مزایای شستشوی دهان با آب و نمک

شستشوی دهان با آب نمک (سالین) با پاکسازی دهان، جلوگیری از عفونت و حتی تسکین درد دندان می تواند به سلامت دهان شما کمک کند. با مخلوط کردن یک قاشق چایخوری نمک خوراکی با ۸ اونس آب ولرم، می توانید دهانشویه آب نمک در خانه درست کنید. به سادگی مخلوط را به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه غرغره کنید، سپس آب نمک را بیرون بریزید.

در این مقاله دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه تهیه دهانشویه آب نمک که می توانید در خانه استفاده کنید، را به شما ارائه خواهیم داد. همچنین به برخی از پرسش های متداول شما در مورد زمان و نحوه استفاده از دهانشویه پاسخ خواهیم داد.

موارد استفاده از دهانشویه آب نمک

دهانشویه های سنتی اغلب حاوی الکل هستند. آنها می توانند غشاء های مخاطی متورم داخل دهان را تحریک کنند. این دلیل بزرگی است که چرا دندانپزشکان به جای آن، استفاده از دهانشویه آب نمک را برای تسکین درد و تورم پس از تمیز کردن عمقی یا سایر فرایندهای دندانپزشکی پیشنهاد می کنند.

ثابت شده است که شستشو با آب نمک:

 • زخم های یا سوزش دهان را تسکین می دهد.
 • پلاک دندان و تعداد میکروب ها را کاهش می دهد.
 • بوی بد دهان را کاهش می دهد.

دندانپزشکان معمولاً به بیماران توصیه می کنند پس از کشیدن دندان عقل یا سایر جراحی های دهان از دهانشویه آب نمک استفاده کنند.

جوش شیرین یکی دیگر از موادی است که اغلب در دهانشویه ها استفاده می شود. مانند نمک، می تواند باکتری های داخل دهان را از بین ببرد؛ همچنین اسیدیته را کاهش می دهد که می تواند دندان ها و لثه ها را تحریک کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مزایا و معایب استفاده از روكش (كراون) دندان
مزایای شستشوی دهان با آب و نمک
مزایای شستشوی دهان با آب و نمک

چگونه یک دهانشویه آب نمک درست کنیم؟

شما به راحتی می توانید یک محلول نمکی خوب در منزل تهیه کنید. به دو تا سه ماده نیاز دارید که تقریباً همه را در آشپزخانه خود دارید. ایده خوبی است که هر بار که از این دهانشویه استفاده می کنید، یک محلول تازه تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که نسبت مناسب نمک به آب را مخلوط کرده اید.

مواد لازم

 • ۸ اونس آب گرم
 • ۱ قاشق چایخوری نمک (یا نصف قاشق چایخوری برای شروع برای بیماران حساس)
 • ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین (اختیاری)

نحوه تهیه محلول دهانشویه

تهیه دهانشویه با آب نمک آسان است. حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد تا آماده شود.

 • با جوشاندن ۸ اونس آب گرم شروع کنید. (اگر نمی توانید آب را بجوشانید، به جای آن از آب گرم شیر استفاده کنید.)
 • حرارت را خاموش کنید.
 • بگذارید آب بماند تا آنقدر خنک شود که بتوانید با آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید اما همچنان گرم باشد. گرما به حل شدن نمک و جوش شیرین کمک می کند.
 • در حالی که آب هنوز گرم است، نمک بپاشید و هم بزنید تا کاملاً حل شود.
 • به عنوان یک گزینه، جوش شیرین را همراه با نمک داخل آب حل کنید.
 • از محلول آب نمک طبق دستور استفاده کنید و محلول باقیمانده را دور بریزید.

برای هر بار استفاده یک محلول تازه درست کنید.

نحوه استفاده از دهانشویه آب نمک

محلول را به مدت ۳۰ ثانیه داخل دهان خود بچرخانید، سپس آن را تف کنید (آن را قورت ندهید)، مگر اینکه توسط دندانپزشک یا پزشک شما دستور دیگری داده شده باشد.

چه موقع باید از دهانشویه آب نمک استفاده کرد؟

غرغره کردن محلول آب نمک می تواند یک راه مؤثر برای حفظ سلامت دهان شما باشد. در زیر برخی از راه هایی که می توانید از این نوع دهانشویه استفاده کنید ذکر شده اند.

بهداشت دهان

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به تمیزی و سلامت دهان شما کمک کند. استفاده از دهانشویه آب نمک به عنوان بخشی از روتین مراقبت از دهان می تواند به مبارزه با باکتری هایی که باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان می شوند، کمک کند.

آیا استفاده هر روز از دهانشویه آب نمک اشکالی ندارد؟

کارشناسان پیشنهاد می کنند که ممکن است استفاده روزانه از دهانشویه با آب نمک بی خطر باشد. با این حال، ممکن است بخواهید با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا در مورد چگونگی و زمان استفاده از آن بیشتر بدانید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان

دندان درد

زیرا شستشو با آب نمک می تواند به تسکین دندان درد کمک کند، به این دلیل که نمک کمک کننده خوبی برای دندان درد است. شستشوی دهان با آب گرم و نمک دو تا سه مرتبه در روز ممکن است به تسکین دندان درد کمک کند زیرا آب نمک به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند. به آرامی باکتری ها را از ناحیه عفونی حذف می کند.

زخم های دهان

تحقیقات نشان می دهند که شستشوی دهان با محلول آب نمک ممکن است به خلاص شدن از شر آفت (زخم آفتی) کمک کند. نه تنها به ضد عفونی و تسکین زخم کمک می کند، بلکه ممکن است باعث بهبود زخم شود.

خمیر جوش شیرین خوراکی برای آفت دهان

اگر می خواهید یک زخم خاص داخل دهان خود را هدف قرار دهید، مانند زخم آفت، تهیه خمیر آسان است. جوش شیرین و قطرات کوچک آب را به تدریج مخلوط کنید تا خمیر به اندازه خمیر دندان غلیظ شود. زخم آفت را با خمیر بپوشانید. هر چند بار که لازم است این روند را تکرار کنید.

مزایای شستشوی دهان با آب و نمک
مزایای شستشوی دهان با آب و نمک

بعد از جراحی دهان

پزشک یا متخصص معالج شما ممکن است توصیه کند که دهان خود را با محلول آب نمک بشویید تا به بهبودی پس از جراحی دهان کمک کنید. این شامل کشیدن دندان یا فرایندی است که روی لثه ها و بافت های دهان تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهند که این درمان می تواند به کاهش التهاب و ارتقاء روند بهبود کمک کند.

گلو درد

غرغره کردن با آب نمک بعلاوه می تواند به تسکین گلو درد یا تحریک گلو کمک کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ که در مجله تحقیقات پزشکی مکمل و جایگزین منتشر شد نشان داد که غرغره کردن با محلول نمک به کاهش درد و سایر علائم مرتبط با التهاب گلو (فارنژیت) کمک می کند.

موارد احتیاط

در حالی که استفاده از دهانشویه آب نمک به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود و مزایای زیادی دارد، با این حال، ممکن است بهترین راه حل درمانی برای همه نباشد.

نباید به عنوان جایگزینی برای مراقبت های دندانی یا پزشکی مناسب استفاده شود. همچنین، استفاده بیش از حد از دهانشویه آب نمک ممکن است مینای دندان های شما را نرم کند و لثه های شما را تحریک کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لق شدن دندان

اگر یک بیماری (مانند فشار خون بالا) دارید که می تواند تحت تأثیر افزایش مصرف نمک باشد، قبل از استفاده منظم از این نوع دهانشویه با پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه

اگر یک فرایند دندانپزشکی انجام داده اید یا زخم های آفتی یا گلو درد دارید، می توان از دهانشویه آب نمک برای کاهش درد و کمک به تورم استفاده کرد.

تهیه محلول نمکی به آسانی هم زدن یک قاشق چایخوری نمک در ۸ اونس آب است که جوشانده و کمی خنک شده است. در صورت تمایل می توانید ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین نیز به مخلوط اضافه کنید.

در حالی که آب نمک هنوز گرم است، اما آنقدر داغ نیست که دهانتان را بسوزاند، از دهانشویه استفاده کنید. هر بار که می خواهید از آن استفاده کنید آن را تازه تهیه کنید.

دستورالعمل های پزشک معالج خود را در مورد دفعات شستشو با آب نمک دنبال کنید.

مزایای شستشوی دهان با آب و نمک
مزایای شستشوی دهان با آب و نمک

پرسش های متداول درباره آب نمک

سالین چیست؟

سالین مخلوطی از آب و کلرید سدیم (نمک) است.

مزایای استفاده از محلول نمکی چیست؟

محلول نمکی یا سالین کاربردهای زیادی دارد. افراد از آن برای تسکین زخم های دهان و خونریزی لثه، التیام گلو درد، شل کردن غذای گیر کرده بین دندان ها، تازه کردن بوی دهان و تسکین دندان درد استفاده می کنند.

آیا شستشوی دهان با آب نمک می تواند عفونت لثه را درمان کند؟

شستشوی دهان با آب نمک می تواند برخی از باکتری ها را از ناحیه عفونت حذف کند و ممکن است به تسکین درد کمک کند، اما عفونت لثه را درمان نمی کند. شما باید با دندانپزشک در مورد درمان صحبت کنید.

آیا قبل از مسواک زدن باید از دهانشویه آب نمک استفاده کرد یا بعد از آن؟

قبل از مسواک زدن از دهانشویه آب نمک استفاده کنید. دهانشویه نباید بعد از مسواک زدن دندان هایتان استفاده شود زیرا می تواند با فلوراید محافظ خمیر دندان تداخل داشته باشد.

آیا دهانشویه آب نمک می تواند به دندان های شما آسیب برساند؟

دهانشویه آب نمک اگر گهگاهی استفاده شود، نباید به دندان های شما آسیب برساند. با این حال، استفاده منظم از دهانشویه آب نمک ممکن است به مینای دندان های شما آسیب برساند. حتماً دستورالعمل های دندانپزشک خود را برای دهانشویه آب نمک دنبال کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: