پوسیدگی دندان در سطح ریشه

پوسیدگی دندان در سطح ریشه دندان ممکن است حفره ریشه، پوسیدگی ریشه یا کرم خوردگی ریشه نیز نامیده شود. این یک مشکل بالقوه مضر برای سلامت دهان است که برای جلوگیری از آسیب شدید دندانی به درمان فوری نیاز دارد. در این مقاله، می توانید شما می توانید چیزهای بیشتری در مورد این موضوعات یاد بگیرید که پوسیدگی ریشه چیست، چرا اتفاق می افتد، چگونه با بیماری لثه و تحلیل بافت نرم ارتباط دارد، و چه درمان هایی برای ترمیم دندان ها و بافت نرم شما وجود دارند. اگر نگران پوسیدگی سطح ریشه دندان خود هستید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا ترمیم و درمان های لازم را آغاز کند.

پوسیدگی روی سطح ریشه دندان

در حالی که بسیاری از افراد آنقدر خوش شانس هستند که مینای دندان سختی داشته باشند که به ظاهر در برابر حفره مقاوم است، اما تعداد اندکی از افراد دارای سطوح ریشه مقاوم در برابر حفره هستند. سطح ریشه دارای پوشش مینای سخت و محافظی نیست که به اندازه تاج دندان ضخیم و بادوام باشد. هنگامی که لثه ها تا زیر خط مینای دندان تحلیل می روند یا از روی دندان کنار می روند، سطح ریشه نمایان می شود و در معرض محیط دهان قرار می گیرد. این ساختار محافظت نشده دندان بسیار نازک تر، و در برابر پوسیدگی دندان بسیار آسیب پذیرتر است. پوسیدگی ریشه تنها زمانی می تواند رخ دهد که ریشه دندان در نتیجه تحلیل بافت لثه یا از دست رفتن چسبندگی بین بافت لثه و ریشه دندان در معرض محیط دهان قرار گرفته باشد.

فضاهای بین دندان ها و بافت لثه را پاکت های پریودنتال می نامند. پاکت های سالم کم عمق هستند و نزدیک به دندان ها قرار می گیرند. هنگامی که عمق پاکت پریودنتال افزایش می یابد، و امکان جابجایی دندان ها و انباشته شدن باکتری ها و پلاک ها بین دندان ها و لثه ها فراهم می شود. این می تواند منجر به بیماری لثه، پوسیدگی ریشه، آبسه دندان و تعدادی دیگر از نگرانی های سلامت دهان شود. تحلیل بافت لثه و افزایش عمق پاکت پریودنتال معمولاً به دلیل بیماری لثه درمان نشده رخ می دهند.

علل پوسیدگی ریشه و تحلیل لثه

دلایل زیادی وجود دارند که شما ممکن است پوسیدگی ریشه یا تحلیل بافت لثه را تجربه کنید. برخی از متداول ترین دلایل عبارتند از:

 • بهداشت نامناسب دهان و دندان- مسواک نزدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه.

مسواک زدن تهاجمی- مسواک زدن بیش از حد محکم دندان ها یا استفاده از مسواک سفت.

 • سن- با بالا رفتن سن افراد، لثه های آنها معمولاً از روی سطح ریشه های دندان های آنها کنار می رود و باعث می شود که ریشه های دندان های آنها در معرض دید قرار بگیرند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا حس می کنم دندان هایم مزه دارند؟

بیماری پریودنتال- که همچنین تحت عنوان بیماری لثه شناخته می شود، یک نگرانی برای سلامت دهان است که باعث افزایش عمق پاکت های پریودنتال می شود و منجر به تحلیل بافت نرم می شود، و باعث می شود پلاک ها و باکتری ها دسترسی بیشتری به ریشه دندان ها داشته باشند.

 • ژنتیک- بیماری پریودنتال، تحلیل لثه مرتبط با سن، و مینای ضعیف دندان، اغلب در میان اعضای خانواده ها مشاهده می شوند.
 • دیابت- می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و التهاب بافت نرم را افزایش دهد، و منجر به بیماری لثه و تحلیل بافت نرمی شود که شدیدتر و درمان آن دشوارتر است.
 • دندان های کج- تمیز کردن دقیق دندان های نامرتب دشوارتر است و می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد.
 • مصرف دخانیات- کشیدن سیگار یا سیگار برگ یا پیپ، استفاده از تنباکوی جویدنی، یا هر نوع مصرف تنباکوی دیگری می تواند به دندان ها آسیب وارد کند، مینای دندان ها را ضعیف کند، باعث خشکی دهان شود و خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد.
 • داروها- بسیاری از داروهای بدون نسخه و تجویزی باعث خشکی دهان می شوند که خطر ابتلا به انواع نگرانی های سلامت دهان از جمله بیماری لثه و پوسیدگی را افزایش می دهد.
 • تروما- آسیب به لثه ها یا دندان ها می تواند این امکان را برای باکتری ها فراهم کند تا درون شکاف های دندان ها انباشته شوند، و باعث بزرگ تر شدن و پخش شدن آنها در زیر خط لثه شوند.
پوسیدگی دندان در سطح ریشه
پوسیدگی دندان در سطح ریشه

علائم پوسیدگی ریشه دندان

در برخی موارد، بیماران اصلاً علائم مربوط به پوسیدگی ریشه را ندارند. در موارد دیگر، بیماران ممکن است طیف وسیعی از علائم را تجربه کنند، از جمله:

 • سطح ریشه دندانی که در معرض محیط دهان قرار گرفته است اغلب به گرما، سرما و غذاها و نوشیدنی های شیرین حساس می شود.
 • ممکن است یک دندان درد مبهم، مداوم یا درد شدیدتر و تیز دندان را در ناحیه آسیب دیده تجربه کنید.
 • درد هنگام جویدن.
 • تورم یا قرمزی در بافت لثه های اطراف یک دندان.
 • دندانی که احساس لق شدگی دارد.
 • شکستگی یا ترک در مینای دندان.
 • تغییر رنگ در مینای دندان.
 • تحلیل بافت لثه.
 • عفونت یا زخم در بافت لثه اطراف دندان آسیب دیده.
پوسیدگی دندان در سطح ریشه
پوسیدگی دندان در سطح ریشه

درمان پوسیدگی ریشه و تحلیل لثه

درمان مناسب تحلیل لثه و پوسیدگی ریشه، به علت تحلیل رفتن بافت نرم و میزان و شدت پوسیدگی دندان بستگی دارد. برخی از متداول ترین درمان های توصیه شده برای پوسیدگی ریشه دندان و تحلیل لثه عبارتند از:

 • درمان پریودنتال- اگر تحلیل لثه ناشی از بیماری پریودنتال باشد، بیمار به درمان پریودنتال توسط یک متخصص نیاز خواهد داشت، که معمولاً با جرمگیری و تسطیح سطح ریشه آغاز می شود. پلاک و تارتار از سطوح ریشه دندان زدوده می شوند. درمان پریودنتال می تواند به بهبود بافت لثه و اتصال مجدد آن به سطح دندان کمک کند.
 • پیوند جراحی- اگر تحلیل لثه پیشرفته باشد، ممکن است پیوند لثه در جایی که بافت لثه تحلیل رفته است توصیه شود. پیوندها ممکن است به محافظت از سطح ریشه در برابر حساسیت و پوسیدگی بیشتر کمک کنند.
 • ترمیم دندان- اگر پوسیدگی دندان یا پوسیدگی ریشه وجود داشته باشند، باید پوسیدگی تراشیده شود و یک ماده پرکننده یا روکش دندان جایگزین آن شود. دندانپزشکان بعد از زدودن پوسیدگی دندان، از آمالگام یا مواد پرکننده کامپوزیتی همرنگ دندان برای پر کردن حفره استفاده می کنند. با مواد همرنگ دندان، هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن، پر شدگی دندان قابل مشاهده نخواهد بود. همچنین روکش های دندان ساخته شده از پرسلن و سایر مواد همرنگ دندان نیز ارائه می شوند.
 • آنتی بیوتیک ها- ممکن است از آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی برای درمان عفونت در بافت لثه و آبسه دندان استفاده کنیم. درمان آنتی بیوتیکی همچنین ممکن است بخشی ضروری از فرآیند درمان پریودنتال برای کاهش مقدار باکتری های دهانی باشند که پلاک اسیدی تولید می کنند که می توانند باعث آسیب به بافت نرم و همچنین ضعیف شدن یا پوسیدگی مینای دندان شود.
 • درمان ریشه- زمانی که پوسیدگی روی ریشه دندان به داخل دندان (پالپ)، جایی که عصب دندان در آن قرار دارد می رسد، ممکن است به انجام یک درمان ریشه برای تخلیه پالپ آسیب دیده دندان و نجات دندان از کشیدن نیاز داشته باشیم.
 • کشیدن و جایگزینی دندان- اگر به دلیل آسیب گسترده ناشی از پوسیدگی ریشه دندان قابل ترمیم نباشد، ممکن است به کشیدن دندان و قرار دادن جایگزین برای دندان نیاز داشته باشیم. ما همیشه تمام تلاش خود را برای نجات دندان های طبیعی شما انجام خواهیم داد، اما برای جایگزینی دندان راه حل های مختلفی ارائه می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که لبخند شما کامل است و عملکرد بی نقصی دارد.
 • مراقبت های پیشگیرانه بهبود یافته- صرف نظر از طرح درمانی که برای رفع تحلیل بافت لثه و حفره های روی ریشه دندان توصیه می کنیم، یک روتین عالی بهداشت دهان و دندان در منزل، پاکسازی منظم دندان ها توسط یک متخصص بهداشت دندان و معاینات دندانی هر شش ماه یک مرتبه توسط دندانپزشک بخش هایی ضروری از تعمیر و نگهداری مداوم هستند. متخصصین بهداشت دندان نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها را به بیماران دندانپزشکی آموزش می دهند تا سطوح دندان ها و لثه ها را به خوبی تمیز کنند و از تحلیل رفتگی بیشتر لثه ها جلوگیری کنند. این اقدامات، آسیب های موجود را ترمیم نمی کنند، اما امیدواریم از تحلیل بیشتر لثه ها پیشگیری کند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا کلر موجود در آب برای دندان ها مضر است؟
پوسیدگی دندان در سطح ریشه
پوسیدگی دندان در سطح ریشه

پرسش های متداول در مورد پوسیدگی ریشه دندان

در زیر، به برخی از پرسش هایی پاسخ می دهیم که اغلب بیماران پس از اینکه متوجه می شوند روی ریشه دندان خود حفره ای دارند که به درمان نیاز دارد، مطرح می کنند. اگر پاسخ پرسش خود را در اینجا نمی بینید، خوشحال می شویم که در مطب طی یک مشاوره در مورد آن صحبت کنیم.

اگر من کاری نکنم چه اتفاقی می افتد؟

نگرانی های بهداشت دهان و دندان پیشرونده هستند، به این معنا که بدون درمان مناسب، احتمالاً به مرور زمان جدی تر خواهند شد. بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر صبر کنند، مشکلات سلامت دهان خود به خود برطرف خواهند شد. اما این مورد به این سادگی نیست. به جای برطرف شدن، حفره روی ریشه دندان شما بزرگ تر می شود، تا عمق بیشتر دندان گسترش می یابد، شروع به تأثیر گذاشتن روی دندان های اطراف می کند و حتی می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای سلامت کل بدن شود که ناشی از عفونت درمان نشده است. برای جلوگیری از بروز مشکلات غیر ضروری برای سلامت دهان، درمان حفره ها و بیماری لثه در مراحل اولیه ضروری است.

آیا پوسیدگی روی ریشه دندان مانند آبسه دندان است؟

اینها در واقع دو نگرانی متفاوت برای سلامت دهان هستند، اما این دو ممکن است مرتبط باشند. پوسیدگی روی ریشه های دندان ها ممکن است منجر به بروز عفونت در بافت اطراف شود که آبسه نامیده می شود. آبسه دندان همچنین می تواند به دلیل بیماری لثه درمان نشده، آسیب دندان، یا ترمیم ضعیف شده دندان رخ دهد که امکان انباشته شدن پلاک و باکتری را فراهم می آورد. آبسه دندان بسیار دردناک است و بدون درمان می تواند باعث بوجود آمدن نگرانی های متعددی برای سلامت دهان و دندان ها شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت هاي پس از درمان ريشه دندان

آیا به درمان بیماری لثه و درمان حفره نیاز است؟

اگر پوسیدگی ریشه دندان شما به دلیل تحلیل بافت نرم در نتیجه بیماری لثه درمان نشده رخ داده باشد، درمان حفره و بیماری پریودنتال ضروری است تا اطمینان حاصل شود که سلامت دهان شما به طور کامل بازگشته است. بدون درمان برای هر دو، شما در آینده همچنان در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی ریشه قرار خواهید داشت.

آیا من به درمان ریشه نیاز دارم؟

درمان ریشه تنها زمانی ضروری است که پوسیدگی دندان به داخلی ترین لایه دندان به نام پالپ رسیده باشد که درون آن عصب دندان قرار دارد. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، می توانیم یک درمان ریشه برای تخلیه بافت پالپ آسیب دیده و دوباره پر کردن دندان با یک ماده سازگار با بدن انسان انجام داد. این فرایند شهرت بدی دارد، اما در بسیاری از موارد، تنها راه برای نجات دندانی از کشیدن است که به شدت آسیب دیده یا پوسیده شده است.

آیا به کشیدن دندان نیاز دارم؟

در برخی موارد کشیدن دندان ضروری است. با این حال، ما تمام تلاش خود را برای حفظ دندان های طبیعی شما انجام خواهیم داد، از جمله زدودن پوسیدگی، انجام درمان ریشه، درمان بیماری لثه و حتی قرار دادن پیوند بافت نرم در صورت لزوم. اگر کشیدن دندان نیاز باشد، علیرغم تمام تلاش هایمان، به عنوان بخشی از فرآیند درمان با شما همکاری خواهیم کرد تا برای دندان جایگزینی قرار دهیم تا در اسرع وقت دوباره لبخندی کامل و سالم داشته باشید.

آیا هنوز در مورد پوسیدگی ریشه دندان یا لثه سؤالی دارید؟

آیا هنوز در مورد پوسیدگی ریشه دندان یا تحلیل بافت لثه سؤالی دارید که در اینجا به آن پاسخ داده نشده است؟ دندانپزشک شما خوشحال می شود به شما کمک کند.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: