ونیر و روکش دندان: چه تفاوتی دارند؟

گرچه ونیرها و روکش ها می توانند از نظر ظاهری شبیه یکدیگر باشند، اما اهداف متفاوتی دارند. تفاوت اصلی آنها این است که ونیر تنها سطح جلوی دندان را می پوشاند و بیشتر برای اهداف زیبایی استفاده می شود، در حالی که روکش دندان کل دندان را می پوشاند و برای احیاء شکل دندان و بهبود استحکام آن استفاده می شود.

اگر به دنبال ونیرها یا روکش ها هستید، در اینجا مواردی که باید در نظر بگیرید را بررسی می کنیم.

ونیر چیست؟

ونیرهای دندانی که به آنها ونیر‌های پرسلن نیز گفته می شود، پوسته های خیلی نازک و سفارشی هستند که از مواد همرنگ دندان ساخته می شوند و برای پوشش دادن سطح جلوی دندان ها طراحی شده اند. این کار برای بهبود ظاهر شما انجام می شود.

پوسته ها به جلوی دندان های شما چسبانده می شوند و رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها را تغییر می دهند.

در نظر گرفتن انواع مختلف ونیرهای دندانی که می توانند از مواد رزین کامپوزیت یا پرسلن ساخته شوند، مهم است. آنها را می توان تحت عنوان ونیرهای پرسلن یا ونیرهای کامپوزیت نامید.

از ونیرها می توان برای اصلاح دندان هایی استفاده کرد که در نتیجه موارد زیر تغییر رنگ داده اند:

 • درمان ریشه
 • لکه های ناشی از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر
 • فلوراید بیش از حد

از ونیرها همچنین می توان برای اصلاح دندان های فرسوده، لب پر شده، شکسته، ناهمراستا، یا دارای فاصله بین آنها استفاده کرد.

ونیرهای پرسلن در مقایسه با ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی در دراز مدت، مقرون به صرفه ترین گزینه هستند. البته هزینه ونیرها بسته به محل زندگی شما و تجربه دندانپزشک شما می تواند متفاوت باشد.

تفاوت ونیر و روکش دندان
تفاوت ونیر و روکش دندان

فرایند دریافت ونیرهای دندانی

برای دریافت ونیرهای دندان معمولاً سه مرتبه به دندانپزشک مراجعه می کنید. یک مرتبه برای مشاوره و دو جلسه دیگر برای ساخت و اعمال ونیرها روی دندان ها. دندانپزشک شما باید دندان های شما را معاینه کند تا تأیید کند که ونیرهای دندانی برای شما مناسب هستند و در مورد کل فرایند برای شما صحبت می کند.

برای آماده سازی دندان برای دریافت ونیر، لازم است سطح دندان تغییر شکل داده شود. در مرحله بعد، دندانپزشک از دندان های شما یک مدل یا قالب خواهد ساخت. سپس مدل به لابراتوار فرستاده می شود. در این فاصله می توان از ونیرهای موقت دندان استفاده کرد.

دندانپزشک شما ونیرهای دریافتی از لابراتوار را روی دندان شما را بررسی می کند تا تناسب و رنگ آنها را بررسی کند. آنها برای رسیدن به تناسب مناسب، قبل از چسباندن دائمی ونیر روی دندان، آن را برمی دارند و تراش می دهند. رنگ ونیر را می توان با سایه رنگ سمانی که استفاده می شود تنظیم کرد.

در مرحله بعد، برای آماده سازی دندان برای دریافت ونیر، دندان تمیز، پولیش و اچ خواهد شد. اچ کردن دندان را زبر می کند تا امکان باندینگ قوی فراهم شود. سمان (چسب مخصوص) روی ونیر اعمال می شود و روی دندان شما قرار می گیرد.

با قرار گرفتن مناسب ونیر، دندانپزشک شما یک پرتو نور خاص را روی آن می تاباند تا مواد شیمیایی موجود در سمان را فعال کند و باعث سخت شدن بسیار سریع آن شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  افزایش عمر ایمپلنت های دندانی

مراحل نهایی شامل زدودن سمان اضافی، بررسی بایت و انجام هرگونه تنظیمات ضروری هستند. دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد تا چند هفته دیگر برای ویزیت بعدی برای بررسی لثه ها و محل قرارگیری ونیر مراجعه کنید.

مزایا

مزایای متعددی هنگام در نظر گرفتن ونیرها وجود دارند، که عبارتند از:

 • آنها ظاهر بسیار طبیعی مشابه دندان ها را ارائه می دهند.
 • لثه ها پرسلن را به خوبی تحمل می کنند.
 • ونیرهای پرسلن در برابر لکه مقاوم هستند.
 • رنگ ممکن است انتخاب شود تا دندان های تیره سفیدتر به نظر برسند.

معایب

در حالی که ونیرها مزایای خود را دارند، برخی خطرات وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند:

 • پس از تکمیل، فرآیند قابل بازگشت نیست.
 • از آنجا که مینای دندان برداشته شده است، دندان های شما ممکن است به غذاها و نوشیدنی های سرد یا داغ حساس تر شوند.
 • ونیرها ممکن است مطابقت دقیقی با رنگ دندان های شما نداشته باشند.
 • رنگ ونیر پس از قرار دادن قابل تغییر نیست.
 • گرچه بعید است، اما ونیرها ممکن است سست شوند یا بیفتند.
 • شما حتی با ونیرها، هنوز هم می توانید پوسیدگی را تجربه کنید.
 • ونیرها برای افرادی که مشکلات دندانی مانند بیماری لثه یا پوسیدگی دارند گزینه مناسبی نیستند.
 • افرادی که دندان های خود را به هم فشار می دهند یا به هم می سایند (براکسیسم یا دندان قروچه)، گزینه های مناسبی برای ونیرهای دندانی نیستند، زیرا این امر می تواند باعث ترک خوردن یا لب پر شدن ونیرها شود.
تفاوت ونیر و روکش دندان
تفاوت ونیر و روکش دندان

روکش چیست؟

روکش دندان کلاهکی به شکل دندان است که روی کل دندان قرار می گیرد. این کار برای پوشاندن دندان و احیاء شکل، اندازه، استحکام و بهبود ظاهر آن انجام می شود.

هنگامی که روکش ها در جای خود چسبانده می شوند، آنها تمام قسمت قابل مشاهده دندان را که در و بالای خط لثه قرار دارد، را به طور کاملاً می پوشانند.

کاربردهای روکش

روکش دندان می تواند برای محافظت از دندان ضعیف در برابر شکستن استفاده شود و دندان دارای پرشدگی بزرگ، زمانی که مقدار زیادی از بافت سالم دندان باقی نمانده است، را پوشش می دهد و حمایت می کند. روکش ها همچنین می توانند به منظور نگه داشتن بریج دندان، پوشاندن ایمپلنت دندان، یا پوشاندن دندان های بدشکل یا بد رنگ شده استفاده شوند.

فرایند دریافت روکش های دندانی

معمولاً باید دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید تا یک دندان برای دریافت ونیر آماده شود. در ویزیت اول، دندانپزشک شما ممکن است چند عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس برای بررسی ریشه های دندانی که روکش را دریافت می کند و استخوان اطراف آن بگیرد. اگر پوسیدگی گسترده وجود داشته باشد یا خطر عفونت یا آسیب به پالپ دندان شما وجود داشته باشد، ممکن است ابتدا درمان ریشه دندان نیاز باشد.

قبل از شروع فرآیند ساخت روکش، دندانپزشک شما دندان و بافت لثه اطراف دندان را بی حس می کند. دندانی که روکش را دریافت می کند در امتداد سطح جونده و طرفین تغییر شکل داده می شود تا فضایی برای روکش ایجاد شود. نوع روکش مورد استفاده تعیین خواهد کرد که چه مقدار از دندان شما تغییر شکل داده یا برداشته خواهد شد.

اگر بخش بزرگی از دندان شما از دست رفته باشد، دندانپزشک شما از مواد پر کننده برای “ساختن” دندان برای حمایت از روکش استفاده خواهد کرد.

پس از تغییر شکل دندان، دندانپزشک شما از یک خمیر یا بتونه برای قالب گیری از دندانی استفاده می کند که قرار است روکش دریافت کند. گاهی اوقات، قالب ها با یک اسکنر دیجیتالی ساخته می شوند. دندانپزشک شما همچنین از دندان های بالا یا پایین دندانی که روکش دندان را دریافت خواهد کرد، قالب می گیرند تا مطمئن شود که روکش روی بایت شما تأثیری نخواهد داشت.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مزایا و معایب استفاده از روكش (كراون) دندان

قالب ها یا اسکن ها برای لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شوند که در آنجا روکش ساخته خواهد شد. این روند می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. اگر روکش از پرسلن ساخته شده باشد، دندانپزشک شما بعلاوه رنگی را انتخاب خواهد کرد که بیشتر با رنگ دندان های مجاور مطابقت داشته باشد.

در اولین ویزیت، دندانپزشک شما یک روکش موقت خواهد ساخت که در فاصله ساخت روکش دائمی، دندان آماده شده را پوشش دهد و از آن محافظت کند.

در ویزیت دوم، دندانپزشک شما روکش موقت را برمی دارد و تناسب و رنگ روکش دائمی را بررسی خواهد کرد. اگر همه چیز قابل قبول باشد، از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن دندان استفاده می شود و روکش جدید به طور دائم در جای خود چسبانده می شود.

مزایا

روکش های دندانی راه حل هایی را برای تعدادی از مشکلات دندانی ارائه می دهند، از جمله:

 • حمایت از دندانی که به طور قابل توجهی در اثر پوسیدگی آسیب دیده است.
 • پوشاندن ایمپلنت دندانی.
 • در کنار هم نگه داشتن دندانی که به شدت ترک خورده یا شکسته است.
 • بهبود ظاهر دندان با تغییر شکل یا رنگ آن

روکش ها ماندگاری بالایی دارند و بسته به نوع نگهداری می توانند بین ۵ تا ۱۵ سال دوام داشته باشند.

معایب

خطرات و عوارضی وجود دارند که هنگام دریافت روکش دندان باید در نظر گرفته شوند، از جمله:

 • پس از دریافت روکش، دندان های شما ممکن است به گرما یا سرما حساس باشند.
 • انواع خاصی از روکش ها، بویژه روکش های پرسلن، می توانند مستعد لب پر شدن باشند.
 • اگر سمان کافی برای نگه داشتن روکش وجود نداشته باشد، ممکن است سست شود یا حتی بیفتد.
 • گرچه غیر معمول است، اما برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به فلز مورد استفاده در برخی از روکش ها را تجربه کنند.
 • اگر لثه های اطراف روکش شما زخم، تحریک یا شروع به خونریزی کردند، ممکن است دچار ژنژیویت یا بیماری لثه شده باشید.

هزینه ها

هنگام در نظر گرفتن ونیرها یا روکش ها، مهم است که هزینه های هر روش را در نظر بگیرید.

ونیر

بسته به نوع ونیری که قصد دریافت آن را دارید، هزینه ونیر می تواند متفاوت باشد. هزینه ونیرهای کامپوزیت برای هر دندان بین ۲۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار است، در حالی که هزینه ونیرهای پرسلن بین ۹۲۵ تا ۲۵۰۰ دلار برای هر دندان است. البته هزینه ونیر بسته به محل زندگی شما و تجربه دندانپزشک شما می تواند متفاوت باشد.

از آنجا که ونیرها یک فرایند زیبایی محسوب می شوند، مهم است توجه داشته باشید که معمولاً تحت پوشش بیمه نیستند. زمانی که روکش ها برای حفظ سلامت دندان ضروری باشند، می توانند تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار گیرند.

روکش ها

به طور کلی، روکش ها می توانند از ۸۰۰ دلار تا  ۱۷۰۰ دلار به ازای هر روکش متغیر باشند. بار دیگر، هزینه روکش ها بسته به محل زندگی شما و تجربه دندانپزشک شما می تواند متفاوت باشد.

مراقبت های بعد

اگر به فکر دریافت ونیرها یا روکش ها هستید، مهم است که نگهداری بعد از هر دو روش را در نظر داشته باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا دندان عصب کشی شده روکش نیاز دارد؟

روند بهبودی پس از دریافت ونیرها نسبتاً کوتاه است. هنگامی که ونیرها چسبانده شدند و بیهوشی از بین رفت، می توانید مانند معمول غذا بخورید و بجوید.

ونیرهای پرسلن سنتی معمولا ۱۰ سال عمر می کنند. انجام برخی اقدامات احتیاطی می تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که از طولانی ترین استفاده ممکن آنها بهره مند می شوید. این اقدامات احتیاطی عبارتند از:

 • پرهیز از جویدن اجسام سخت
 • عدم استفاده از دندان برای باز کردن بسته
 • پرهیز از جویدن با دندان های جلو
 • استفاده از محافظ دندان در صورت ورزش کردن

در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از دریافت روکش دندان، باید از خوردن غذاهای چسبناک و سفت خودداری کنید. بعد از این زمان، ممکن است با روکش دندان خود به گونه ای برخورد کنید که یک دندان طبیعی است.

در حالی که دندان روکش دار مراقبت خاصی نیازی ندارد، لطفاً به خاطر داشته باشید که فقط به دلیل اینکه دندان روکش شده است، به این معنا نیست که دندان در برابر پوسیدگی یا بیماری لثه محافظت می شود.

بهداشت دهان و دندان ها

با ونیرها یا روکش ها، انجام کارهای بهداشتی خوب دهان و دندان مانند حداقل دو مرتبه مسواک زدن در روز، نخ دندان کشیدن روزانه و شستشو با دهانشویه ضد باکتری بسیار مهم است.

خلاصه

هنگام انتخاب بین ونیرها و روکش ها، به خاطر داشته باشید که هدف بهبود لبخند و عملکرد دندان های شما است.

ونیرها معمولاً زمانی می توانند استفاده شوند که به فکر یک بهبود در زیبایی هستید، مانند لب پرشدگی دندان. زمانی که دندان دچار پوسیدگی زیادی شده است باید روکش ها را در نظر گرفت.

با دندانپزشک خود مشورت کنید تا با در نظر گرفتن سلامت دندان های شما، نتیجه مطلوب نهایی و بودجه شما بهترین گزینه های شما را ارزیابی کند.

سخن پایانی

هنگامی که به فکر انتخاب از بین ونیرها یا روکش ها هستید، زمانی را به نشستن با دندانپزشک خود اختصاص دهید و در مورد آنچه که فکر می کنید برای شما بهترین گزینه باشد صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که در بلند مدت به دنبال چه چیزی هستید، و در عین حال، تعمیر و نگهداری و هزینه ها را نیز در نظر بگیرید.

همچنین بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید بهداشت دندان چقدر برای سلامتی شما حیاتی است. انجام معاینات منظم دندانپزشکی و رعایت بهداشت خوب دندان ها برای حفظ ونیر یا روکش دندان و بقیه دندان های شما ضروری است.

پرسش های متداول

ونیر بهتر است یا روکش؟

ونیرها و روکش ها هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. اگر دندان شما پرشدگی بزرگ دارد، درمان ریشه روی آن انجام شده است یا بسیار فرسوده یا ترک خورده است، احتمالاً روکش بهترین گزینه است. اگر دندان شما عمدتاً دست نخورده است و ترمیم آن برای اهداف زیبایی است، ممکن است ونیر بهترین گزینه باشد.

کدامیک ماندگاری بیشتری دارد: ونیر یا روکش؟

ونیرها معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سال دوام می آورند، در حالی که طول عمر روکش ها به طور متوسط ​​حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است. با این حال، با مراقبت صحیح، عادات بهداشتی خوب و معاینات منظم دندانپزشکی، برخی از روکش ها ممکن است چندین دهه دوام داشته باشند. بسته به مواد مورد استفاده و عادات دندانی شما، طول عمر ونیر در مقایسه با روکش شبیه به یکدیگر است، اما ونیرها به دلیل نازک تر بودن ممکن است دوام چندانی نداشته باشند.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: