اهمیت نخ دندان کشیدن در دوران کودکی

چرا نخ دندان کشیدن دندان کودکان بسیار مهم است؟

نخ دندان کشیدن دندان های کودک شما یک بخش فوق العاده مهم، اما اغلب نادیده گرفته شده از یک روتین بهداشتی دهان و دندان است. ما می دانیم که مسواک زدن حداقل دو مرتبه در روز استاندارد است، اما مسواک زدن به تنهایی تمام پلاک های را از روی دندان های کودک شما از بین نمی برد. نخ دندان کشیدن باعث تمیز شدن نقاطی از بین دندان ها و زیر لثه های شما می شود که به سختی قابل دسترسی هستند.

بسیاری از والدین در مورد نخ دندان کشیدن برای کودکان خود مردد هستند یا نمی دانند چه زمانی این کار رار شروع کنند. آموزش استفاده از نخ دندان در خانه به فرزندان، باعث می شود این عادت سالم از سنین پایین شروع شود. در اینجا چند نکته مفید در مورد نخ دندان کشیدن دندان های کودک شما آورده شده اند.

از چه زمانی باید نخ دندان کشیدن برای کودک را آغاز کنیم؟

هنگامی که دو دندان کودک شما شروع به تماس پیدا کردن با یکدیگر کردند، معمولاً در سنین دو تا شش سالگی، باید نخ دندان کشیدن را شروع کنید، حتی زمانی که آنها فقط دندان های شیری خود را دارند نیز باید این کار را انجام دهید. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که رویش دندان های مولر اصلی آنها در حدود سن ۲ یا ۳ سالگی آغاز می شود. نخ دندان کشیدن دندان های کودک نوپای خود را یک مرتبه در روز به مدت چند دقیقه شروع کنید. حتی اگر دندان های فرزندتان هنوز کاملاً با یکدیگر تماس نداشته باشند، علاوه بر یک روتین مسواک زدن خوب، می توانید مفهوم نخ دندان کشیدن را به خوبی معرفی کنید. عادت دادن کودک به احساس نخ دندان کشیدن می تواند این احساس را برای کودک عادی کند. عادات سالم هر چه زودتر شروع شود، بهتر است!

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کاهش هزینه ایمپلنت دندانی
نخ دندان کشیدن در کودکی
نخ دندان کشیدن در کودکی

چگونه باید دندان های کودک را نخ دندان کشید؟

بسیاری از افراد بزرگسال نخ دندان کشیدن را دوست ندارند، بنابراین تصور کنید که این برای فرزندتان چگونه است. لمس ملایم و صبر، کلیدهای اصلی هستند. هنگام نخ دندان کشیدن دندان های کودک، به آرامی نخ دندان بکشید تا به دندان ها یا لثه های کودک آسیب وارد نکنید.

اگر از نخ دندان سنتی استفاده می کنید، حدود ۱۸ اینچ نخ دندان بردارید و بیشتر آن را دور انگشت وسط و بقیه آن را دور انگشت اشاره یا شست فرزند خود بپیچید. سعی کنید نخ را به صورت دایره های کوچکی در دو انتهای رشته ببندید تا انگشتان فرزندتان به راحتی در آن قرار بگیرند. این به آنها کمک خواهد کرد که در مراحل اولیه، قبل از اینکه یاد بگیرند چگونه آن را به تنهایی نگه دارند، نخ را در دست نگه دارند. در مرحله بعد، از فرزندتان بخواهید این مراحل اولیه نخ دندان کشیدن را دنبال کند. از او بخواهید نخ را به آرامی بین دندان های فرزندتان به سمت پایین بلغزاند در حالی که نخ دندان را با انگشتان شست و اشاره خود محکم نگه داشته است. مراقب باشید که آن را روی لثه های خود نچسبانند.

نخ را در اطراف هر دندان به شکل C خم کنند و به آرامی آن را در کناره های هر دندان از جمله زیر خط لثه بالا و پایین ببرند. هنگام حرکت از یک دندان به دندان دیگر، بخش جدیدی از نخ را باز کنند.

اگر کودک شما قادر به انجام این کار نیست، خودتان همین کار را برای او انجام دهید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت های زیگوماتیک راهی برای جبران کمبود استخوان

اگر در استفاده از نخ دندان معمولی مشکل دارید، نخ دندان های دسته دار یک بار مصرف را امتحان کنید. آنها بیشتر بچه پسند هستند، در دست گرفتن آنها راحت تر است و در انواع شکل ها، رنگ ها و طعم ها موجود هستند. ما نخ دندان هایی را توصیه می کنیم که به جای یک رشته نخ دو رشته ای باشند زیرا بقایای مواد غذایی بیشتری را جمع می کنند.

نخ دندان کشیدن در کودکی
نخ دندان کشیدن در کودکی

چرا نخ دندان کشیدن دندان شیری بسیار مهم است؟

نخ دندان جاهایی را تمیز می کند که مسواک نمی تواند، مانند بین دندان ها! هر روز از بین بردن ذرات مواد غذایی بین دندان ها به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی، بوی بد دهان و مهم تر از همه به جلوگیری از بروز بیماری های لثه کمک می کند. غذای گیر کرده بین دندان ها به محل رشد باکتری ها تبدیل می شود! با نخ دندان کشیدن می توان به آن نقاط دشوار دسترسی پیدا کرد، میزان باکتری ها و پلاک های داخل دهان را کاهش داد و خطر ایجاد حفره ها را کاهش داد. مراقبت صحیح از دندان های شیری از طریق مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، پایه و اساسی قوی برای یک لبخندی سالم ایجاد می کند.

هنگام استفاده از نخ دندان چه انتظاری باید داشت؟

اگر در ابتدا لثه های فرزندتان خونریزی کردند، نگران نشوید! پس از چند روز استفاده از نخ دندان، خونریزی باید متوقف شود زیرا لثه ها سالم تر خواهند شد. اما اگر خونریزی ادامه داشت، با دندانپزشک مشورت کنید. این امر زمانی شایع است که نخ دندان کشیدن بخشی از روتین روزانه شما نباشد، اما می تواند نشانه ای از التهاب لثه باشد، بخصوص در کودکان بزرگتر. هرچه بیشتر دندان های کودکتان را نخ دندان بکشید، خونریزی کمتری خواهید دید. کودک شما ممکن است در ابتدا شکایت کند که نخ دندان کشیدن ناخوشایند است، اما لثه های او سالم تر و از حساسیت آنها کاسته خواهد شد. همانطور که نخ دندان کشیدن به یک عادت روزانه تبدیل می شود، این علائم محو خواهند شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  به جای عصب کشی چه درمانهایی میتوان انجام داد؟
نخ دندان کشیدن در کودکی
نخ دندان کشیدن در کودکی

چند نکته مفید برای شروع چیست؟

به خاطر داشته باشید که صبور و انعطاف پذیر باشید. سعی کنید آنچه را که برای فرزندتان بهتر کار می کند پیدا کنید تا نخ دندان کشیدن را بریای او سرگرم کننده کنید!

اگر کودک شما در درک مفهوم نخ دندان کشیدن مشکل دارد، از او بخواهید که نخ دندان کشیدن شما را تماشا کند! برای کودک خود توضیح دهید که چرا نخ دندان کشیدن کاری است که او باید به طور مداوم انجام دهد. اگر در ابتدا سخت بود، ناامید نشوید. اگر تازه شروع کرده اید، نخ دندان کشیدن فقط یک نقطه در هر شب همچنان موفقیت آمیز است. هنگامی که کودک شما به سن ۸ تا ۱۰ سالگی رسید و مهارت دستی کافی پیدا کرد، باید خودش آماده نخ دندان کشیدن باشد!

ما امیدواریم که این مقاله شما را تشویق کند که به هر شب نخ کشیدن دندان های فرزندانتان ادامه دهید، زیرا به فرزندان خود کمک خواهید کرد تا عادت های سالمی را شکل دهند که تا آخر عمر باقی خواهند ماند.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: