آیا همه افراد دندان عقل درمی آورند؟

در این نوشته می خوانید:

اکثر افراد وقتی به بزرگسالی می رسند، روی هم رفته ۳۲ دندان دائمی خواهند داشت. آخرین دندان هایی که بیرون می آیند، معمولاً دندان های مولر سوم هستند که به آن دندان های عقل نیز گفته می شود، که به طور معمول بین سنین ۱۷تا ۲۱ سالگی بیرون می آیند.

به طور معمول، افراد در هر گوشه دهان خود یک دندان عقل دارند. با این حال، این غیر معمول نیست که کسی کمتر از چهار دندان عقل داشته باشد، یا اصلاً هیچ دندانی نداشته باشد. اگر دندان عقل دارید، احتمالاً در مورد کشیدن آنها با دندانپزشک خود بحث و گفتگویی خواهید داشت.

در این مقاله ما در مورد دندان های عقل برای شما توضیح خواهیم داد، و اینکه چرا برخی از افراد آنها را ندارند. در ادامه برای شما در مورد مواردی خواهیم گفت که این دندان ها باید کشیده شوند و معمولاً در این مورد چه پرسش هایی از سوی بیماران مطرح می شود.

چرا برخی افراد دندان عقل ندارند؟

هیچ دلیل تأیید شده ای وجود ندارد که چرا برخی افراد دندان عقل ندارند. به گفته محققان، حداکثر ۳۷% از افراد حداقل یک دندان عقل را ندارند. برخی از کارشناسان می گویند دلیل این امر این است که بافت مورد نیاز برای ایجاد شکل گیری دندان های عقل، به عقب دهان حرکت نمی کند تا روند رویش دندان آغاز شود. برخی دیگر ابراز می دارند که این می تواند نتیجه تکامل باشد، زیرا ما برای کمک به جویدن و خرد کردن غذا، دیگر به دندان های عقل نیازی نداریم.

هر ساله، تقریباً ۱۰ میلیون دندان عقل از نزدیک به پنج میلیون نفر در ایالات متحده کشیده می شوند.

دندان های عقل در چه سنی می رویند؟

بر اساس اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا، دندان های عقل به طور معمول بین سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی می رویند. آنها معمولاً آخرین دندان های دائمی هستند که داخل دهان می رویند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت کوتاه دندان – بخش دوم

چرا آنها را دندان عقل می نامند؟

دندان های عقل نام خود را به این دلیل دریافت می کنند که آنها زمانی می رویند که فرد بزرگتر و بالغ تر شده است، و از نظر تئوری عقل بیشتری دارد.

کشیدن دندان عقل

گرچه ممکن است لازم نباشد دندان های عقل خود را بکشید، اما انجمن جراحان دهان و دندان آمریکا ابراز می دارد که حدود ۸۵% از دندان های مولر سوم، در نهایت باید کشیده شوند.

هدف کشیدن دندان های عقل

دلایل زیادی وجود دارد که چرا کشیدن دندان های عقل ضروری است. به عنوان مثال، آنها در موقعیت مناسبی قرار ندارند، و باعث بروز مشکلاتی برای دندان های اطراف خود می شوند. یا ممکن است شما در فک خود فضای کافی برای جا دادن همه دندان های عقل نداشته باشید، و اگر در تمیز کردن آنها مشکل داشته باشید، می تواند منجر به پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شود.

هزینه کشیدن دندان های عقل چقدر است؟

هزینه های کشیدن دندان های عقل بر اساس دندانپزشکی که این درمان را انجام می دهد، پوشش بیمه خاص و نوع فرآیند کشیدن مورد نیاز شما متفاوت خواهند بود.

درنیامدن دندان عقل
درنیامدن دندان عقل

جراحی کشیدن دندان عقل

دندانپزشک شما ممکن است بتواند فرایند کشیدن دندان های عقل شما را مانند یک دندان معمولی انجام دهد- با بی حس کردن ناحیه اطراف دندان و بیرون کشیدن آن. برخی از دندان ها ممکن است به فرایندهای تهاجمی تر مانند برش لثه برای دسترسی به ریشه دندان و کشیدن دندان نیاز داشته باشند.

روند بهبود پس از کشیدن دندان به چه صورت است؟

بهبودی پس از کشیدن دندان عقل به نوع فرآیند کشیدن بستگی دارد، اما معمولاً تنها چند روز طول می کشد. انتظار داشته باشید که تا زمانی که لثه ها و فک شما بهبود پیدا می کنند، احساس کبودی و درد را داشته باشید.

چه زمانی می توان آنها را حفظ کرد؟

اگر دندان های عقل شما هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند، دندانپزشک شما به احتمال زیاد آنها را نخواهد کشید. با این حال، برای شما مهم است که به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دچار هیچ مشکلی مانند پوسیدگی دندان یا بیماری لثه نشده اید.

خطرات همراه با عدم کشیدن دندان های عقل

اگر دندان های عقل خود را نکشید، دندانپزشک شما باید آنها را تحت نظر داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که هیچ مشکلی بروز پیدا نمی کند، مانند:

  • عفونت: اگر دندان های عقل به درستی پاکسازی نشوند، به دلیل بیماری لثه عفونت می تواند ایجاد شود.
  • درد: دندان های عقل شما به مرور زمان جابجا شوند یا به محض بیرون آمدن ممکن است به دندان های دیگر شما فشار بیاورند و باعث بروز دندان درد شوند.
  • حفره های دندانی: مشکل در دسترسی به دندان های عقل برای مسواک زدن و نخ دندان صحیح می تواند منجر به بروز حفره های دندانی شوند.
درنیامدن دندان عقل
درنیامدن دندان عقل

علائم و نشانه های نفهتگی دندان های عقل

یک دندان عقل نهفته معمولاً با درد و درد دندان همراه است اما می تواند طیف وسیعی از علائم را به همراه داشته باشد از جمله:

  • درد
  • عفونت
  • کیست ها
  • تومورها
  • آسیب به دندان های مجاور
  • بیماری لثه
  • پوسیدگی دندان (در صورتی که امکان احیاء دندان وجود نداشته باشد یا احیاء آن مطلوب نباشد)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا حساسیت به ایمپلنت های تیتانیومی واقعیت دارد؟

عوارض نهفتگی دندان های عقل

عوارض دندان های عقل نهفته شامل آسیب به سایر دندان ها، تورم یا آبسه ها، پوسیدگی به دندان های اطراف و بیماری لثه هستند. هر یک از این شرایط به دندان عقل شما مربوط است که به درستی داخل دهان رشد نمی کند که می تواند باعث ایجاد تله های غذایی شود که تمیز کردن آنها دشوار است و باعث بروز عفونت می شود.

گزینه های درمان دندان های عقل نهفته

شما دو گزینه برای کشیدن دندان های عقل دارید. اولین گزینه تحت بی حسی موضعی روی صندلی دندانپزشکی انجام می شود. دومین گزینه تحت آرامبخش های دندانپزشکی یا بیهوشی عمومی انجام می شود که ممکن است توسط یک جراح دهان ودندان انجام شود. پزشک شما توصیه می کند که کدام گزینه برای شما بهتر است.

جراحی دندان عقل نهفته
جراحی دندان عقل نهفته

عوارض ناشی از کشیدن دندان های عقل نهفته

بسته به شدت نهفتگی دندان عقل شما، خطرات مختلفی برای جراحی وجود دارند. این خطرات عبارتند از درد و تورم لثه ها و اطراف حفره دندان کشیده شده. خونریزی تا ۲۴ ساعت. مشکل در باز کردن دهان و فک. آسیب به دندان های موجود. خشکی حفره دندان، که التهاب حفره است. بی حسی لب، زبان و دهان بعد از بین رفتن اثر داروی بی حسی به دلیل التهاب یا آسیب به اعصابی که از داخل فک عبور می کنند.

زمان بهبودی بعد از جراحی کشیدن دندان های عقل نهفته

به طور کلی، دوره بهبودی چند روز است، و ممکن است لازم باشد برنامه ریزی کنید مدتی از محل کار خود مرخصی بگیرید. با این حال، در برخی موارد، تورم، درد و باز کردن فک ممکن است به مدت چند هفته پس از جراحی تحت تأثیر قرار بگیرند. در حالی که ناراحتی یک عارضه جانبی طبیعی جراحی دندان عقل است، اما  اگر علائم غیر معمول مانند ترشح چرک، تورم زیاد، یا درد شدید را تجربه کردید، باید با جراح خود تماس بگیرید.

چه زمانی باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید؟

به مراجعات هر شش ماه یکبار خود به دندانپزشک ادامه دهید تا آنها بتوانند رویش دندان های عقل شما را تحت نظارت داشته باشند. همچنین، اگر تجربه درد در اطراف دندان های عقل شما آغاز شد، برای تشخیص علت احتمالی، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا یک معاینه کامل را برای شما انجام دهد.

جراحی دندان عقل نهفته
جراحی دندان عقل نهفته

خلاصه

همه افراد تعداد کامل دندان های عقل را ندارند و برخی افراد ممکن است حتی هیچ یک از دندان های عقل را نداشته باشند. در افرادی که این دندان ها را دارند، بسیاری از آنها دندان های عقل خود را می کشند تا از بروز مشکلات در آینده برای دیگر دندان های خود جلوگیری کنند. اگر آنها کشیده نشوند، دندانپزشک شما باید آنها را تحت نظر داشته باشد تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری شود.

کشیدن دندان های عقل می تواند در پرهیز از بروز مشکلات دندانی در آینده به شما کمک کند. صحبت با دندانپزشک مهم است تا ببینید آیا کشیدن دندان های عقل انتخاب مناسبی برای شما است یا خیر. حتی اگر آنها را نگه دارید، حتماً برای حفظ سلامت دهان خود، از آنها مراقبت کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چه عواملی روی هزینه درمان ریشه تأثیر دارند؟

سوالات متداول در مورد دندان های عقل

افراد چند دندان دارند؟

اکثر افراد پس از رسیدن به بزرگسالی، در مجموع ۳۲ دندان دائمی خواهند داشت.

افراد چند دندان عقل دارند؟

افراد به طور معمول چهار دندان عقل دارند.

کشیدن دندان های عقل چقدر طول می کشد؟

مدت زمان لازم برای کشیدن دندان های عقل بر اساس نوع کشیدن آنها متفاوت خواهد بود، اما می تواند از چند دقیقه تا ۲۰ دقیقه، یا در برخی موارد کمی طولانی تر باشد.

آیا دندان عقل می تواند باعث سردرد شود؟

آری، درد دندان عقل یا هر نوع دندان درد می تواند منجر به بروز سر درد شود.

برای کشیدن دندان های عقل باید چند ساله باشید؟

دندان های عقل از ۱۸ تا ۲۵ سالگی بیرون می آیند. بسته به نوع و وخامت نهفتگی دندان، ممکن است در هر زمانی از سنین ۱۷ تا ۱۸ سالگی نیاز داشته باشید دندان های عقل شما کشیده شوند. با این حال، حین عمل جراحی برای کشیدن دندان های عقل، در افراد جوان در اوایل دهه ۲۰ زندگی و در نوجوانان، بروز مشکلات جدی احتمال کمتری دارد زیرا ریشه های دندان توسعه کامل رشد نکرده اند و تراکم کمتر استخوان فک باعث می شود کشیدن آنها آسان تر باشد.

حتی اگر دندان های عقل نهفته باشند باز هم نیاز است کشیده شوند؟

اگر دندان های عقل شما نهفته باشند، الزاماً به معنای نیاز به کشیدن آنها نیست. دندانپزشک شما برای تصمیم گیری، نیاز دارد سوابق علائم و خطر عوارض بعدی را ارزیابی کند. گاهی اوقات ممکن است تصمیمی برای نظارت روی دندان های عقل نهفته با معاینات منظم وجود داشته باشد.

آیا اگر دندان عقل نهفته درد نداشته باشد باز هم کشیدن آن ضروری است؟

نه الزاماً. دندان های عقل نهفته ممکن است هرگز با علائم همراه نباشند اما هنوز هم می توانند شما را در معرض خطر عوارض احتمالی قرار دهند.

آیا اگر دندان های عقل نهفته را نکشید، باز هم مشکلی خواهید داشت؟

اگر دندانپزشک شما توصیه کرده است که لازم است دندان های عقل شما باشد کشیده شوند، ممکن است در معرض خطراتی باشید که در صورت کشیدن دندان های عقل خود از بروز آنها جلوگیری می کنید.

دندانپزشک شما چگونه تصمیم می گیرد که آیا نیاز است دندان های عقل شما کشیده شوند؟

دندانپزشک شما معاینه کامل دندانپزشکی را انجام خواهد داد، از جمله سابقه علائم و سلامتی شما، ارزیابی دندان ها و لثه ها و تصویر برداری های دندانی از جمله رادیوگرافی با اشعه ایکس که تشخیص نهفتگی دندان های عقل شما را تأیید می کند.

آیا طبیعی است که قبل از عمل اضطراب داشته باشید؟

آری! بسیاری از افراد قبل از جراحی، ترس را تجربه می کنند. اگر نسبت به مواردی احساس ناراحتی می کنید، باید با دندانپزشک خود در مورد آنها صحبت کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
error: