تغذیه مناسب پس از عصب کشی دندان

عصب کشی دندان چگونه است؟

وقتی دندانپزشک متوجه می شود که یک دندان فوق العاده عفونی شده است، به بیماران خود درمان ریشه را توصیه می کند. بر اساس دندانپزشکان، اگر دندان پوسیده نجات داده نشود یا محافظت نشود، ممکن است منجر به بروز درد، و تورم صورت و لثه ها خواهد شد و در نهایت منجر به تغییر رنگ دندان ها خواهد شد. در روند نجات دندان و درمان آن، دندانپزشک عصب یا پالپ عفونی را تخلیه خواهد کرد تا فضا از هر گونه عفونتی پاک شود و آن منطقه با استفاده از ماده کش مانندی به نام گاتا پرکا جایگزین خواهد شد. بعداً ریشه های دندان با پر کردن دندان یا یک روکش پوشش داده خواهد شد. اما، درمان ریشه کافی نیست. روند پس از درمان و مراقبت های روزانه پس از آن باید رعایت شوند تا از محافظت دندان اطمینان حاصل شود که تنها با حفظ بهترین رژیم غذایی امکان پذیر خواهد بود که به دندان آسیب وارد نخواهد کرد یا موجب بروز درد یا حساسیت دندان نخواهد شد.

تغذیه ای پس از درمان ریشه
تغذیه ای پس از درمان ریشه

پس از درمان ریشه چه غذاهایی می توان خورد؟

لازم است بدانید چه نوع غذاهایی پس از درمان ریشه باید خورده شوند! رژیم غذایی نرم فوق العاده توصیه می شود و بهترین انتخاب غذا پس از درمان ریشه هستند. این نوع غذاها از بروز حساسیت در یک منطقه حساس دهان پیشگیری می کنند، جایی که درد بیشتری می تواند احساس شود. دندانپزشکان توصیه می کنند که تا زمانی که بی حسی موضعی از بین نرفته است، از خوردن غذا باید پرهیز شود. در اینجا به بیان برخی توصیه ها برای رژیم غذایی نرم خواهیم پرداخت که می توانند در طول دوره بهبود درمان ریشه دنبال شوند. غذاهای نرم پس از درمان ریشه عبارتند از:

 • بلغور جو دو سر، کرم گندم تهیه شده از شیر که مواد مغذی بیشتری فراهم می آورد.
 • سوپ سبزیجات، خواه پوره شده یا حاوی سبزیجات پخته شده که به راحتی می توانند جویده شوند.
 • سبزیجات پخته شده به تنهایی، با هوموس، یا ترکیب شده با سوپ گرم.
 • تخم مرغ آب پز یا یک نوع املت.
 • موز له شده.
 • آووکادو یا توفو.
 • پاستا یا دیگر انواع نودل ها.
 • میوه های رسیده، کنسرو شده، یا پخته شده به عنوان میان وعده (پنیر نرم یا کره بادام زمینی را امتحان کنید.
 • ماست یا شکر منجمد برای رژیم های کم چرب.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  به جای عصب کشی چه درمانهایی میتوان انجام داد؟
تغذیه ای پس از درمان ریشه
تغذیه ای پس از درمان ریشه

پس از درمان ریشه چه نوع غذاهایی نباید خورد؟

از غذاهای سفت و چسبناک پس از درمان ریشه بپرهیزید، زیرا ممکن است موجب تضعیف روکش دندان و کنده شدن آن شوند. این می تواند یک ترمیم ایجاد کند. جویدن غذاهای چسبناک می تواند موجب شل شدن روکش موقت شود و چیزهای سفت مانند بستنی می توانند موجب شکسته شدن یا ترک خوردن روکش دائمی شوند. حتی پس از درمان، اگر دندان شما هنوز داخل خود اعصابی دارد، ممکن است موجب بروز حساسیت شود، لازم است غذاها و نوشیدنی ها را در دمای ملایم میل کنید.

در اینجا به بیان برخی از غذاهایی خواهیم پرداخت که پس از درمان ریشه باید از خوردن آنها بپرهیزید:

 • آدامس و آبنبات، زیرا این خوراکی ها چسبناک هستند و می توانند موجب کنده شدن روکش شوند.
 • خوراکی های جویدنی مانند آدامس، اکثر نان ها یا آبنبات ها، مانند تافی، زیرا می توانند موجب کنده شدن پر شدگی های موقتی شوند.
 • آبنبات های سفت، که می توانند موجب شکسته شدن ترمیم های جدید شوند.
 • یخ های مکعبی شکل، که می توانند موجب حساسیت در دندان های شما شوند و می توانند برای یک دندان تازه ترمیم شده خیلی سفت و سرد باشند.
 • سوپ داغ، زیرا دمای آن می تواند موجب بروز ناراحتی و حساسیت دندان شود.
 • نوشیدنی های خیلی سرد یا داغ، که می توانند موجب بروز حساسیت اطراف دندانی شوند که به تازگی ترمیم شده است.
 • از مصرف الکل بپرهیزید زیرا می تواند موجب افزایش خونریزی شود.
 • علاوه بر این، غذاهای پر ادویه می توانند موجب بروز ناراحتی یا حساسیت غیر ضروری شوند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سفید شدن لثه ها و روش درمان آن

درمان ریشه یک درمان کاملاً بدون درد است. با این حال، با استفاده از مدرن ترین فناوری های دندانپزشکی و بی حسی های موضعی پیشرفته، بیمارانی که تحت درمان ریشه قرار می گیرند، در طول کل فرایند هیچ دردی تجربه نمی کنند. به خاطر داشته باشید که با خوردن غذاهای نرم و پرهیز از خوراکی های سفت و چسبناک، به خودتان بهترین شانس را برای بهبود بدهید. توصیه می کنیم از خوردن غذاهای خیلی داغ یا سرد دور بمانید تا موجب بروز حساسیت در اطراف دندان درمان شده نشوید. این کاملاً طبیعی است که چند روز پس از فرایند مقداری ناراحتی تجربه کنید. در دراز مدت از اینکه انتخاب های آگاهانه ای داشته اید که روی سلامت دندان های شما و کیفیت زندگی شما تأثیر ماندگاری داشته اند خوشحال خواهید شد.

تغذیه ای پس از درمان ریشه
تغذیه ای پس از درمان ریشه

مراقبت های پس از درمان ریشه

حساسیت پس از درمان ریشه می تواند به مدت چند روز تجربه شود، اما با دنبال کردن صحیح راهنمایی های دندانپزشک می توان از بروز آن اجتناب کرد. اگر لثه های شما نرم هستند، ممکن است دندانپزشک توصیه کند دوز بیشتری مسکن مصرف کنید یا دهان خود را با آب ولرم شستشو دهید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یکی از عادات درست خود کنید که باید حداقل دو مرتبه در طول روز دنبال شوند. هنگام نخ دندان کشیدن، آن را با دقت اطراف دندان تازه ترمیم شده بکشید. کاملاً طبیعی است که ممکن است به مدت چند روز مقداری ناراحتی پس از درمان مشاهده یا احساس شود. لازم است از پر شدگی یا روکش خود مراقبت کنید. اطمینان حاصل کنید که فشار زیادی به دندان خود وارد نمی کنید، در غیر اینصورت موجب بروز آسیب به دندان خواهید شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سوالات متداول بعد از کاشت ایمپلنت (بخش اول)
۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
error: