علل درد اطراف روکش دندان

گرچه روکش های دندانی به گونه ای طراحی شده اند که از دندان آسیب دیده محافظت کنند، اما همچنان درست مانند دندان های معمولی می توانند باعث بروز درد و عفونت شوند.

با این حال، اگر چه درد روکش دندان ناراحت کننده است، اما معمولاً تسکین آن خواه با کمک دارو یا از طریق پیگیری درمان توسط دندانپزشک آسان است.

علت درد روکش دندان چیست؟

عفونت

بیمارانی که فرایند دریافت روکش های دندانی را انجام داده اند و قبلاً تحت درمان ریشه قرار نگرفته اند، به این معنی است که دندان آنها هنوز ریشه دارد. اگر یک روکش به طور نادرست روی دندان قرار بگیرد یا اندازه آن نامناسب باشد، می تواند به عصب و ریشه های دندان فشار وارد کند که می تواند منجر به بروز عفونت شود. اگر یک روکش روی یک پر شدگی قدیمی قرار گیرد، این فشار نیز ممکن است منجر به بروز عفونت شود، زیرا باکتری های پر شدگی قدیمی ممکن است به عصب نشت کنند و باعث بروز درد و ناراحتی، بویژه پس از درمان های ریشه یا روکش کردن دندان شوند.

خشکی حفره دندان

خشکی حفره دندان زمانی اتفاق می افتد که یک دندان بالغ کشیده شود و در محل آن لخته خون شکل بگیرد. این می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است نیاز به مداخله دندانپزشکی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که محل تمیز و عاری از باکتری است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عوارض احتمالی درمان ریشه (عصب کشی)

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین دلایل برای هر گونه درد مرتبط با دندان است. تشخیص پوسیدگی، بخصوص در دندان های عقبی، دشوار است، زیرا نه تنها به سختی قابل مشاهده است، بلکه ممکن است پوسیدگی در مرز دندان و روکش قرار گیرد. هنگامی که پوسیدگی دندان درمان نشده باقی بماند، می تواند ریشه های دندان شما را تحت تاثیر قرار دهد، که ممکن است باعث شود نیاز به درمان ریشه داشته باشید.

شکستگی ها

روکش های دندانی که دچار تصادف، حادثه یا ضربه شده اند ممکن است در معرض خطر شکستگی های کوچک و شکستگی های مویی باشند. اینها ممکن است در ابتدا قابل مشاهده نباشند، اما به مرور زمان، باکتری ها وارد دهان خواهند شد و در شکاف های ریز نفوذ خواهند کرد، که ممکن است منجر به بروز عفونت شود. دندان های ترک خورده به خودی خود بهبود پیدا نخواهند کرد، به همین دلیل برای پر کردن دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

درد لثه

اصلاً بعید نیست که بعد از فرایند دریافت روکش دندان درد لثه را تجربه کرده باشید، اما این درد نباید بیشتر از دو هفته طول بکشد و باید در آن بازه زمانی فروکش کند. اگر درد ادامه داشت، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آماده سازی یا قرار دادن نادرست روکش

اگر روکش شما به درستی قرار نگرفته باشد یا اندازه آن نادرست باشد، به طور طبیعی احساس ناراحتی خواهید داشت. روکش های نامناسب امکان ورود باکتری ها را می دهند، که در نهایت می تواند منجر به بروز عفونت شود. علاوه بر این، ممکن است در خوردن و آشامیدن غذاها، بخصوص در دمای سرد و گرم، مشکل داشته باشید.

علل درد اطراف روکش دندان
علل درد اطراف روکش دندان

چهار راه برای کمک به تسکین درد روکش دندان

تا زمانی که علت دندان درد شما مشخص نشود، گزینه های تسکین موقت درد وجود دارند که ممکن است مؤثر باشند. تقریباً برای تمام مشکلات دندان درد، داروهای مسکن بدون نسخه به تسکین موقت درد کمک خواهند کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا حساسیت به ایمپلنت های تیتانیومی واقعیت دارد؟

راه حل های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • شستشوی دهان با آب نمک
  • داروهای ضد التهاب (طبق دستور یک متخصص)
  • استفاده از کمپرس سرد
  • گرداندن روغن داخل دهان یا نخ دندان کشیدن (علت دندان درد شما ممکن است مواد غذایی باشند که در دندان آسیب دیده گیر کرده اند)

چگونه متوجه شویم روکش دندان عفونی شده است؟

تنها دندانپزشک شما قادر خواهد بود تأیید کند که آیا روکش دندان شما عفونی شده است یا خیر، اما علائم و نشانه های شایع عبارتند از:

  • درد و حس ضربان داخل فک
  • حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد
  • درد عصب در دندان یا دندان های آسیب دیده
  • حفره ها، شکستگی ها و تحلیل رفتن لثه از علائم شایع عفونت هستند.
  • درد ریشه و عصب و دردی که تا سر و گردن گسترش می یابد.

دردی که در عرض دو هفته بهبود نمی یابد باید توسط دندانپزشک معاینه شود تا اطمینان حاصل شود که عفونت بدتر نخواهد شد.

علل درد اطراف روکش دندان
علل درد اطراف روکش دندان

آیا درد داشتن روکش موقت دندان طبیعی است؟

اصلاً بعید نیست که یک روکش موقت مدت کوتاهی پس از فرایند دریافت آن درد ایجاد کند. این دندان ممکن است به سرما و گرما حساس باشد، بنابراین باید از خوردن یا نوشیدن در سمت این دندان ترمیم شده اجتناب نمایید، مخصوصاً برای یک هفته نخست.

 با این حال، باز هم، درد نباید بیشتر از دو هفته طول بکشد و باید هر روز بهتر شود. روکش های موقت که همچنان دردناک هستند ممکن است لق باشند، به خوبی قرار نگرفته باشند، یا اندازه آنها مناسب دندانی که برای محافظت از آن طراحی شده اند، نباشد.

چه مدت بعد از دریافت روکش، دندان درد خواهد داشت؟

اگر درد بیشتر از دو هفته ادامه داشت، باید برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است روکش به درستی به دندان نچسبیده باشد یا به دلیل قرارگیری نامناسب عفونی شده باشد. در هر صورت، اگر درد بعد از دو هفته ادامه داشت یا وخیم تر شد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتباط بوی بد دهان با ایمپلنت های دندانی

چرا روکش دندان درد ایجاد می کند؟

ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشند که باعث ایجاد درد اطراف روکش دندان شوند. اگر اخیراً دچار تصادف یا آسیبی به دهان، فک یا صورت شده اید، ممکن است دندان های شما در این حادثه آسیب دیده باشند. هنگامی که دندان های شما ترک می خورند، به دلیل شکستگی پایه، روکش ثبات خود را از دست می دهد. این یکی از دلایلی است که ممکن است روکش شما درد داشته باشد.

اگر اخیراً روکش دندان شما تعویض شده است و تا یک هفته بعد از این فرایند درد دارید، ممکن است روکش شما به درستی قرار نگرفته باشد یا به درستی به دندان نچسبیده باشد.

علاوه بر این، افرادی که دندان قروچه دارند ممکن است متوجه شوند که این فشار به روکش دندان و در نتیجه به ریشه دندان آنها آسیب وارد می کند. در این صورت، ممکن است متوجه شوید که استفاده از محافظ دهان به کاهش درد کمک خواهد کرد.

اگر درد روکش دندان ادامه داشت، به کلینیک مراجعه کنید!

اگر اخیراً تحت درمان قرار گرفته اید یا بدون هیچ نشانه ای از بهبود، از درد ناشی از روکش دندان به مدت بیش از دو هفته رنج می برید، به شدت توصیه می شود به دنبال مداخله دندانپزشکی باشید. دندانپزشک شما قادر خواهد بود علت مشکل را شناسایی کند و توصیه های صحیح و تخصصی را برای اطمینان از انجام دوره درمان مناسب ارائه خواهد داد.

۴/۵ (۱ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
error: