بدترین عادات برای ایمپلنت های دندانی شما

پس از کاشت ایمپلنت های دندانی، اکثر افراد می خواهند مطمئن شوند که آنها هر کاری که می توانند انجام می دهند تا  از طول عمر ایمپلنت دندانی خود اطمینان حاصل کنند. به طور کلی، این شامل مراقبت از ایمپلنت با حفظ بهداشت دهان و دندان مانند دو مرتبه مسواک زدن در روز، نخ دندان کشیدن روزانه، و حداقل هر شش ماه یک مرتبه مراجعه به دندانپزشک برای چکاپ و پاکسازی است.

علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان، بخش دیگری از مراقبت از ایمپلنت های دندانی به پرهیز از برخی رفتارها می پردازد. علیرغم این واقعیت که ایمپلنت های دندانی فوق العاده محکم هستند، اما باز هم می توانند مانند دندان های طبیعی آسیب ببینند. برخی از عادات دهانی می توانند خطر آسیب دیدن ایمپلنت های دندانی را به شدت افزایش دهند، برخی بیشتر از بقیه. برای کمک به اینکه بدانید کدام عادات دهانی مضرترین هستند، ما فهرستی از بدترین عادات دهانی برای ایمپلنت های دندانی را جمع آوری کرده ایم:

مسواک زدن خیلی محکم

گرچه رعایت بهداشت دهان و دندان برای طول عمر ایمپلنت و روکش آن مهم است، اما در حقیقت، مسواک زدن خیلی محکم بیشتر از آنکه مزیت داشته باشد، ضرر خواهد داشت. علت این است که اعمال فشار بیش از حد حین مسواک زدن می تواند باعث تحلیل رفتن لثه ها یا کنار رفتن آنها از روی دندان ها و یا روکش ایمپلنت شود. این امر بویژه برای ایمپلنت های دندانی مضر است زیرا می تواند به باکتری ها اجازه دهد تا بافت اطراف ایمپلنت را آلوده کنند. در موارد وخیم، این می تواند باعث شکست درمان کاشت ایمپلنت شود. اگر مسواک شما دارای فرچه هایی است است که به سمت بیرون خمیده شده اند، یا اگر متوجه تحلیل رفتگی لثه های خود شده اید، ممکن است فشار زیادی برای مسواک زدن دندان های خود اعمال می کنید. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که از فشار مناسب استفاده می کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چه عواملی روی هزینه درمان ریشه تأثیر دارند؟

دندان قروچه یا براکسیسم

دندان قروچه اصطلاحی است که برای توصیف عمل ساییدن یا فشردن دندان های دوفک بالا و پایین روی یکدیگر استفاده می شود. این رفتار اغلب در شب و هنگام خواب رخ می دهد، که به این معنا است که بسیاری از افراد از این رفتار بی اطلاع هستند. دندان قروچه اغلب می تواند علائمی مانند خواب آلودگی در طول روز، سر درد صبحگاهی، درد عمومی صورت و درد فک ایجاد کند. اکثر دندانپزشکان می توانند دندان قروچه را با الگوهای سایش روی دندان ها و یا روکش های دندانی تشخیص دهند.

متأسفانه دندان قروچه برای دندان های طبیعی و ایمپلنت های دندانی بسیار مضر است. در کسانی که به تازگی کاشت ایمپلنت های دندانی را انجام داده اند، این عادت با اعمال دائم نیروی خیلی زیاد، به خود ایمپلنت فشار زیادی وارد می کند. ثانیاً، دندان قروچه همچنین باعث می شود که روکش های بر پایه ایمپلنت سریع تر فرسوده شوند و می تواند خطر شکسته شدن یا ترک خوردن آن را افزایش دهد. هر دندان طبیعی باقی مانده نیز ممکن است در اثر دندان قروچه آسیب دیده یا فرسوده شود.

با این حال، تنها به این دلیل که دندان های خود را به هم می سایید یا فشار می دهید، الزاماً به این معنا نیست که نمی توانید ایمپلنت های دندانی را داشته باشید یا در نهایت آسیب خواهند دید. در مواردی که بیمار مبتلا به دندان قروچه، کاشت ایمپلنت های دندانی را انجام می دهد، دندانپزشکان معمولاً محافظ دندان شبانه را تجویز می کنند. این یک محافظ دندانی است که برای قرار گرفتن روی دندان ها ساخته شده و شب ها استفاده می شود. محافظ دندان، نه تنها از دندان ها و یا روکش های دندانی در برابر آسیب یا فرسودگی محافظت می کند، بلکه برای جلوگیری از دندان قروچه و کاهش فشار روی ایمپلنت فک را در موقعیت بهتری قرار می‌ دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سوالات متداول بعد از کاشت ایمپلنت (بخش دوم)
مراقبت از ایمپلنت دندانی
مراقبت از ایمپلنت دندانی

جویدن یخ

در گرمای تابستان، جویدن چند تکه یخ برای خنک شدن ممکن است ایده خوبی به نظر برسد. با این حال، این در واقع برای دندان های طبیعی و یا ترمیم های دندانی شما بسیار خطرناک است. علت این است که مینای دندان، مواد دندانی و یخ، همگی دارای ساختار کریستالی در سطح میکروسکوپی هستند. وقتی دو یا چند ساختار کریستالی به زور به هم فشار داده م ‌شوند، قوانین علمی حکم می کنند که یک ساختار باید شکسته شود. گرچه به طور کلی این تکه یخ است که می شکند، اما موارد متعددی وجود دارند که مینای دندان یا ترمیم دندان با جویدن یخ شکسته شده است. بنابراین برای جلوگیری از آسیب رساندن به روکش بر پایه ایمپلنت، توصیه می شود از جویدن یخ خودداری کنید. یکی از راه های انجام این کار نوشیدن با نی است.

جویدن ناخن

جویدن ناخن عادت دیگری است که می تواند برای دندان ها و یا روکش دندان شما بسیار مضر باشد. گرچه اکثر افراد جویدن ناخن را با آسیب به ناخن ها و بستر ناخن خود مرتبط می دانند، اما در واقع می تواند منجر به شکستن دندان و یا ترمیم دندان شود. علت این است که ناخن های شما نازک هستند و جویدن آن ها باعث می شود که دندان های شما با زوایای غیر عادی روی یکدیگر برخورد کنند. جویدن ناخن نه تنها می تواند خطر آسیب به دندان ها یا ترمیم شما را افزایش دهد، بلکه می تواند منجر به اختلال عملکرد مفصل فک نیز شود، زیرا به دلیل قرار گرفتن فک پایین در موقعیت رو به جلو هنگام جویدن ناخن، مفصل تحت فشار قرار می گیرد. برای جلوگیری از جویدن ناخن، توصیه می شود از یک لاک ناخن تلخ استفاده کنید و یا چیزی پیدا کنید که دستان شما را مشغول کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عفونت دندان و آنتی بیوتیک

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن هم برای سلامت دهان و هم برای سلامت عمومی شما مضر است، با این حال می تواند بویژه پس از کاشت ایمپلنت دندان مضر باشد. علت این است که مواد شیمیایی موجود در سیگار جریان خون به لثه ها را محدود می کنند که باعث کند شدن روند بهبود می شود. افرادی که سیگار می کشند بیشتر در معرض شکست ایمپلنت هستند و برخی از دندانپزشکان ممکن است به همین دلیل از کاشت ایمپلنت برای افراد سیگاری اجتناب کنند. بهترین گزینه ترک سیگار است، با این حال، حتی ترک موقت یک هفته قبل و دو ماه پس از کاشت ایمپلنت دندان می تواند خطر شکست ایمپلنت را کاهش دهد. با این حال، بهتر است این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

مراقبت از ایمپلنت دندانی
مراقبت از ایمپلنت دندانی

استفاده از دندان ها به عنوان ابزار

دندان ها (طبیعی یا مصنوعی) ابزارهایی عالی برای گاز گرفتن، جویدن و آسیاب کردن غذا هستند. با این حال، این تمام کاری است که برای آنها در نظر گرفته شده است. حتی اگر ممکن است فکر کنید که دندان ها و یا ترمیم های دندانی شما برای باز کردن بطری ها یا بسته ها به اندازه کافی قوی هستند، برای پاره کردن اشیا یا نگه داشتن آنها در نظر گرفته نشده اند. اغلب اوقات، استفاده از دندان ها به عنوان ابزار، به سادگی منجر به آسیب دیدن آنها می شود. در برخی موارد، حتی ممکن است باعث جابجایی ایمپلنت خود شوید، بخصوص اگر هنوز به طور کامل با استخوان اطراف جوش نخورده باشد. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب در این شرایط این است که به سادگی از استفاده از دندان به عنوان ابزار خودداری کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
error: