روکش های دندانی زیرکونیا چه مزایا و معایبی دارند؟

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یک ترمیم دندانی موقتی شناخته شده است. این ترمیم پوسیدگی های شدید، بد رنگی ها، و شکستگی های روی بخش هایی از دندان های طبیعی را پوشش می دهند. مواد متعددی برای این فرایندهای اصلاحی دندانی وجود دارند. متداول ترین مواد عبارتند از فلزات، پرسلن، رزین، و سرامیک ها. شهرت زیرکونیا نیز به دلیل بسیاری از مزایای تأیید شده آن رو به افزایش است.

به چه دلیل باید از روکش های زیرکونیا استفاده کرد؟

عوامل متعدد بسیاری هستند که می توانند باعث ساییدگی یا شکسته یا لب پر شدن دندان های شما شوند. پوسیدگی و حوادث دندانی، و بالا رفتن طبیعی سن از جمله اصلی ترین ععل بروز آسیب به دندان ها هستند. دندان قروچه، کراس بایت، و جویدن اشیاء سفت می تواند باعث شود دندان های شما شکل طبیعی خود را از دست بدهند یا از اندازه آنها کاسته شود. دریافت یک روکش زیرکونیا هیچ کمکی به بازگشت دندان های طبیعی شما به وضعیت سالم قبل خود نمی کند، بلکه از پوسیدگی بیشتر جلوگیری می کند و ظاهر دندانی که تحت تأثیر قرار گرفته است پیشگیری می کند. علاوه بر این، دندانپزشک ممکن است از روکش های دندانی برای برطرف نمودم بسیاری از مشکلات دهانی استفاده کند. شایع ترین آنها عبارتند از:

 • پیشگیری از شکستن یک دندان ضعیف
 • کنار هم نگهداشتن قطعات یک دندان وقتی شکل بدی دارد
 • بهبود ظاهر لبخند
 • احیاء یک دندان شکسته یا پوسیده و ساییده
 • بهبود بایت
 • پوشش دادن پر شدگی های بزرگ، ایمپلنت های دندانی و درمان های ریشه.
 • پوشش دادن دندان های بد شکل یا بد رنگ.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  در صورت کنده شدن دندان چه باید کرد؟

زیرکونیا ماده ای جدیدتر برای درمان های ترمیمی دندانی است. زیرکونیا نوعی سرامیک است- یا به اصطلاح تخصصی تر، اکسید زیرکونیا است- که محکم تر و مقاوم تر از پرسلن و برخی دیگر از آلیاژهای فلزی است، و کمتر دچار لبه های تیز ناشی از ساییدگی ها طبیعی می شود که به مرور زمان اتفاق می افتند. به نظر می رسد روکش های زیرکونیا کمتر از نمونه های پرسلن خود باعث بروز آسیب یا فشار روی قطعات روبروی خود شوند. روکش های پرسلن هنگام ساییده شدن روی دندان های روبروی خود مانند کاغذ سمباده عمل می کنند و باعث خوردگی و فرسایش مینای دندان ها می شوند. این یکی از دلایل بسیاری است که دندانپزشکان به شما توصیه می کنند روکش های زیرکونیا را برای فرایندهای دندانی خود انتخاب کنید.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۲۱ توسط سازمان دندانپزشکان آمریکا صورت گرفت، ۹۹ درصد از دندانپزشکان از این ماده کریستالی برای ترمیم دندان های طبیعی استفاده می کنند. افراد شرکت کننده یادآور شده بودند که این ماده نسبت به مواد دیگر مزایای بیشتری دارد.

روکش دندانی زیرکونیا
روکش دندانی زیرکونیا

انواع زیرکونیایی که برای روکش های دندانی استفاده می شود

از بین تمام انواع مختلف سرامیک های موجود تا به امروز، به نظر می رسد دندانپزشکان به دو نمونه علاقه بیشتری داشته باشند. آنها اغلب استفاده از زیرکونیای framework و زیرکونیای full-contour را برای اقدامات دندانپزشکی خود ترجیح می دهند. هر دو گزینه جایگزین های شدنی برای کامپوزیت های فلزی پرسلن و روکش های تمام فلزی هستند. زیرکونیای Framework برای بریج های تک واحدی قدامی و خلفی بهتر است. با پوشاندن این ماده همه کاره با پرسلن یا شیشه، ترمیم نهایی می تواند تقریباً مانند دندان های طبیعی به نظر برسد. زیرکونیای Full-contour بهتر از ترمیم های یکپارچه عمل می کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سوالات متداول بعد از کاشت ایمپلنت (بخش اول)
روکش دندانی زیرکونیا
روکش دندانی زیرکونیا

مزایای روکش های زیرکونیا

زیرکونیا بادوام ترین سرامیک یکپارچه است، که سرامیکی است که بدون مواد افزودنی ساخته شده است. هنگام مقایسه زیرکونیا با سرامیک های شیشه ای و کامپوزیت های دندانی، زیرکونیا در برابر شکستن مقاوم تر، محکم تر، و قوی تر است. این ویژگی ها مانع ترک خوردن و لب پر شدن دندان های اطراف و دندان زیر روکش می شوند. زیرکونیا قابلیت پوشش دهی بهتری دارد که می تواند بار بیشتری بپذیرد بدون آنکه انسجام و یکپارچگی لبخند شما را به خطر بیندازد.

معایب استفاده از روکش های دندانی زیرکونیا

گرچه روکش های زیرکونیا با دوام و برای دندان های دیگر بی خطر هستند، اما روکش های زیرکونیا دو نقطه ضعف دارند. رنگ مواد به خودی خود به راحتی قابل هماهنگ شدن با رنگ دندان های واقعی نیست. لازم است با ماده ترکیبی دیگری پوشش داده شوند تا ظاهری طبیعی تر بوجود بیاورند. بر اساس مطالعه ای که اخیراً توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا انجام شده است، ۵۷% از دندانپزشکان دریافته اند که این مواد از شفافیت خوبی برخوردار نیستند. بیش از ۵۰% از پاسخ دهندگان از مشکلات باز شدن اتصال یا چسب آنها نیز شکایت داشته اند.

یک روکش زیرکونیا چقدر دوام خواهد داشت؟

اکثر روکش های دندانی وقتی به خوبی از آنها مراقبت شود می توانند بین ۵ تا ۱۵سال دوام داشته باشند. دوام آنها، از بین عادات دهانی که ممکن است داشته باشید، به بهداشت دهانی شما بستگی خواهد داشت. برای مثال، اگر شما دندان قروچه شبانه داشته باشید، احتمالاً سریع تر از فردی که دندان قروچه ندارد نیاز به تعویض روکش دندانی خود خواهید داشت. دیگر اعمالی که باعث کاهش طول عمر روکش های زیرکونیا می شوند عبارتند از:

 • جویدن یخ
 • باز کردن پاکت یا بسته بندی ها با دندان
 • ناخن جویدن
 • بهداشت بد دهانی
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بلیچینگ داخلی یا بلیچینگ دندان مرده
روکش دندانی زیرکونیا
روکش دندانی زیرکونیا

از لبخند سالم خود مراقبت کنید

ابداعاتی که در زمینه مواد ترمیمی درمان های دندانی صورت گرفته است اجازه می دهد فرایندهایی مؤثرتر با نتایجی با دوام تر انجام شوند. روکش های زیرکونیا وقتی درست کار گذاشته شوند، می توانند سلامت عمومی دهان شما را بهبود دهند. این ماده پر استفاده دندانپزشکی دندان های شما را در بهترین وضعیت خود قرار خواهند داد و باعث خواهند شد شما در این روند احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

مانند هر ماده دیگری، زیرکونیا مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر فکر می کنید می خواهید روکش زیرکونیا داشته باشید، راجع به آن با دندانپزشک خود گفتگو کنید. برای کمتر کردن احتمال نیاز به فرایندهای ترمیمی دندانپزشکی، با خوب مسواک زدن و دندان کشیدن از لبخند خود مراقبت کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
error: