فلیپر دندان چیست؟

فلیپر دندان به طور خلاصه، یک پروتز پارسیل متحرک است که به عنوان یک جایگزین موقت برای دندان ها استفاده می شود. اگر یک دندان از دست داده اید و نیاز به یک جایگزین موقت دارید تا زمانی که بتوانید یک فرایند دائمی تر مانند ایمپلنت ها را انجام دهید، ممکن است بخواهید فلیپر دندان استفاده کنید.

فلیپر های دندان یکی از کم تهاجمی ترین انواع جایگزین های دندان هستند، شامل یک صفحه همرنگ لثه ها و یک یا چند دندان جایگزین. فلیپرها متحرک هستند و معمولاً به عنوان یک راه حل موقت استفاده می شوند.

بنابراین اجازه دهید کمی بیشتر در مورد این پروتزهای پارسیل و متحرک اطلاعات پیدا کنیم، بنابراین شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا یک فلیپر دندان موقت انتخاب مناسبی برای شما است. در این مقاله، ما موارد زیر را پوشش خواهیم داد:

 • فلیپر دندان چیست؟
 • چه کسی می تواند فلیپر دندان دریافت کند؟
 • چه مزایا و معایبی دارد؟

به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بدانید که آیا این بهترین گزینه برای شما است یا خیر!

فلیپر دندان چیست؟

فلیپر دندان از لحاظ فنی یک پروتز پارسیل متحرک است. بسیاری از دندانپزشکان، در حالی که بیمار آنها منتظر دریافت یک جایگزین دائمی است، از یک فلیپر دندان به عنوان یک جایگزین موقت برای دندان از دست رفته استفاده می کنند. شما همچنین می توانید آنها را تحت عنوان پروتز های موقت یا پروتزهای فلیپتر مشاهده کنید.

بسته به تعداد دقیق دندان هایی که از دست داده اید، یک فلیپ دندان ممکن است شبیه یک نگهدارنده (ریتینر) باشد که چفت دارد، تا به نگهداشتن آنها در اطراف دندان های موجود کمک می کند.

فلیپر دندان
فلیپر دندان

چرا ممکن است شما به یک فلیپر دندان نیاز داشته باشید؟

جایگزینی دندان های از دست رفته به علت بیماری، پوسیدگی یا آسیب، اغلب یک فرآیند زمان بر است. هنگامی که یک دندان کشیده می شود، لثه ها و استخوان های زیر آن حساس می شوند و حداقل شش هفته تا شش ماه زمان نیاز دارند تا به طور کامل بهبود یابند، قبل از اینکه بتوانید یک جایگزین دائمی دریافت کنید.

علت این است که از دست دادن دندان های طبیعی می تواند شکل ساختار استخوان فک و همچنین بافت لثه زیرین آن را تغییر دهد.

این تغییرات می توانند تأثیر منفی روی تناسب ایمپلنت های دندانی دائمی یا پروتزهای دندانی داشته باشند که هدف آنها استفاده دراز مدت است. در چنین شرایطی، ممکن است گزینه دریافت یک دندان مصنوعی موقت را داشته باشید.

فلیپر دندان از چه موادی ساخته شده است؟

فلیپر دندان معمولاً از آکریلیک صورتی رنگ ساخته شده است که دقیقاً با رنگ لثه های شما مطابقت داشته باشد و ممکن است براکت هایی داشته باشد. این ابزار می تواند قبل از مراجعه شما به دندانپزشک ساخته شود.

این ساختار آکریلیکی به دندان های طبیعی یکی از طرفین فضای خالی به جا مانده از دندان از دست رفته متصل می شود. از این رو، خارج کردن این پروتزها و قرار دادن مجدد آنها داخل دهان، هر زمان که می خواهید، برای شما بسیار آسان است. این باعث می شود تمیز کردن آنها نیز بسیار آسان تر شود.

آیا شما باید از فلیپرهای دندانی استفاده کنید؟

اگر یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید و به دنبال گزینه های موقت جایگزینی دندان هستید، دندانپزشک شما ممکن است فلیپرهای دندان را به شما پیشنهاد دهد. اما آیا واقعاً شما باید آنها را دریافت کنید؟ بیایید نگاهی داشته باشیم به مزایا و معایب این دندان های کاذب، تا در تصمیم گیری به شما کمک کنیم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کاشت ایمپلنت با لیزر

مزایای فلیپر دندان

یک فلیپر دندان می تواند برای مراقبت های دندانی شما مفید باشد:

 • ظاهر زیبا و طبیعی: یک فلیپر دندان نسبتاً طبیعی به نظر می رسد. این ابزار به زیبایی فواصل بین دندان ها ناشی از افتادن یا از دست رفتن دندان ها را پر می کند تا بتوانید لبخند خود را مجدداً احیاء کنید.
 • آماده سازی پیشرفته: اگر به هر دلیلی مانند بیماری یا آسیب دندانپزشک شما مجبور باشد یکی از دندان های شما را بکشد، یک فلیپر دندان می تواند قبل از کشیدن دندان آماده شود و در صورت امکان، هرچه سریع تر، داخل دهان قرار داده شود.
 • بازیابی عملکرد: با یک فلیپر، ممکن است جویدن یا صحبت کردن برای شما آسان تر باشد.
 • کمک به تثبیت دندان های موجود: استفاده از فلیپرهای دندان به عنوان پروتزهای پارسیل برای دندان های جلو می تواند دندان های اطراف فضای خالی را ثابت نگه دارد و از جابجایی دندان های اطراف به سمت این فضای خالی جلوگیری می کند.
 • بی زحمت: استفاده از فلیپرهای دندان آسان هستند و می توانند برای تمیز کردن از دهان خارج شوند.
 • راحت: این نوع پروتز موقت بسیار راحت تر و از نظر زیبایی بسیار خوشایندتر از برخی از گزینه های دیگر است.
 • ساخت آسان: فلیپرها توسط دندانپزشک می توانند به سرعت ساخته شوند. روند تولید آنها زمان کمتری می برد و در بیشتر موارد، می توانید آنها را همان روز یا روز بعد دریافت کنید.
 • مقرون به صرفه بودن: یک پروتز فلیپر به طور کلی ارزان تر از دیگر گزینه های جایگزین دندان است.
 • آماده سازی آسان: فلیپرهای دندانی به سرعت ساخته می شوند، و به طور کلی این فرایند به طور میانگین به یک تا دو روز زمان نیاز دارد. اگر منتظر دریافت یک ایمپلنت هستید، در این فاصله فلیپرها می توانند جایگزین های خوبی باشند.

معایب فلیپر دندان

گرچه برخی کاربردهای یک فلیپر دندان خوب است، اما نقاط ضعفی نیز برای آن وجود دارد:

 • با دوام بودن: اکثر فلیپرهای دندانی با استفاده از مواد ارزان تر ساخته می شوند که در مقایسه با دیگر انواع پروتزها دوام کمتری دارند. به این معنی که آنها بیشتر مستعد ترک خوردن و شکستن هستند.
 • ناراحتی اولیه: فلیپرهای دندان ممکن است در ابتدا داخل دهان شما احساس ناراحتی بوجود بیاورند. این همچنین می تواند باعث شود فعالیت هایی مانند خوردن و صحبت کردن کمی غیر طبیعی باشند. اگر فلیپر دندان شما باعث بروز درد می شود، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • آلرژی احتمالی: برخی افراد واکنش آلرژیک ناشی از مواد مورد استفاده برای ساخت فلیپرهای دندان را تجربه می کنند. قبل از دریافت یکی از آنها، سابقه آلرژی خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
 • نگهداری: استفاده از فلیپرهای دندان می تواند برای سلامت دندانهای شما مضر باشد زیرا خطر آنها پوسیدگی دندان و ژنژیویت را افزایش می دهند، بویژه اگر آنها را خوب تمیز نکنید.
 • خطر تحلیل لثه: یک فلیپر دندان، لثه های شما را به طور کامل پوشش می دهد، و مانع جریان بزاق به آن منطقه خاص می شود. از آنجا که بزاق به تمیز نگهداشتن لثه ها کمک می کند و مانع تحلیل لثه می شود، استفاده از یک فلیپر دندان، واقعاً می تواند این خطر را افزایش دهد.
 • خطر لق شدن: یک فلیپر دندان به گونه ای قالب گیری و ساخته شده است که دندان های موجود شما را کاملاً می گیرند. با این حال، استفاده از آن طی یک دوره طولانی مدت می تواند باعث لق شدن دندان های شما شود. در این شرایط، شما باید یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود بگذارید تا آن را برطرف کنید.

جدول زیر خلاصه ای از جوانب مثبت و منفی داشتن یک فلیپر موقت است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پالپوتومی
مزایا معایب
نه چندان گران قیمت. ممکن است برای لثه ها سالم نباشد.
می تواند به سرعت ساخته شود. ممکن است به خوبی جای نگیرد.
برای زیبایی خوب است. ممکن است به راحتی شکسته شود.
نرخ موفقیت بالا. تنها کاربرد موقت دارد.

حالا که اطلاعات لازم را دارید، می توانید در مورد اینکه آیا می توانید دندان مصنوعی فلیپر را دریافت کنید با دندانپزشک خود صحبت کنید.

هزینه فلیپر دندان چقدر است؟

پس یک فلیپر دندان چقدر هزینه دارد؟ خوب، این به نوع موادی که دندانپزشک شما (یا لابراتوار) استفاده می کند و نیز تعداد دندان هایی که جایگزین می شوند (فلیپر تک دندان، فلیپر دو دندان، و غیره) بستگی دارد. اما به طور کلی، یک فلیپر دندان جلو می تواند چیزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار هزینه داشته باشد. حتماً با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا ببینید که آنها چه مقدار از آن را می توانند پوشش دهند.

فلیپر دندان
فلیپر دندان

چگونه می توان از فلیپر دندان مراقبت کرد؟

از آنجا که فلیپرهای دندانی می توانند به راحتی شکسته شوند یا آسیب ببینند، آنها به مراقبت های منظم نیاز دارند تا تمیز باقی بمانند و ذرات مواد غذایی و پلاک پاک شوند. این به محافظت از دندان های دیگر و لثه ها نیز کمک می کند.

مراقبت از فلیپر دندان ساده است. حتماً یک برنامه نگهداری منظم را دنبال کنید.

 • هر شب قبل از رفتن به رختخواب فلیپر دندان را از دهان خارج کنید.
 • پس از هر وعده غذایی، آن را کاملاً تمیز کنید. تمیز کردن مناسب فلیپر مانع باکتری هایی می شود که باعث بروز عفونت می شوند، همینطور از چسبیدن ذرات غذا به آن نیز جلوگیری می کند. از مسواک نرم، صابون ملایم و آب گرم استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از خشک شدن فلیپر دندانی خود، زمانی که از آنها استفاده نمی کنید، آنها را در یک لیوان آب نگهدارید.
 • از جابجا کردن فلیپر دندان خود داخل دهان با زبان خود اجتناب کنید. انجام این کار باعث شل شدن آن خواهد شد.
 • همچنین ترجیح داده می شود که فلیپر دندان خود را ۲ تا ۳ مرتبه در طول هفته در یک ماده پاک کننده پروتزهای مصنوعی غوطه ور کنید.
 • از غذاها و نوشیدنی های تیره رنگی که می توانند باعث لک شدن فلیپرهای شما شوند، مانند آب قره قاط، قهوه و چغندر اجتناب کنید.

جایگزین هایی برای دریافت فلیپر دندان

در صورتی که یک یا چند دندان از دست داده اید، فلیپر دندان تنها گزینه شما نیست. برخی از گزینه های دیگر عبارتند از:

روش های دائمی

رفع پروتز دائمی به دندان فلیپتر طولانی تر می شود و نسبت به دندان فلیپر گرانتر است:

 • بریج های دندان: بریج های دندان نیز مانند فلیپرها ظاهر، شکل، همراستایی دندان ها و توانایی گاز زدن را بهبود می بخشند. آنها به جای آنکه بخشی از پروتزها باشند، دندان های مصنوعی هستند که با چسب، تاج و باندها مستقیماً به دندان های موجود یا ایمپلنت متصل می شوند.
 • ایمپلنت دندان: این ابزار یک پست، شبیه به ریشه دندان است، که به طور مستقیم با جراحی به فک متصل می شود تا دندان مصنوعی را نگه دارد. ایمپلنت ها مانند بریج ها نیازی به تکیه دادن به دندان های دیگر ندارند. بر خلاف پروتزهای، یک ایمپلنت با گذشت زمان شل نمی شود. آنها از نظر ظاهر و احساس و عملکرد مانند دندان های طبیعی انسان هستند.

روش های موقتی

دندان های مصنوعی موقت نیز وجود دارند که بیشتر از یک فلیپر دندان دوام دارند و در مقایسه با روش های دائمی اقتصادی تر هستند. آنها گران تر از فلیپر دندان هستند. چنین گزینه هایی عبارتند از:

 • پروتز پارسیل ثابت: این پروتز های پارسیل به دندان های مجاور شما متصل می شوند. آنها تنها در صورتی می توانند مورد استفاده قرار گیرند که دندان ها، ریشه ها، یا ایمپلنت های سالم برای اتصال پروتز به آنها استفاده شود.
 • اسنپ آن اسمایل: آنها نوعی پروتز پارسیل سفارشی هستند که تا سطح لثه ها، روی دندان های موجود شما قرار می گیرند، بدون آنکه پلیت یا سقف دهان را پوشش دهند. این یک روش غیر تهاجمی، زیبایی، متحرک، و به طور کلی بدون درد است.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مزایا و معایب استفاده از روكش (كراون) دندان

پرسش های متداول در مورد فلیپر دندان

چه مدت پس از کشیدن دندان می توان از فلیپر استفاده کرد؟

شما باید برای ۲۴ ساعت اول پس از جراحی کشیدن دندان از استفاده از فلیپر دندان اجتناب کنید. با این حال، باید دستورالعمل های خاص دندانپزشک خود برای مورد خود را دنبال کنید.

آیا می توان با فلیپر دندان غذا خورد؟

یک فلیپر دندان در درجه اول برای زیباتر شدن طراحی شده است، اما اکثر بیماران یاد می گیرند که چگونه با وجود فلیپرهای خود داخل دهان غذا بخورند. شما باید با جویدن غذاهای نسبتاً نرمی شروع کنید که این دندان ها می توانند آن به قطعات کوچک برش دهند.

لقمه های کوچک بردارید و همزمان در هر دو طرف دهان خود عمل جویدن را انجام دهید. باید تا پس از دوره عادت کردن به غذا خوردن با این نوع دندان ها، از غذاهای سفت یا جویدنی (سبزیجات خام، نان فرانسوی، و غیره) اجتناب شود.

آیا فلیپر دندان همان پروتز پارسیل است؟

آری. فلیپرهای دندانی نوعی پروتز پارسیل هستند که به عنوان یک پرکننده موقت برای یک شکاف در ردیف دندان ها عمل می کنند. آنها به طور معمول برای جایگزینی یک دندان از دست رفته استفاده می شوند. پروتز های پارسیل، به طور کلی می توانند برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده شوند.

چه مدت می توان یک فلیپر دندان را استفاده کرد؟

فلیپرهای دندانی برای استفاده موقت طراحی شده اند، معمولاً درست به اندازه زمانی که طول می کشد تا لثه های شما قبل از دریافت ایمپلنت های دندانی بهبود یابند. شما ممکن است بتوانید آنها را برای مدت زمان طولانی تری استفاده کنید، اما فقط اگر دندانپزشک شما موافقت کند.

فلیپرهای دندانی بعلاوه ممکن است توسط افراد کم سن (زیر ۱۷ سال) استفاده شود تا زمانی که برای دریافت ایمپلنت های دندانی به اندازه کافی بزرگ شده باشند، اما برای تمیز نگهداشتن و جلوگیری از شکستن آنها، مراقبت های منظم از پروتزهای دندانی لازم است.

بهترین راه برای تمیز کردن فلیپرهای دندانی چیست؟

هنگامی که شب ها فلیپرهای دندانی خود را از دهان خارج می کنید، آنها را با آب یا خمیر دندان بشویید و سپس آنها را در طول شب در یک محلول ضد قارچ، ضد باکتریایی غوطه ور کنید. شما می توانید قرص های تمیز کننده حل شونده را خریداری کنید.

فلیپر دندان
فلیپر دندان

آیا می توانید با یک فلیپر در دهان خود بخوابید؟

استفاده شبانه روز از فلیپرهای دندان می تواند به بافت زیر فلیپ شما فشار ثابتی وارد کند. این می تواند با تحلیل استخوان ارتباط داشته باشد و باعث تحلیل لثه نیز شود. استفاده از فلیپرهای دندانی در تمام طول روز نیز ممکن است باعث بروز عفونت قارچی بدون درد در لثه ها شود. برداشتن فلیپرهای دندانی برای چند ساعت، به لثه های شما زمانی برای نفس کشیدن می دهد، بنابراین توصیه می کنیم حدود ۸ ساعت آنها را از دهان خود خارج کنید، که می تواند هنگامی که خواب هستید این کار را انجام دهید.

نتیجه گیری

فلیپر دندان یک جایگزین دندان مصنوعی موقت قابل استطاعت برای اکثر افراد است. اگر منتظر یک راه حل دائمی تر برای جایگزینی دندان های خود هستید، یک فلیپر دندان ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد.

فلیپرهای دندان باعث می شوند، در حالی که منتظر یک جایگزین دائمی هستید، غذا خوردن و صحبت کردن برای شما راحت تر شود، همچنین اگر در مورد زیبایی خود نگران هستید، آنها جای خالی های موجود در لبخند شما پر می کنند. با این حال، آنها بی نقص نیستند.

در نهایت، دندانپزشک شما قادر خواهد بود به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا یک فلیپر برای شما مناسب است یا خیر، همچنین می تواند برخی از گزینه های دیگر را نیز به شما معرفی کند.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
error: