قرص آشکار کننده پلاک دندان

آیا دندان های خود را به درستی تمیز می کنید؟ قرص های آشکار کننده پلاک و دهانشویه های آشکار کننده پلاک به شما نشان می دهند که پلاک های دندانی در چه قسمت هایی روی دندان های شما تشکیل شده اند، بنابراین می دانید که تلاش های خود برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را باید روی چه مناطقی متمرکز کنید. قرص های پلاک برای کودکان راهی عالی برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان بهتر هستند، و می توانند برای بزرگسالان نیز به همان اندازه مفید باشند! اگر تا به حال از قرص ها یا دهانشویه های لک کننده پلاک استفاده نکرده اید، که نشان می دهند هنگام مسواک زدن چه قسمت هایی را از دست داده اید، ممکن است در حال فکر کردن به این موضوع باشید که کدام یک از آنها بهتر است، چگونه عمل می کنند و چگونه می توانید از آنها استفاده کنید. در این مقاله، ما در مورد قرص ها و دهانشویه هایی صحبت خواهیم کرد که پلاک ها را به شکل لکه آشکار می کنند، تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهتر است.

چگونه می توان پلاک روی دندان ها را دید؟

پلاک دندان بیوفیلمی است که در طول روز به طور طبیعی روی دندان ها تشکیل می شود. باکتری های موجود در پلاک از ذرات غذایی موجود داخل دهان استفاده می کنند، و اسیدهایی تولید می کنند که باعث فرسایش مینای دندان در این فرآیند می شوند. پلاک اگر با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح زدوده نشود، می تواند سخت شود و به تارتار تبدیل شود، که تنها با پاکسازی تخصصی دندان ها قابل زدودن است.

با گذشت زمان، تارتار و پلاک منجر به بروز مشکلات دندانی می شوند:

 • پوسیدگی دندان
 • بیماری لثه
 • بوی بد دهان
 • زرد شدن دندان ها

خبر خوب این است که از بین بردن پلاک دندان ها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه کاملاً ساده است. مشکل این است که دیدن پلاک بسیار دشوار است زیرا شفاف یا زرد کمرنگ است. ممکن است بتوانید آن را با زبان خود احساس کنید زیرا باعث می شوند دندان ها احساس لزج یا زبر بودن داشته باشند، اما دشوار است بدانید که آیا هنگام مسواک زدن، برای از بین بردن تمام پلاک های روی دندان های خود (یا دندان های فرزندتان) درست عمل می کنید یا خیر. به عنوان مثال ممکن است هنگام مسواک زدن، یا به اندازه کافی به خط لثه توجه نداشته باشید، یا دندان های خاصی را نادیده بگیرید، بدون آنکه متوجه آن شوید. این همان جایی است که قرص ها یا دهانشویه های آشکار کننده پلاک های دندان برای دندان ها و سایر محصولات آشکار کننده پلاک وارد عمل می شوند. شما می توانید از این موارد برای نشان دادن پلاک روی دندان های خود یا فرزندتان، قبل و یا بعد از مسواک زدن استفاده کنید، بنابراین می توانید در از بین بردن همه آن بهتر شوید. مهم ترین چیزهایی که باید بدانید عبارتند از:

 • بد است که اجازه دهید پلاک روی دندان های شما تشکیل شود.
 • می توانید پلاک را با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بین ببرید، به این شرط که این کار را به خوبی انجام دهید.
 • قرص های آشکار کننده پلاک به شما کمک می کنند تا پلاک روی دندان های خود را مشاهده کنید، بنابراین می دانید که آیا آن را به طور مؤثر حذف می کنید.

درباره قرص ها و محلول های آشکار کننده پلاک

محصولات آشکار کننده بیوفیلم به چندین شکل در دسترس هستند:

 • قرص های جویدنی
 • محلول های مایع
 • خمیر دندان

قرص های جویدنی آشکار کننده پلاک دندان تقریباً محصولاتی هستند که بیشتر از سایر محصولات به صورت گسترده برای آشکار کردن پلاک روی دندان ها در دسترس هستند. یافتن دهانشویه هایی که پلاک ها را آشکار می کنند دشوارتر است، و خمیر دندان ها نیز نسبتاً اندک و چیزی در این بین هستند. با این حال، همه آنها تقریباً به یک روش عمل می کنند. قرص های رنگ کننده پلاک و دهانشویه های آشکار کننده پلاک حاوی نوعی رنگ، معمولاً بر پایه سبزیجات هستند که به پلاک می چسبند و می توانند مشاهده قسمت هایی از دهان که به توجه بیشتری نیاز دارند را راحت تر کند. برخی از قرص های پلاک و دهانشویه هایی که پلاک های دندان را لک می کنند، دارای فرمول دو- رنگ هستند که پلاک های قدیمی (که ۱۲ ساعت یا بیشتر در آنجا بوده اند) را با یک رنگ، و پلاک های جدیدتر را با رنگ دیگری نشان می دهد. بسیاری از پلاک های قدیمی نشان می دهند که شما هنگام مسواک زدن، پلاک را به درستی از بین نمی برید، و در معرض خطر تشکیل تارتار هستید. هدف این است که با بهبود روتین بهداشت دهان و دندان خود، رنگ کمتری و کمتری به دندان های شما چسبیده باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عوارض احتمالی درمان ریشه (عصب کشی)
قرص آشکار کننده پلاک دندان
قرص آشکار کننده پلاک دندان

آیا قرص های آشکار کننده پلاک بی خطر هستند؟

استفاده از آنها نه تنها بی خطر است بلکه مفید نیز هست، به خصوص برای بیمارانی که در معرض خطر ویژه تشکیل پلاک قرار دارند، هم در کودکان و هم در افراد بزرگسال. برخی از گروه ها بیشتر در معرض خطر قرار دارند، از جمله موارد زیر:

 • کودکانی که هنوز در حال یادگیری درست مسواک زدن هستند.
 • افراد دارای مهارت های دستی محدود.
 • همه افرادی که از بریس های ارتودنسی استفاده می کنند (نخ دندان کشیدن با بریس ها می تواند بسیار دشوار باشد).
 • افرادی که تحلیل لثه دارند، یا افراد مبتلا به بیماری لثه.
 • افرادی که دارای بیماری های مزمن خاص هستند.

اما در حقیقت، هر کسی می تواند با خیال راحت از قرص های آشکار کننده پلاک دندان استفاده کند تا پلاک های باقی مانده پس از مسواک زدن را آشکار سازد. حتی نوجوانان و افراد بزرگسالی که فکر می کنند مسواک زدن دندان های خود را به خوبی انجام می دهند، ممکن است از دیده قسمت هایی که موفق با پاکسازی آنها نشده اند متعجب شوند.

آیا قرص ها و دهانشویه های آشکار کننده پلاک، دندان ها را تمیز می کنند؟

خود قرص ها هیچ کاری برای تمیزتر کردن دندان ها انجام نمی دهند؛ شما هنوز هم برای مسواک زدن مناطقی که از آنها غافل شده اید باید تلاش کنید. با این حال، آنها به بهبود عادات مسواک زدن کمک می کنند. تحقیقات منتشر شده در مجله تحقیقات و بررسی دهانی چنین نتیجه گیری کرده است که “استفاده از عامل آشکار کننده پلاک باعث بهبود کیفیت اقدامات بهداشتی دهان و دندان روزانه انجام شده در خانه می شود”. مطالعه دیگری که توسط انجمن ارتودنسی آمریکا منتشر شده است، به بررسی تأثیر آشکار کننده های پلاک در مقایسه با نشان دادن پیامدهای وخیم اجازه دادن به تشکیل پلاک پرداخته است. نتیجه تمرکز روی کودکان ۱۱ تا ۲۵ ساله ای که از بریس های سنتی استفاده می کنند، این بود که قرص های آشکار کننده پلاک دندان به تنهایی تفاوت اندکی در بهداشت دهان و دندان ایجاد می کنند. با این حال، افرادی که هم تصاویر آسیب پلاک به آنها نشان داده شده بود و هم از قرص های آشکار کننده پلاک استفاده کرده بودند، در کل بیشترین بهبود را نشان دادند.

چند وقت یکبار باید از قرص ها یا دهانشویه های آشکار کننده پلاک استفاده کرد؟

این واقعاً به شما بستگی دارد که چند وقت یکبار شما یا فرزندتان از آشکار کننده های پلاک دندان استفاده می کنید. هنگامی که برای اولین بار استفاده از آنها را شروع می کنید، ممکن است بخواهید یک بار در روز بررسی کنید تا ببینید که مسواک زدن شما چگونه بهبود می یابد. با گذشت زمان، وقتی که در حذف پلاک ها عملکرد بهتری پیدا می کنید، می توانید آن را به یک یا دو بار در هفته کاهش دهید، فقط برای اینکه بررسی کنید همچنان به طور مؤثر پلاک های را پاکسازی می کنید. اگر دوباره متوجه تشکیل پلاک بیشتری شوید، ارزش دارد که بیشتر از آنها استفاده کنید.

قرص های آشکار کننده پلاک

قرص های آشکار کننده چه هستند، و آیا آنها برای شما هستند؟ قرص های آشکار کننده پلاک متداول ترین نوع ابزار آشکار کننده پلاک هستند. آنها قرص های سخت پودر فشرده هستند، که از نظر اندازه شبیه تیلنول یا ایبوپروفن هستند که ممکن است به استفاده از آنها عادت داشته باشید، اما به جای اینکه آنها را بلافاصله بشویید، آنها را داخل دهان خود نگه می دارید و آنها را می جوید. همانطور که قرص را می جوید، بزاق شما با پودر مخلوط می شود و رنگ اطراف دهان شما پخش می شود. رنگ به پلاک می چسبد و مناطقی که به درستی تمیز نشده اند پر رنگ می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بهترین تغذیه برای داشتن دندان ها و لثه های سالم

نحوه استفاده از قرص های آشکار کننده پلاک

استفاده از قرص های آشکار کننده پلاک نسبتاً ساده است؛ فقط این مراحل را دنبال کنید:

 1. دندان ها را مثل همیشه مسواک بزنید.
 2. یک قرص را داخل دهان خود قرار دهید و آن را بجوید تا خرد شود.
 3. اجازه دهید آن با بزاق شما مخلوط شود و سپس از زبان خود برای پخش کردن بزاق روی تمام دندان ها و لثه های خود استفاده کنید.
 4. آب دهان خود را قورت ندهید، بلکه مخلوط را تف کنید و دهان را با آب به خوبی بشویید.
 5. زیر نور خوب دهان خود را نگاه کنید و بررسی کنید که رنگ در چه قسمت هایی تیره تر است. با قرص های آشکار کننده دو- رنگ، معمولاً پلاک قدیمی آبی است و پلاک جدید قرمز است.
 6. دندان های خود را دوباره مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، روی مناطق لک شده تمرکز کنید تا زمانی که تمام رنگ ها از بین بروند.

همچنین قبل از مسواک زدن دندان های خود می توانید از قرص های آشکار کننده پلاک دندان استفاده کنید تا ببینید که آنها واقعاً چقدر کثیف هستند. این می تواند یک تاکتیک مفید برای کودکانی باشد که اصلاً از مسواک زدن شکایت دارند! قرص های آشکار کننده پلاک می توانند کمی کثیف باشند؛ آنها به گونه ای طراحی شده اند که پلاک را به لک تبدیل می کنند، اما ممکن است لب های شما و هر چیز دیگری که با آنها تماس پیدا می کند را لکه دار کنند. زدن بالم لب یا وازلین روی لب ها در ابتدا می تواند کمک کند، اما هنوز هم ممکن است بخواهید قبل از رفتن به سر کار یا ملاقات با کسی از یکی از این قرص ها را استفاده کنید! رنگ موجود در قرص ها می تواند لباسها  و کاشی ها را نیز لکه دار کند (گرچه باید کاشی ها و چینی را پاک کرد). ممکن است بخواهید به کودکان کوچک تر خود یک لباس قدیمی تر برای پوشیدن بدهید، و می توانید کاشی ها را با یک حوله بپوشانید تا از لک شدن جاهایی که نمی خواهید جلوگیری کنید.

انتخاب قرص های آشکار کننده پلاک

می توانید قرص های آشکار کننده پلاک دندان را از داروخانه ها، برخی سوپر مارکت ها و بصورت آنلاین پیدا کنید. هنگام انتخاب از بین برندها، برخی موارد وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید:

 • طعم: آنها اغلب با طعم میوه هستند اما اگر طعم یک برند را دوست نداشتید، یکی دیگر را امتحان کنید.
 • دو رنگ بودن: اگر می خواهید تفاوت بین پلاک های قدیمی و جدید را ببینید، حتماً یک آشکار کننده دو رنگ انتخاب کنید. یک رنگ نشان می دهد که کدام پلاک ها را مرتباً به جا می گذارید؛ رنگ دیگر نشان می دهد که در ۱۲ ساعت گذشته چه چیزی روی دندان های شما جمع شده است.
 • ماندگاری: گرچه قرص ها معمولاً ماندگاری طولانی دارند، اما در نهایت منقضی می شوند. اگر برای قیمت بهتر آنها را به صورت فله ای می خرید، اطمینان حاصل کنید که همه آنها را به موقع استفاده خواهید کرد.
قرص آشکار کننده پلاک دندان
قرص آشکار کننده پلاک دندان

قرص های آشکار کننده پلاک برای کودکان

قرص های پلاک جویدنی هم برای کودکان و هم برای افراد بزرگسال مناسب هستند، گرچه کودکان ممکن است لازم باشد هر مرتبه تنها نصف قرص استفاده کنند. کودکان ممکن است نسبت به طعم آنها احساس خوبی نداشته باشند، بنابراین اگر فرزند شما اولین نمونه ای که امتحان می کند را دوست ندارد، از برندهای دیگر برای او استفاده کنید. با تبدیل این فرایند به یک رقابت با شما یا خواهر و برادر او، به او انگیزه بیشتری بدهید تا با دقت بیشتری مسواک بزند- با یکدیگر مسواک بزنید و سپس از این قرص ها استفاده کنید تا ببینید دندان های چه کسی تمیزتر هستند. یا اینکه، کودکان ممکن است از استفاده از مسواک برقی که مخصوص سن آنها طراحی شده است، بهره مند شوند.

دهانشویه های آشکار کننده پلاک دندان

اگر در استفاده از قرص های جویدنی برای آشکار کردن پلاک روی دندان های خود مشکل دارید، می توانید به جای آن از یک دهانشویه آشکار کننده پلاک استفاده کنید. قبل از تف کردن و بررسی اینکه رنگ در کجا گیر کرده است، درست مانند دهانشویه های معمولی، شما آن را به مدت ۳۰ ثانیه در اطراف دهان خود می چرخانید. دهانشویه های نشان دهنده پلاک ذرات مواد غذایی باقیمانده را جذب و رنگ می کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تأثیرات باور نکردنی عفونت دندان روی بدن

گزینه دیگر نوعی دیگر از دهانشویه های آشکار کننده پلاک است. کودکان شما (یا شما!) بعد از مسواک زدن، از آن به عنوان دهانشویه معمولی استفاده می کنید. دهانشویه هوشمند، ذرات غذایی که به درون سینک تف می کنید را رنگ می کنند تا ببینید هنگام مسواک زدن چه مقدار از پلاک ها را از دست داده اید. با این حال، این نوع دهانشویه در واقع نشان نمی دهد که در کجا روی دندان های شما هنوز پلاک وجود دارد، زیرا ، از نظر تئوری، آن را برای شما پاک می کند. اگر به دنبال دهانشویه ای برای کودکان هستید که پلاک روی دندان ها را نشان دهد، این ممکن است گزینه خوبی باشد، لازم به ذکر نیست که در طعم های مختلفی وجود دارند: از جمله نعنا، توت وحشی و آدامس بادکنکی. توجه داشته باشید که با حل کردن یک قرص در آب و سپس شستشوی دهان با آن، نباید سعی کنید محلول آشکار کننده پلاک خود را بسازید. آب رنگ را رقیق می کند و از تأثیر آن می کاهد. شما همچنین هرگز نباید از دهانشویه به عنوان جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح استفاده کنید.

قرص آشکار کننده پلاک دندان
قرص آشکار کننده پلاک دندان

خمیردندان آشکار کننده پلاک

خمیردندان آشکار کننده پلاک دندان ها را لکه دار نمی کند.

علاوه بر گزینه های بالا، می توان از خمیردندان هایی استفاده کرد که پلاک ها را نشان می دهند، بدون اینکه دهان و سینک شما رنگی شوند، گرچه یافتن این موارد می تواند دشوارتر باشد. اگر رنگ قرمز یا آبی که از قرص ها به جا می ماند (و لک شدن ناخواسته ای که ایجاد می کند) را دوست ندارید ژل های بی رنگ گزینه خوبی هستند. رنگ پلاک قابل مشاهده نیست تا زمانی که نور خاصی را روی دندان های خود بتابانید- تنها در این صورت است که می توانید مناطقی را ببینید که به مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن بیشتر نیاز دارند. هر تیوب از ژل آشکار کننده پلاک با یک چراغ قوه کوچک ارائه می شود و این خمیر دندان حاوی فلوراید ۱۰۰۰ppm برای محافظت از مینای دندان نیز هست. این نوع خمیر دندان ها کمی گران تر از خمیر دندان های معمولی هستند، اما لازم نیست هر بار که مسواک می زنید از آنها استفاده کنید. یک یا دو بار در هفته به خوبی نشان دهنده نحوه عملکرد شما در تمیز کردن پلاک از سطح دندان های شما است (اما البته بقیه اوقات از خمیر دندان دیگری استفاده کنید!).

نتیجه گیری

محصولات مختلفی وجود دارند که می توانید از آنها برای نشان دادن پلاک روی دندان ها استفاده کنید و کشف کنید که لازم است کدام قسمت ها را بیشتر مسواک بزنید. قرص های جویدنی آشکار کننده پلاک بیشتر از سایر گزینه ها در دسترس هستند و برای اکثر کودکان و بزرگسالان مناسب هستند. اگر ترجیح می دهید، دهانشویه ها و خمیردندان ها نیز گزینه های دیگر هستند. همه این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که در تمیز کردن دندان ها و بهبود بهداشت کلی دهان و دندان به شما کمک می کنند. همچنین مراجعه به دندانپزشک خود برای معاینات منظم نیز مهم است.

پرسش های متداول در مورد محصولات آشکار کننده پلاک دندان

قرص های آشکار کننده چیست؟

قرص های آشکار کننده پلاک از پودر فشرده تهیه می شوند. وقتی آنها را می جوید، آنها داخل دهان شما حل می شوند، اما آنها را قورت نمی دهید. در عوض، قرص حل شده را در اطراف داخل دهان خود پخش می کنید. رنگ قرص به مینای دندان شما نمی چسبد، بلکه به هر پلاکی خواهد چسبید که هنگام مسواک زدن آن را به جا گذاشته اید.

قرص های آشکار کننده پلاک را از کجا می توانید خریداری کنید؟

می توانید آنها را در برخی سوپر مارکت ها، داروخانه ها یا به صورت آنلاین پیدا کنید. مطمئناً پیدا کردن آنها دشوار نیست- شما می توانید از دندانپزشک خود نیز سؤال کنید.

چگونه از قرص های آشکار کننده دندان استفاده می کنید؟

دندان های خود را مثل همیشه مسواک بزنید و سپس یک قرص را بجوید. شما باید قرص را بجوید تا زمانی که حل شود، و سپس با حرکت دادن زبان خود روی دندان های خود، قرص حل شده را در اطراف دهان پخش کنید. سپس دهان خود را با آب بشویید و نگاهی بیندازید! نقاط رنگی روی دندان های شما، همگی مکان هایی هستند که باید روی تکنیک های بهتر مسواک زدن بیشتر تمرکز کنید. شما باید دستورالعمل های هر برند خاص قرص های آشکار کننده پلاک را که در اختیار دارید بررسی کنید، اما احتمالاً دستورالعمل ها یکسان خواهند بود.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: