آیا عفونت سینوس می تواند به دندان ها منتشر شود؟

به گفته کالج جراحان، اگر شما یکی از ۱۰ درصد از افراد بزرگسالی هستید که از عفونت های سینوسی رنج می برند، می دانید که چقدر می توانند دردناک باشند. هنگامی که عفونت سینوسی دارید، ممکن است احساس کنید که کل سر شما ضربان دارد. به نظر می رسد که از استخوان گونه شما گرفته تا دندان ها و فک های شما، درد همه جا را فرا گرفته است. اگر از این عارضه جانبی آگاه نباشید، اضافه شدن درد دندان ناشی از عفونت سینوسی به دلیل فشار در حفره بینی شما می تواند ناراحت کننده تر باشد.

اما آیا واقعاً عفونت سینوسی به دندان های شما سرایت می کند؟ قطعاً می تواند باعث درد دندان، بویژه در دندان های عقب فک بالا شود، اما آیا به این معنا است که دندان ها نیز همراه با سینوس ها عفونی می شوند؟

تعیین اینکه آیا عفونت سینوسی علت دندان درد شماست یا خیر، مهم است. درک رابطه بین دندان ها و سینوس ها، به درک آناتومی صورت کمک می کند. همانطور که احتمالاً می دانید، سینوس ها جفت فضای خالی درون سر شما هستند که به حفره بینی شما متصل می شوند. چیزی که ممکن است متوجه نباشید این است که بزرگترین جفت سینوس ها، سینوس های فک بالا، در بالای دندان های عقب فک بالای شما واقع شده اند. یکی دیگر از مواردی که ممکن است ندانید این است که ریشه های دندان های شما بسیار بلند هستند و تا عمق لثه های شما کشیده شده اند و فقط نیمی از دندان در بالای لثه قرار گرفته است و قابل مشاهده است. این خبر خوبی برای دندان های شما است، زیرا به این معنا است که آنها محکم تر هستند و به خوبی حمایت می شوند. با این حال، همچنین به این معنا است که دندان های شما بسیار نزدیک به سینوس های ماگزیلاری شما واقع شده اند. در واقع استخوان آلوئولار که ریشه دندان های فک بالا را درون خود جای داده است به سینوس ها بسیار نزدیک است، و ریشه های این دندان های فک بالا به قدری به حفره سینوس نزدیک هستند که حتی ممکن است به داخل آن کشیده شوند. پس منطقی است که وقتی بافت های سینوس های شما به دلیل عفونت سینوسی ملتهب می شوند، نه تنها در سینوس ها، بلکه در دندان هایی که به حفره های سینوس بسیار نزدیک هستند نیز احساس درد خواهید داشت.

همانطور که ممکن است قبلاً استنباط کرده باشید، درد می تواند جهت دیگری را نیز طی کند. درست همانطور که عفونت سینوسی می تواند باعث درد دندان شود، یک مشکل دندانی شما نیز می تواند باعث درد سینوسی شود. اگر عفونت جدی دندان یا آبسه دندان در دندان های فک بالای خود دارید، احتمالاً سینوس های شما درد خواهند داشت. علاوه بر این، اگر باکتری های دندان عفونی وارد سینوس ها شوند، ممکن است به سینوزیت مبتلا شوید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بدترین عادات برای ایمپلنت های دندانی شما

در صورت ابتلا به سرماخوردگی که به عفونت سینوسی تبدیل شده است، با پزشک خود تماس بگیرید، یا اگر درد از دندان شما منشأ گرفته است با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

عفونت سینوس و دندان درد
عفونت سینوس و دندان درد

چگونه می توان متوجه شد دردی که احساس می کنید مربوط به دندان است یا سینوس؟

تشخیص این مسئله چندان دشوار نیست. اگر سینوزیت داشته باشید، احتمالاً چندین علامت مختلف مرتبط با سینوس دارید. شما احساس فشار خواهید کرد، ترشح پشت بینی را تجربه خواهید کرد، گرفتگی ناراحت کننده ای در بینی و سینوس های خود خواهید داشت و ممکن است تب با درجه پایین داشته باشید. اگر این علائم را دارید و یکی از دندان هایتان نیز درد می کند، احتمالاً آن دندان درد مربوط به سینوزیت است.

با این حال، اگر دندان شما عفونی شده باشد، احتمالاً از ترشح پشت بینی، تب یا هر یک از علائم بارز عفونت سینوسی رنج نخواهید برد. شما باید در اسرع وقت برای دندان عفونی به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا هر چه مدت طولانی تری آن را رها کنید تا بدتر شود، احتمال اینکه عفونت به داخل پوشش سینوس نفوذ کند، بیشتر خواهد شد و باعث ایجاد سینوزیت ادنتوژنیک خواهد شد. یعنی سینوزیت در دندان شروع شده است.

هنگامی که در مورد منشاء دردی که تجربه می کنید شک دارید، همیشه باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر دندان شما درد می کند، برای معاینه و در صورت لزوم درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. هنگامی که به دندانپزشک خود مراجعه می کنید، دندان های شما را به دقت معاینه می کند و به دنبال هر دلیلی برای داشتن دندان درد می گردد. اینها شامل بیماری های لثه، حفره ها و سایر عفونت ها می شوند. اگر دندانپزشک شما مشکل مرتبط با دندان را مشاهده نکند، احتمالاً شما را تشویق خواهد کرد که به پزشک خود مراجعه کنید.

برای تشخیص سینوزیت، پزشک در مورد علائم شما می پرسد، صورت شما را معاینه می کند و به داخل بینی شما نگاه می کند. برخی از ابزارهایی که ممکن است برای تشخیص نیز استفاده شوند عبارتند از آندوسکوپی بینی، سی تی اسکن و نمونه های بافتی از بینی یا سینوس ها. اغلب اوقات، این آزمایشات ضروری نیستند مگر اینکه سینوزیت شما بدتر شود یا به درمان پاسخ ندهد. به طور معمول، شما می توانید سینوزیت را با مراقبت از خود، با استفاده از مواردی مانند اسپری بینی نمکی، کورتیکواستروئیدهای بینی، ضد احتقان ها، مسکن های بدون نسخه، یا حتی داروهای آلرژی درمان کنید. اگر این اقدامات مؤثر واقع نشدند و عفونت سینوسی باکتریایی باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

آبسه دندان و عفونت سینوس

در موارد حاد، بافت های متورم سینوس می توانند دندان ها را کمی جایجا کنند و بایت را تغییر دهند. سناریوی بر عکس این نیز می تواند رخ دهد. عفونت اطراف آبسه دندان می تواند به راحتی به حفره سینوسی منتقل شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  طول عمر درمان ریشه یا پر کردن دندان

آبسه یک پاکت پر از چرک در دندان و یا استخوان و بافت اطراف آن است. شایع ترین نوع آبسه دهان از پالپ دندان آغاز می شود و معمولاً توسط حفره های دندانی ایجاد می شود. هنگامی که آبسه کوچک است، ممکن است مورد توجه قرار نگیرد، اما در نهایت باعث ایجاد درد می شود. آبسه می تواند باعث از دست رفتن کامل دندان شود و عفونت نیز می تواند استخوان فک را از بین ببرد.

اگر آبسه به دندان آسیب وارد کند تا زمانی که نجات آن امکان پذیر نباشد و به کشیدن نیاز داشته باشد، ایمپلنت دندان یکی از گزینه‌های جایگزین است- اما فقط در صورتی که استخوان کافی برای تکیه دادن ایمپلنت درون آن وجود داشته باشد.

چگونه می توان آبسه دندان ناشی از عفونت سینوسی را تشخیص داد؟

درد سینوسی معمولاً خود را به صورت درد مبهم و مداوم نشان می دهد، در حالی که شدت درد ناشی از آبسه دندان افزایش می یابد. اگر روی دندانی که آبسه کرده است ضربه بزنید، احتمالاً تکان شدیدی از درد را احساس خواهید کرد.

عفونت سینوس و دندان درد
عفونت سینوس و دندان درد

راهکارهایی برای کاهش دندان درد ناشی از عفونت سینوس

سرویس سلامت ملی (NHS) سینوزیت را به عنوان تورم سینوس ها تعریف می کند و معمولاً عفونت حاد سینوسی سعد از سرماخوردگی یا آنفولانزا تجربه می شود. این در سینوس های فک بالا، درست بالای ریشه دندان های مولر شما آغاز می شود و می تواند با تجمع مخاط باکتریایی یا ویروسی متورم شود. فشاری که به پایانه های عصبی دندان وارد می شود می تواند باعث ایجاد احساس درد در یک یا چند دندان شما شود.

اگر عفونت سینوسی دارید، بهترین راه برای خلاص شدن از درد دندان، هدف قرار دادن مخاط های مسدود شده در سینوس است. این پنج نکته را برای تسکین درد دندان ناشی از عفونت سینوسی امتحان کنید:

مایعات بنوشید و از بخور استفاده کنید.

آب به رقیق شدن مخاط کمک می کند که می تواند مفید باشد. بنابراین، مایعات در دسترس داشته باشید تا هیدراته بمانید. اگر بدن شما دچار کم آبی شده است، این ممکن است به دلیل عدم تعادل در مصرف آب و الکترولیت باشد. بنابراین ممکن است بخواهید آب نارگیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که حاوی الکترولیت هایی مانند منیزیم، پتاسیم و سدیم است. به همین ترتیب، منیزیم از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند، که به مبارزه با عفونت های سینوسی باکتریایی و ویروسی کمک می کند.

یک دوش بخار دار یا بخور دادن با محلول نعناع را نیز به مراقبت های روزانه خود اضافه کنید. نعناع و بخار هر دو به کاهش احتقان و درد کمک می کنند (همین دلیل خوبی برای نوشیدن چای در زمان سرد است).

غذاهای تند بخورید.

حتی اگر کام حساسی دارید، از تهیه مواد غذایی مانند ترب کوهی یا فلفل تند نترسید. ترکیبات موجود در هر دوی اینها خاصیت رقیق کنندگی مخاط را دارند و می توانند به شما احساس تسکین فوری بدهند. اما همه غذاهای تند به یک اندازه عمل نمی کنند؛ ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که ضرری که دارند بیشتر از سود آنها نباشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه - بخش اول

از اکسپکتورانت استفاده کنید.

کلید تسکین درد دندان ناشی از عفونت سینوس تخلیه مخاط و کاهش فشار در سینوس ها است. داروهای ضد احتقان و خلط آورهای بدون نسخه (OTC) می توانند تسکین سریعی ایجاد کنند، اما به روش های مختلف. خلط آورها روی تولید و پاکسازی مخاط تأثیر می گذارند تا به افزایش خلط کمک کنند، در حالی که ضد احتقان ها عروق خونی را منقبض می کنند تا امکان عبور هوای بیشتر از بینی را فراهم کنند. به دنبال یک خلط آور بینی باشید، اما کمی وقت بگذارید و دستورالعمل های مربوط به شستشوی ناحیه و تعداد دفعات استفاده از آن در روز را مطالعه کنید. با این حال، اگر پس از مصرف مقدار تجویز شده علائم باقی بمانند، باید همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

برای خوابیدن با خود زمزمه کنید.

خواب یکی از مهمترین ابزار افزایش مقاومت های عمومی بدن شما است. در طول خواب، بدن شما سیتوکین های پیش التهابی تولید می کند که بازیگران اصلی در تعامل بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی مرکزی هستند. اما وقتی دندان درد شدید ناشی از سینوس دارید، آرام شدن به اندازه کافی برای استراحت دشوار است.

با کمال تعجب، زمزمه کردن با کاهش درد سینوسی مرتبط است. جریان هوا در این منطقه مشابه آب عمل می کند و به پاکسازی و تخلیه مخاط کمک می کند.

اگر داروی خلط آور مصرف کرده اید اما همچنان شب ها بیدار هستید، سعی کنید با تن صداهای مختلف زمزمه کنید. زمزمه کردن به طور طبیعی “ماسک صورت” شما را به ارتعاش در می آورد و می توانید به آرامی صدایی را زمزمه کنید که به بهترین وجه ناحیه ملتهب را درگیر می کند. نوزادان با تکان های مشابه آرام می شوند و به خواب می روند و این می تواند به شما کمک کند تا به اندازه کافی آرام شوید تا استراحت لازم را داشته باشید.

سر خود را به گونه ای قرار دهید که بهترین شکل تخلیه صورت بگیرد.

هنگام استراحت کردن، سر خود را در وضعیتی خمیده و متمایل نگه دارید. دراز کشیدن به صورت افقی می تواند باعث انسداد و فشار مداوم شود، اما خوابیدن در حالی که قسمتی از بخش بالایی بدن را تکیه داده اید، راه بهتری برای تخلیه درد است.

با وجود درد دندان، بویژه، مراقبت از دهان و دندان ها دشوار است. به آرامی ناحیه مورد نظر را با محصولی که برای دندان های حساس طراحی شده است مسواک بزنید تا منبع ناراحتی شما تسکین یابد. در حالی که به دنبال پزشک یا دندانپزشک خود در ارتباط با مراقبت مداوم در منزل هستید، این نکات را در طول مسیر امتحان کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: