نقش درمان پی آر پی در درمان های دندانپزشکی

درمان با پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت یک روش پزشکی است که باعث افزایش بهبود بافت ها، گردش خون بهتر، جوان سازی و رشد مجدد می شود. گرچه این روش نسبتاً اخیراً در زمینه دندانپزشکی و جراحی دهان معرفی شده است، اما از اوایل دهه ۱۹۹۰ کاربرد گسترده ای در پزشکی ورزشی و جراحی ارتوپدی پیدا کرده است. درمان PRP به زمان، منابع یا تجهیزات خاصی برای انجام نیاز ندارد. برای انجام آن، دندانپزشکان و جراحان دهان فقط به اطلاعاتی در مورد فرآیند استخراج پلاسمای غنی از پلاکت و کیت پلاسما تازه نیاز دارند – تنها یک کیت PRP که آنها همیشه به آن نیاز دارند. این کیت ها ارزان، استفاده از آنها آسان، چند منظوره، ساخته شده از مواد درجه یک و توسط متخصصان برتر درمان PRP طراحی شده اند.

کاربرد پی آر پی در دندانپزشکی

زیبایی واقعی پلاسمای غنی از پلاکت این است که می تواند کاربرد خوبی در طیف وسیعی از زمینه های پزشکی پیدا کند، زیرا پلاکت ها بخشی از خون انسان هستند که مسئولیت آنها لخته کنندگی، بهبود و بازسازی بافت و بالأخره جراحی دهان و دندانپزشکی به این فهرست افزوده شده اند. با استفاده از محلولی حاوی غلظت بالایی از پلاکت ها در ناحیه تحت درمان، روند بهبودی موفقیت آمیزتر خواهد بود، زیرا سریع تر عمل خواهد کرد و احتمال بروز عوارض کمتر خواهد بود. مواردی که استفاده از PRP در دندانپزشکی توصیه می شود ویژگی های زیر را دارند:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تشخیص و درمان بیماری های لثه

روش تزریق پی آر پی بویژه برای بیمارانی مفید است که به انجام فرایندهای جراحی تهاجمی تر نیاز دارند یا با بیماری های دهان و دندان شدیدتر سر و کار دارند. با این حال، شرایط و فرایندهای ذکر شده در بالا تنها بخش کوچکی از کاربرد گسترده PRP درمانی در دندانپزشکی را شامل می شوند. حتی فرایندهای کمتر تهاجمی دندانپزشکی می توانند شامل استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت باشند. در واقع در مواردی که بیمار سابقه مشکلات بهبودی، عفونت های بعد از جراحی و عوارض را داشته باشد، بسیار توصیه می شود.

کاربرد PRP در دندانپزشکی
کاربرد PRP در دندانپزشکی

پی آر پی چگونه عمل می کند؟

تهیه پلاسمای غنی از پلاکت قبل از جراحی یا شروع درمان خوراکی انجام می شود. لازم است یک مشاوره انجام شود تا جراح دهان یا دندانپزشک بتوانند تشخیص دهند که آیا درمان با پی آر پی گزینه خوبی برای بیمار است یا خیر. اکثر افراد گزینه های عالی برای این نوع درمان هستند، اما افرادی که شرایط انعقاد خون دارند یا داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند ممکن است برای این فرایند تأیید نشوند یا ممکن است دستورالعمل های خاصی به آنها داده شود که قبل از درمان باید آنها را دنبال کنند تا از بروز عوارض جلوگیری شود. با این حال، به طور کلی، PRP یک فرایند بسیار ساده است که تقریباً هیچ خطری را پنهان نمی کند.

اگر بیمار برای درمان PRP تأیید شود، از رگ او خون گرفته می شود. اینجاست که ویژگی های باورنکردنی کیت پی آر پی پلاسما تازه وارد می شود. کارشناسان و تکنسین های دندانپزشکی می توانند از این دستگاه برای جمع آوری خون با سوزن پروانه ای یکبار مصرف و لوله شیشه ای پزشکی موجود در بسته استفاده کنند. بعید است که بیمار در این مرحله از فرآیند احساس ناراحتی کند زیرا هر قسمت از کیت مطابق با تمام استانداردهای ایمنی و کیفیت طراحی شده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سفید شدن لثه ها و روش درمان آن

سپس خون جمع آوری شده در داخل یک سانتریفیوژ قرار می گیرد که آن را برای چند دقیقه می چرخاند و آن را فراوری می کند و پلاسمای غنی از پلاکت را از پلاسمای فقیر پلاکتی و گلبول های قرمز جدا می کند. این امر این امکان را برای متخصصان پزشکی که این روش را انجام می دهند فراهم می سازد تا به راحتی پروتئین ها و سلول های ارزشمند را جمع آوری کنند. آنها حاوی فاکتورهای رشد قدرتمندی هستند که سنتز بافت را تحریک می کنند.

در سایر درمان های پلاسمای غنی از پلاکت (مخصوصاً برای ترمیم مو و جوانسازی پوست)، PRP ایزوله معمولاً درست در نواحی درمان شده یا مشکل دار (پوست سر، صورت، دکلته و غیره) به بیمار تزریق می شود. با این حال، در دندانپزشکی، پلاسمای استخراج شده با تعداد پلاکت بالا را می توان به آرامی روی یا اطراف ناحیه جراحی شده یا عفونی اعمال کرد. اما حتی در صورت نیاز به تزریق، به لطف پلاسما تازه که می تواند در مرحله نهایی درمان نیز استفاده شود، این فرآیند بار دیگر با حداقل درد و ناراحتی، در صورت وجود، همراه خواهد بود.

یک راه حل نسل جدید با مزایای بسیار زیاد

سرمایه گذاری روی کیت های پی آر پی چیزی بیشتر از سرمایه گذاری روی یک دستگاه پزشکی است – سرمایه گذاری روی یکی از امیدوار کننده ترین، نوآورانه ترین و مؤثرترین روش های درمانی شناخته شده در پزشکی مدرن است. درمان PRP زندگی بیماران و دندانپزشکان را بسیار آسان تر می کند زیرا با آن:

  • خطر ابتلا به عفونت به سرعت کاهش می یابد.
  • سرعت بهبود بافت ها و استخوان ها سریع تر می شود.
  • اسئواینتگریشن پس از کاشت ایمپلنت های دندانی بهبود می یابد.
  • بیمار پس از جراحی به مصرف داروی زیادی نیاز ندارد.
  • دوره نقاهت بدون درد است.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از ایمپلنت های All-On-4

مهم تر از همه، PRP درمانی کارآمد، یک نوع درمان بسیار ایمن است. اولاً، به استفاده از مواد شیمیایی، اسیدها و سایر محصولات پزشکی تهاجمی نیاز ندارد. دوماً اینکه از خون بیمار استفاده می کند و این بدان معناست که پلاکت هایی که در فرآیند تزریق PRP استفاده می شوند توسط ارگانیسم فرد دفع نمی شود و خطر تزریق یک بیماری منتقله از خون برای بیمار برابر با صفر است.

یک راه حل نسل جدید با مزایای بسیار زیاد
یک راه حل نسل جدید با مزایای بسیار زیاد

اثربخشی دندانپزشکی با پی آر پی از نظر تعداد

مطالعات و تحقیقات مختلف ثابت می کنند که پلاسمای غنی از پلاکت می تواند به نتایج چشمگیری در درمان ها و جراحی های دهان و دندان دست یابد. در اینجا برخی از مهم ترین نتایج حاصل از این یافته ها ارائه شده اند:

  • ۴ هفته – مدت زمانی که به طور متوسط ​​طول می کشد تا بافت لثه بیمار پس از آغشته شدن با PRP به طور کامل بازسازی شود.
  • ۳ مرحله- تعداد مراحلی که پریودنتیست به طور کلی درمان PRP را برای آنها اجرا می کند (پریودنتیست ها در مجموع ۴ مرحله دارند).
  • ۳ هفته – دوره ای که طول می کشد تا PRP التهاب را کاهش دهد.
  • ۳۰ دقیقه – طول متوسط ​​فرآیند آماده سازی پلاسمای غنی از پلاکت.
۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: