزینی سریع تر و قابل پرداخت تر (مقرون به صرفه تر) برای ونیرهای پرسلاین باشد.

این راهکار اغلب با سفید کردن دندان ها یا روکش های دندانی به صورت ترکیبی و همراه با یکدیگر انجام می شود تا لبخندی کامل برای شما خلق شود.

باندینگ دندان
باندینگ دندان

باندینگ دندان چیست؟

در باندینگ دندان از رزین کامپوزیت استفاده می شود، همان ماده ای که در برخی موارد برای پر کردن دندان ها استفاده می شود، تا دندانی را پوشش دهد که از نظر زیبایی برای آن مشکلی بوجود آمده است. در طول فرایند باندینگ دندان، رزین کامپوزیت دقیقاً متناسب با رنگ دندان های طبیعی دیگر انتخاب می شود و سپس با دقت به صورت لایه لایه روی دندان قرار می گیرد و شکل داده می شود تا به شکل نهایی نزدیک باشد.

برای بیمارانی که می خواهند لبخندی روشن تر داشته باشند، توصیه می کنیم ابتدا فرایند سفید کردن دندان ها (بلیچینگ) برای آنها انجام شود. از آنجا که باندینگ دندان ها ساختار طبیعی دندان ها را دست نخورده حفظ می کند، درمان بازگشت پذیر است، و آن را به جایگزینی شناخته شده برای ونیرهای پرسلاین تبدیل کرده است. علاوه بر این تعداد زیادی از افراد، بیشتر از ونیرهای دندانی استطاعت پرداخت هزینه های آن را دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  زایلیتول چیست و چه مزایایی برای سلامت دهان دارد؟

آیا شما گزینه مناسبی برای باندینگ دندان ها هستید؟

اگر بهداشت دهانی خوبی داشته باشید، بدون هیچ علامت و نشانه ای از پوسیدگی و بیماری لثه، اما از ظاهر دندان های خود ناراضی هستید، ممکن است گزینه ای فوق العاده برای این فرایند دندانپزشکی زیبایی باشید. همه قسمت های پوسیده دندان ها که نیاز به پرکردن داشته باشند باید ابتدا اصلاح و درمان شوند. برای حصول اطمینان از با دوام بودن نتایج، توصیه می کنیم بیماران کشیدن سیگار را ترک کنند و بهداشت دهانی را به خوبی رعایت کنند.

باندینگ دندان قادر به پوشاندن چه معایبی از دندان ها است؟

  • لب پر شدگی یا ترک خوردگی
  • فواصل ناهماهنگ و شکاف بین دندان ها.
  • نامتناسب بودن دندان ها با یکدیگر که باعث می شود لبخند غیر موزونی داشته باشید.
  • بد رنگی یا لکه های روی دندان ها که با سفید کردن تخصصی دندان ها قابل درمان نیست.
  • دندان هایی که مقدار اندکی کج یا منحرف هستند.
باندینگ دندان
باندینگ دندان

در طول فرایند باندینگ چه انتظاری باید داشت؟

طی مشاوره اولیه، لازم است دندانپزشک با استفاده از فناوری پیشرفته، معاینه و بررسی کامل و دقیقی از دندان های شما انجام دهد. علاوه بر این، نگرانی های زیبایی و اهداف شما از انجام این درمان را مرور خواهند کرد تا طرح درمانی خلق کنند که نیازهای مد نظر شما را برآورده سازد.

باندینگ دندان عموماً می تواند در یک جلسه تکمیل شود، مگر آنکه لازم باشد قبل از آن سفید کردن دندان انجام شود. در چنین مواردی، ابتدا باید تحت فرایند سفید کردن دندان ها قرار بگیرید و یک جلسه بعد برای انجام فرایند باندینگ دندان های شما برنامه ریزی خواهد شد. فرایند شما به این صورت انجام خواهد شد:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کیست های فک

انتخاب رنگ

دندانپزشک از راهنمای چارت رنگ برای بهترین رنگی استفاده خواهد کرد که با دندان های طبیعی شما متناسب و هماهنگ باشد. سپس رنگ رزین تغییر داده می شود و دندان برای درمان آماده می شود.

آماده سازی دندان

در طول این مرحله، دندانی که نیاز به باندینگ دارد با دقت با نوارهای دندانپزشکی پوشش داده خواهد شد. نوعی ماده اِچ کننده روی دندانی که قرار است باندینگ روی آن انجام شود، اعمال خواهد شد. این محلول شیارهای ریزی روی سطح دندان ها ایجاد می کند تا ماده چسبنده محکم تر به دندان ها بچسبد.

اعمال ماده باندینگ

وقتی باندینگ دندان ها آماده می شود، دندانپزشک از نوعی ابزارهای خاص دندانپزشکی استفاده خواهد کرد تا رزین کامپوزیت را لایه لایه روی دندان های شما قرار دهد و آن را شکل دهد. رزین کامپوزیت ظاهری خمیر (بتونه) مانند دارد و لازم است دندانپزشکی مجرب و متخصص با تکنیک های خاصی نتایج زیبایی برای آن خلق کند.

کیورینگ (تاباندن نور مخصوص) و پولیش کردن

نوعی نور فرابنفش خاص (UV) برای خشک کردن رزین استفاده خواهد کرد. دندانپزشک نوارهای اطراف دندان ها را برخواهد داشت و رزین را تراش خواهد داد تا نتایج قابل قبولی خلق کند. برای نهایی کردن نتایج، دندان ها از نظر اکلوژن صحیح بررسی خواهند شد و پولیش خواهند شد تا درخششی طبیعی پیدا کند.

باندینگ دندان
باندینگ دندان

مزایای باندینگ دندان ها

زمان اندک فرایند

فرایندهای باندینگ دندانی در یک جلسه کامل می شوند، و نیازی به استفاده از لابراتوار دندانپزشکی ندارد. بنابراین، اگر زمان کمی دارید و نمی توانید چند هفته یا چند ماه صبر کنید تا لبخند جدید شما خلق شود، ممکن است این فرایند برای شما ایده آل باشد. این کار را می توان روی تنها یک دندان، یا حتی چند یا همه دندان ها انجام داد و ظاهری فوق العاده برای آنها خلق کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شل شدن ایمپلنت های دندانی یا روکش آنها

کم هزینه بودن

باندینگ دندان ها مطمئناً درمان مقرون به صرفه ای برای اصلاح مشکلات ناخواسته لبخند است. با این حال، کم هزینه تر از دیگر درمان های دندانپزشکی زیبایی است، اما باعث نمی شود برای همه افراد مناسب باشد.

بی خطر بدون

برای باندینگ دندان ها از مواد کامپوزیتی استفاده می شود که کاملاً سازگار با بدن انسان است، به این معنا که لازم نیست نگران آسیب نشت مواد شیمیایی به داخل بدن باشید، مانند آنچه برای پر کردن نقره ای قدیمی اتفاق می افتد. اگر یک پر شدگی قدیمی دارید که می خواهید آن را خارج کنید، دندانپزشک شما می تواند این کار را بدون هیچ خطری انجام دهد تا بتوانید آن را با یک رزین کامپوزیت یا باندینگ دندان پر کند که ظاهری کاملاً طبیع دارد.

از آنجا که مواد باندینگ دندان مستقیماً به دندان ها می چسبد، می تواند یک سیل بی نقص بوجود بیاورد که مانع وارد شدن باکتری هایی به دندان ها شود که منجر به بروز عفونت در محل پر شدگی دندان خواهند شد. به خاطر داشته باشید که بهداشت خوب دهان- با یا بدون باندینگ دندان ها- همیشه ضروری است.

زیبایی

مواد باندینگ دندان به گونه ای ساخته شده اند که ظاهری کاملاً طبیعی داشته باشند. این مواد در طیف رنگ های مختلفی تولید می شوند، که اجازه می دهند نتایج کار دقیقاً هماهنگ با دندان ها دیگر باشند. به خاطر داشته باشید باندینگ دندان ها تغییر رنگ نخواهد داشت، بنابراین سفید کردن در آینده هیچ تأثیری روی رنگ آنها نخواهد داشت.

این مزایا به تنهایی باعث می شوند باندینگ دندان ها انتخابی برتر برای اصلاح دندان های آسیب دیده باشد.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
error: