چرا داخل دهانم مزه فلز احساس می کنم؟

آیا تا به حال از کسی شنیده اید که بگوید: “چیزی باعث ایجاد طعم بدی در دهان من می شود؟” حالا تصور کنید برای مدت زمان طولانی داخل دهان خود طعم فلز داشته باشید که روی چگونگی تجربه شما از غذاها و نوشیدنی ها تأثیر می گذارد و باعث می شود لذت بردن از غذاهایی که دوست دارید دشوار شود. این طعم فلزی هر لقمه ای که می خورید و هر جرعه ای که می نوشید را تحت تأثیر قرار می دهد. در نتیجه، از خوردن ناامید می شوید، زیرا غذاهایی که قبلاً به نظر شما خوشمزه بودند، اکنون مزه ای عجیب و اشتها کور کن دارند.

تغییر در چگونگی احساس کردن طعم و مزه چیزها می تواند تندرستی شما را تحت تأثیر قرار دهند.

در این مقاله به بررسی دلایل این حس عجیب می پردازیم. ما روی عواملی که مختص لوپوس هستند و همچنین سایر علل احتمالی تمرکز خواهیم کرد که می توانند منجر به ایجاد مزه پایدار فلز کمک کنند. ما همچنین در مورد استراتژی هایی صحبت خواهیم کرد که می توانید برای مقابله با طعم بد طولانی مدت در دهان خود امتحان کنید.

عوارض جانبی داروها و درمان های لوپوس

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما تغییر در طعم و بو، از جمله عوارض جانبی شایع ناشی از داروها هستند. در واقع، محققان تخمین می زنند که حدود ۵۰ دارو از ۱۰۰ داروی برتر در ایالات متحده باعث بروز این عوارض جانبی می شوند. بنابراین، جای تعجبی ندارد که برخی از درمان های لوپوس ممکن است باعث تغییر در حس چشایی شما شوند.

متوترکسات، آزاتیوپرین (ایموران) و سیکلوسپورین همگی می توانند باعث تغییر در حس چشایی شما شوند. برخی از مکمل هایی که برای کمک به علائم لوپوس استفاده می شوند، مانند روغن ماهی نیز می توانند باعث ایجاد طعم بد در دهان شوند.

سایر داروهایی که ممکن است باعث ایجاد طعم فلز داخل دهان شوند.

برخی از داروهای غیر مرتبط با لوپوس که می توانند حس چشایی شما را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

  • آنتی بیوتیک ها
  • داروهای فشار خون
  • درمان های دیابت
  • داروهای شیمی درمانی
  • داروهای ضد افسردگی

اگر فکر می کنید که ممکن است داروهای شما باعث تغییر در طعم و مزه شما شده باشند، با متخصص روماتولوژی خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند دوز داروهای مصرفی شما را تنظیم کنند یا داروهای شما را تغییر دهند تا در مدیریت این عوارض جانبی به شما کمک کنند.

مزه فلز داخل دهان
مزه فلز داخل دهان

شرایط بهداشت دهان و دندان

داشتن سلامت خوب دهان و دندان بخصوص برای مبتلایان به لوپوس مهم است. زروستومیا یا خشکی دهان، یک مشکل شایع برای افراد مبتلا به لوپوس، می تواند خطر ابتلا به مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تست پالپ روشی برای بررسی زنده بودن دندان

وقتی دهان شما بزاق کافی برای شستن باکتری ها و خنثی کردن اسیدها نداشته باشد، می تواند منجر به ایجاد حفره های دندانی و التهاب لثه شود. به همین دلیل است که افراد مبتلا به لوپوس باید به خوبی از دهان خود مراقبت کنند. مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و استفاده منظم از دهانشویه می توانند به پیشگیری از بروز این مشکلات کمک کنند.

همچنین ضروری است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا آنها می توانند پاکسازی تخصصی دندان ها را انجام دهند و علائم مشکلات دندان یا لثه را بررسی کنند.

اگر به لوپوس مبتلا هستید، حتماً وضعیت خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید، زیرا آنها می توانند روتین مراقبت های دهانی شما را برای رفع چالش های خاص همراه با این بیماری تنظیم کنند.

بهداشت عمومی دهان و دندان

جدا از لوپوس، بهداشت نامناسب دندان به تنهایی می تواند منجر به ایجاد طعم فلزی در دهان شما شود. وقتی دندان های خود را به اندازه کافی مسواک نمی زنید یا دهان خود را به درستی تمیز نمی کنید، باکتری ها می توانند انباشته شوند و باعث ایجاد طعم فلزی داخل دهان شوند. عدم مراقبت از دهان نیز می تواند منجر به بروز بیماری های لثه مانند ژنژیویت (التهاب لثه) یا پریودنتیت شود، که می تواند باعث تورم و خونریزی لثه ها شود. این عدم مراقبت از دهان می تواند به ایجاد طعم فلز داخل دهان بیافزاید.

مزه فلز داخل دهان
مزه فلز داخل دهان

برفک دهان

برفک دهان، که یک عفونت قارچی شایع ناشی از رشد بیش از حد مخمر در حفره دهان است، می تواند منجر به ایجاد طعم ناخوشایند داخل دهان شود. هنگامی که برفک دهان دارید، مخمر می تواند طعم چیزها را داخل دهان شما تغییر دهد و در نتیجه منجر به ایجاد طعم بد یا گاهی فلزی داخل دهان شود که باقی می ماند.

برخی از داروهایی که برای لوپوس مصرف می کنید، مانند کورتیکواستروئید پردنیزون، می توانند تعادل طبیعی میکروارگانیسم های داخل دهان شما را بر هم بزنند و احتمال ابتلا به برفک دهان را افزایش دهند.

وجود برفک دهان همچنین می تواند بیشتر باعث بر هم خوردن تعادل طبیعی باکتری ها و مخمرها در دهان شما شود، که همچنین می تواند حس چشایی شما را تحت تأثیر قرار دهد. گرچه برفک دهان ناراحت کننده است، اما بعید است که باعث ایجاد مشکلات جدی شود، مگر اینکه سیستم ایمنی شما واقعاً ضعیف باشد.

کمبودهای تغذیه ای

گاهی اوقات، داشتن طعم فلزی در دهان ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که بدن شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. اگر در دهان خود طعم فلز دارید، ممکن است بدن شما به روی، ویتامین B3 یا ویتامین B12 بیشتری نیاز داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت های دندانی

برای کمک به مدیریت این کمبودها و کاهش طعم فلز داخل دهان، باید یک رژیم غذایی متعادل شامل میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، غلات کامل و چربی های سالم داشته باشید.

گاهی اوقات، پزشک معالج شما ممکن است مکمل هایی را توصیه کند تا اطمینان حاصل کند که مواد مغذی کافی دریافت می کنید. آنها همچنین می توانند سطوح مواد مغذی شما را کنترل کنند و در رفع هرگونه کمبود برای مدیریت علائمی مانند طعم فلزی در دهان به شما کمک کنند.

سندرم شوگرن Sjögren

بیماری خودایمنی وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول ها و بافت های سالم خود را مورد حمله قرار می دهد. سندرم شوگرن یک بیماری خودایمنی مرتبط با لوپوس است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه غدد موجود در بدن که رطوبت تولید می کنند، مانند غدد داخل دهان شما (غدد بزاقی) را مورد حمله قرار می دهد. این وضعیت می تواند باعث بروز علائمی مانند خشکی چشم و خشکی دهان شود.

داشتن خشکی دهان به این معنا است که برای شستن و رقیق کردن مواد غذایی بزاق کمتری دارید، که می تواند باعث شود طعم عجیب فلزی یا تلخی را در غذای خود مشاهده کنید. اگر این علامت را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا به شما کمک کند تا بفهمد چه چیزی باعث بروز آن شده است و چگونه آن را درمان کنید.

مزه فلز داخل دهان
مزه فلز داخل دهان

بیماری کلیوی

بیماری کلیوی زمانی ایجاد می شود که کلیه های شما نتوانند کار خود را برای فیلتر کردن مواد زائد از خون شما انجام دهند. یکی از علائم بیماری کلیه در مراحل پایانی، طعم فلز داخل دهان است. این علامت به این دلیل رخ می دهند که مواد زائد و سموم در جریان خون شما انباشته می شوند که می تواند جوانه های چشایی شما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد طعم فلزی یا تلخی شود.

بیماری کلیوی یکی از عوارض شایع نفریت لوپوس lupus nephritis است، که التهاب کلیه ناشی از لوپوس می باشد. در افراد مبتلا به لوپوس، سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت های سالم از جمله کلیه ها را مورد حمله قرار می دهد که منجر به اختلال عملکرد کلیه می شود. اگر به نفریت لوپوس مبتلا هستید و در دهان خود طعم فلز را تجربه می کنید، حتماً به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

دیابت

دیابت یک اختلال متابولیک مداوم است که از هر ۱۱ فرد بزرگسال در سراسر جهان ۱ نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. در دیابت، بدن نمی تواند به درستی سطح گلوکز خون را کنترل کند، که منجر به بروز عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت زیادی می شود.

برخی از مطالعات حاکی از این هستند که افراد مبتلا به لوپوس کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. دیابت می تواند باعث دیسگوسیا dysgeusia یا اختلال در حس چشایی شود. برخی از افراد مبتلا به دیسگوسیا ممکن است طعم عجیبی در دهان خود داشته باشند، حتی زمانی که چیزی نمی خورند یا نمی نوشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پولیپ دندان

اگر دیابت دارید، طبیعی است که طعم فلز را تجربه کنید و باید درباره آن با پزشک خود صحبت کنید.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یک اختلال عملکرد غده تیروئید است که اغلب در افراد مبتلا به لوپوس مشاهده می شود. یکی از عوارض کم کاری تیروئید، تغییر حس چشایی است. به نظر می رسد که این عارضه زمانی با دارو قابل برگشت است که عملکرد غده تیروئید به حالت عادی بازگشته باشد.

بیماری رفلاکس معده به مری

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)- که تحت عنوان رفلاکس اسید نیز شناخته می شود- وضعیتی است که در آن اسید معده به مری شما (لوله ای که گلو و معده شما را به یکدیگر متصل می کند) باز می گردد. یکی از علائم GERD احساس طعم ترش یا فلز داخل دهان است. همراه با طعم فلزی، ممکن است سایر علائم گوارشی مانند سوزش سر دل، احساس برگشت غذا رو به بالا، زخم های دهان و مشکل در بلع را تجربه کنید.

ایجاد تغییرات در سبک زندگی مانند اجتناب از برخی غذاهای خاص، حفظ وزن سالم و مصرف برخی داروها ممکن است به کاهش علائم GERD کمک کند. اگر فکر می کنید به GERD مبتلا هستید، با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید.

بارداری

بارداری می تواند تغییرات مختلفی را با خود برای بدن به همراه داشته باشد، از جمله چگونگی حس کردن طعم چیزها. این علامت ناشی از تغییرات هورمونی است که در طول دوران بارداری اتفاق می افتد. غذاهایی که قبلاً طعم خوبی داشتند، اکنون ممکن است طعم عجیبی داشته باشند. برخی آن را طعم فلزی یا تلخ توصیف می کنند. این طعم فلزی معمولاً موقتی است و بعد از بارداری از بین می رود.

آلرژی به مواد غذایی

طعم فلز در دهان می تواند نشانه اولیه آنافیلاکسی باشد، یک واکنش آلرژیک خطرناک. این واکنش ممکن است در صورتی رخ دهد که چیزی بخورید که به آن شدیداً حساسیت دارید، مانند صدف یا آجیل درختی. اگر طعم فلز در دهان شما با سایر علائم آنافیلاکسی مانند تورم در صورت، گردن یا زبان همراه است، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

دکتر شما بهترین منبع شماست.

اگر مزه فلز داخل دهان شما از بین نمی رود یا علائم نگران کننده دیگری وجود دارند، همیشه بهتر است نخستین کاری که انجام می دهید مراجعه به پزشک باشد. آنها می توانند به شما کمک کنند تا پی ببرید چه چیزی ممکن است باعث بروز این مشکل شده باشد و گزینه هایی برای درمان یا مقابله با این علامت به شما ارائه دهند.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: