آیا دندان عقل می تواند باعث گلو درد شود؟

کشیدن دندان عقل چیزی است که بسیاری از افراد از آن می ترسند، اما اغلب، به دلیل عوارض و مشکلاتی که می توانند ایجاد کنند، کشیدن آنها یک عمل ضروری است.

اما آیا گلو درد یکی از این مشکلات احتمالی است؟ در این مقاله، تمام اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار داده ایم تا به این پرسش شما پاسخ دهیم که آیا دندان های عقل می توانند باعث گلو درد شما شوند؟

دندان عقل چیست؟

قبل از اینکه در مورد اینکه آیا دندان عقل می تواند باعث گلو درد شود صحبت کنیم، اجازه دهید ابتدا یک قدم به عقب برگردیم و به طور کلی در مورد دندان عقل صحبت کنیم- دقیقاً چه هستند؟

دندان های عقل آخرین دندان های دائمی هستند که در دهان ما ظاهر می شوند. هیچ دندان شیری معادل آنها وجود ندارد، و در قسمت عقب دهان ما، یکی در هر طرف، از بالا و پایین، در حدود ۱۷ تا ۲۵ سالگی بیرون می آید- گرچه ممکن است زودتر یا دیرتر ظاهر شوند.

مشکلی که دندان های عقل دارند این است که زمانی که آنها می رویند، همه دندان های دیگر ما به خوبی رشد کرده اند و ممکن است فضای کافی برای رشد مناسب آنها وجود نداشته باشد.

هنگامی که فضای خالی وجود نداشته باشد، دندان های عقل نسبت به دندان های دیگر می توانند در زوایای نامناسبی رشد کنند، یا می توانند در حالتی قرار بگیرند که تحت عنوان “نهفته” شناخته می شود.

نهفتگی دندان های عقل زمانی اتفاق می افتد که دندان های دیگری که از قبل در آنجا وجود دارند مانع رویش کامل آنها می شوند، و این یک مشکل بسیار شایع در بسیاری از افراد بزرگسال است.

هنگامی که دندان های عقل نهفته می شوند، می توانند منجر به بروز چندین عارضه شوند- پس بیایید در ادامه در مورد آنها صحبت کنیم.

ارتباط بین دندان عقل و گلودرد
ارتباط بین دندان عقل و گلودرد

دندان های عقل نهفته چه عوارضی می توانند ایجاد کند؟

زمانی که دندان های عقل نسبت به سایر دندان ها به صورت زاویه دار رشد می کنند یا نهفته می شوند و نمی توانند به طور کامل بیرون بیایند، می توانند باعث ایجاد مشکلات خاصی شوند که اغلب برای حل آنها به مداخله یک متخصص دندانپزشکی نیاز است.

به عنوان مثال، هنگامی که دندان های عقل به دندان های دیگر فشار وارد می کنند، می توانند باعث ایجاد درد مبهم در دهان و فک شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ترمیم و تقویت دندان برای موفقیت درمان ریشه

علاوه بر این، هنگامی که آنها ظاهر می شوند، اگر به درستی در یک راستا قرار نگیرند، تمیز کردن آنها ممکن است دشوار باشد زیرا فاصله های بین دندان های عقب دهان شما با مسواک به سختی قابل دسترس هستند.

علاوه بر این، دندان های عقل ناهمراستا یا نهفته می توانند تا حدی توسط فلپ های لثه پوشانده شوند و ذرات غذا می توانند زیر آنها انباشته شوند.

باز هم، تمیز کردن صحیح آنها دشوار است، و آن فاصله هایی که دسترسی به آنها دشوار است یا دندان هایی که نیمی از آنها زیر لبه های لثه پنهان شده است، محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کنند. به همین دلایل، پلاک- و سپس تارتار- نیز می توانند در اطراف دندان های عقل ایجاد شوند.

در چنین شرایطی، ایجاد عفونت به دلیل باکتری ها، پلاک ها و تارتار آسان است، و این به نوبه خود می تواند منجر به بروز شرایطی مانند ژنژیویت (بیماری لثه) یا آبسه های دندانی شود، که همه این موارد برای برطرف شدن ممکن است به مراجعه به دندانپزشک نیاز داشته باشند.

آیا دندان های عقل می توانند باعث گلو درد شوند؟

اگر به دلیل ناهمراستایی یا نهفته بودن دندان های عقل خود دچار عارضه ای شوید، بعید است که درد به صورت موضعی باقی بماند و به راحتی می تواند به نواحی اطراف سرایت کند.

این بدان معنا است که علاوه بر درد در دندان مشکل دار، ممکن است درد فک، حساسیت عمومی در ناحیه، و قرمزی یا تورم لثه ها را نیز تجربه کنید. در برخی موارد شدیدتر، ممکن است تب یا مشکل در بلع را نیز تجربه کنید. و آری، غیر معمول نیست که به دلیل عارضه ای که به یکی از دندان های عقل شما مربوط است، گلو درد نیز داشته باشید.

ارتباط بین دندان عقل و گلودرد
ارتباط بین دندان عقل و گلودرد

راه حل چیست؟

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که برای مراجعه به دندانپزشک وقت بگیرید و اگر علائم شما شدید هستند، باید این کار را هر چه سریع تر انجام دهید. سپس دندانپزشک شما می تواند بهترین روش درمان را به شما توصیه کند.

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که علائم را مدیریت کند. اگر آبسه دارید، دندانپزشک آبسه را درمان می کند و پس از آن باید سعی کنید با حفظ سلامت دندان های خود از طریق مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم از بروز مجدد مشکل جلوگیری کنید.

استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال می تواند به جلوگیری از انباشته شدن باکتری ها و عفونت مجدد دهان شما کمک کند و استفاده از محلول نمکی که با مخلوط کردن یک قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم برای شستشوی دهان پس از هر بار خوردن غذا درست می شود نیز ممکن است کمک کند.

بسته به شدت عفونت، دندانپزشک ممکن است دوره ای از آنتی بیوتیک ها را برای کمک به بهبود عفونت تجویز کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید در مورد نهفتگی دندان بدانید!

با این حال، در موارد جدی تر، در موارد تکرار شونده، یا زمانی که دندانپزشک تشخیص می دهد که با وجود هر کاری که برای جلوگیری از بروز مشکل انجام می دهید احتمالاً مجدداً برمی گردد، ممکن است به شما توصیه کند که بهترین گزینه درمان برای شما کشیدن دندان عقل است.

آیا با کشیدن دندان عقل می توان گلو درد گرفت؟

از آنجا که دندان های عقل در بسیاری از افراد باعث ایجاد عوارض می شوند، کشیدن آنها یک روش بسیار متداول است، و خبر خوب این است که هنگامی که آنها کشیده شوند و همه چیز به طور کامل بهبود یابد، مشکلات شما با عفونت ها باید پایان یابد.

با این حال، کشیدن دندان عقل یک فرایند اصلی است و یکی از عوارض جانبی که ممکن است در نتیجه این جراحی تجربه کنید، گلو درد است. سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از درد فک، حساسیت و سفت شدن عضلات صورت.

این علائم فقط باید حدود سه روز طول بکشند، و شما در عرض یک تا دو هفته باید به طور کامل بهبود پیدا کنید.

نحوه مراقبت بعد از کشیدن دندان های عقل

اگر دندان های عقل خود را کشیده اید، باید انتظار مقدار مشخصی ناراحتی در روزهای بلافاصله بعد از جراحی را داشته باشید، اما برای کاهش آن کارهای زیادی می توانید انجام دهید، و مراقبت های صحیح از دهان و لثه های خود پس از آن می تواند این اطمینان را ایجاد کند که همه چیز به خوبی پیش می رود.

اگر احساس درد فک یا درد عضلانی را تجربه می کنید، می توانید یک کیسه آب گرم را روی صورت خود قرار دهید تا علائم را کاهش دهید.

استفاده از محلول نمکی گرم به عنوان دهانشویه (همانطور که در بالا توضیح داده شد) نیز می تواند به ضد عفونی کردن محل جراحی، تسکین درد و کمک به کاهش علائمی مانند گلو درد کمک کند.

با این حال، هنگام شستشوی دهان بعد از کشیدن دندان های عقل، باید این کار را با ملایمت انجام دهید، زیرا اگر آب دهان خود را به شدت بشویید، می تواند لخته خونی که زخم را می پوشاند را از بین ببرد.

هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، می تواند منجر به بروز یک وضعیت دردناک به نام ” خشکی حفره” شود که در آن استخوان فک در معرض محیط دهان قرار می گیرد- خیلی بهتر است از بروز این امر اجتناب کنید زیرا یک خشکی حفره می تواند روند بهبود را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

به همین ترتیب، بعد از شستشوی دهان، در دو روز اول با شدت تف نکنید- در عوض، فقط اجازه دهید آب از دهانتان خارج شود. باز هم، این برای دست نخورده ماندن لخته خون و جلوگیری از خشکی حفره است.

در نهایت، فقط غذاهای نرم بخورید- غذای آبکی مانند سوپ نرم برای دو روز اول بهترین گزینه هستند- و حداقل تا زمانی که زخم به طور کامل بهبود یابد سعی کنید سیگار نکشید، زیرا سیگار یکی از دلایل اصلی بروز عوارض بعد از کشیدن دندان عقل است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  افزایش عمر ایمپلنت های دندانی
ارتباط بین دندان عقل و گلودرد
ارتباط بین دندان عقل و گلودرد

اگر بعد از کشیدن دندان عقل همچنان گلو درد داشتید، چه زمانی باید به دنبال کمک باشید؟

بعد از کشیدن دندان عقل، باید انتظار مقدار مشخصی از درد و ناراحتی را داشته باشید، اما این میزان در عرض ۲۴ تا ۷۲ ساعت باید به اوج خود برسد، پس از آن علائم شروع به فروکش کردن می کنند و احساس بهتری خواهید داشت. با این حال، اگر هنوز درد قابل توجهی دارید یا هنوز علائمی مانند گلو درد، سفت شدن فک، حساسیت قابل توجه احساس می کنید یا سه تا پنج روز بعد خونریزی دارید، برای مشاوره باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

به این ترتیب، دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا همه چیز همانطور که انتظار می رود بهبود می یابد یا عوارض غیرقابل پیش بینی بیشتری را تجربه می کنید.

ارتباط بین دندان عقل و گلودرد
ارتباط بین دندان عقل و گلودرد

سؤالات متداول

چگونه بفهمم که دندان عقل باعث گلو درد من شده است؟

اگر گلو درد دارید و هیچ درد دیگری در دندان های عقب خود احساس نمی کنید، احتمالاً به این معنا است که دندان های عقل شما هیچ ارتباطی با گلو درد شما ندارند- دلایل زیادی برای گلو درد وجود دارند که ربطی به دندان های شما ندارند.

با این حال، اگر درد در دندان های خود، لثه های متورم، حساسیت عمومی در ناحیه، یا سایر علائم مرتبط مرتبط با گلو درد خود احساس می کنید، ممکن است ارتباطی وجود داشته باشد.

چگونه بفهمم که آیا باید دندان عقل خود را بکشم؟

دندانپزشک وضعیت دندان های عقل شما را هنگام بیرون آمدن آنها ارزیابی می کند و اگر نهفته یا نامرتب باشند، مزایا و معایب کشیدن آنها را بررسی می کند و سپس به شما توصیه می کند که چه کاری باید انجام دهید.

آیا همه افراد باید دندان های عقل خود را بکشند؟

خیر. گرچه این یک روش معمول است، اما بسیاری از افراد به کشیدن دندان های عقل خود نیازی ندارند زیرا دندان های عقل به درستی رشد می کنند، یا نهفتگی یا ناهماهنگی آنها جزئی است.

آیا می توان از کشیدن دندان عقل خودداری کرد؟

هیچ کس نمی تواند شما را به کشیدن دندان های عقل مجبور کند. با این حال، اگر احتمالاً از عفونت های مکرر، درد و گلو درد رنج می برید، کشیدن دندان های عقل فقط این تضمین را ایجاد خواهد کرد که تا آخر عمر از چنین مشکلاتی رنج نخواهید برد.

آیا کشیدن آن و رهایی از شر آن ارزشش را دارد؟

همانطور که مشاهده کردیم، دندان های عقل هم قبل و هم بعد از کشیدن می توانند باعث گلو درد شوند. با این حال، اگر دندان های عقل شما برای شما دردسر ایجاد می کنند، معمولاً بهتر است این کار را تمام کنید و آنها را بکشید- زیرا بعد از آن، دیگر مشکلی برای شما ایجاد نخواهند کرد.

۴/۵ (۱ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: