چرا دندان شیری داریم؟

هنگامی که اولین دندان های شیری کودک می رویند، نقطه عطف مهمی در زندگی کودک برای افتخار والدین محسوب می شود- و به طور مشابه، زمانی که این دندان های شیری حدود هفت سال بعد شروع به افتادن می کنند، نقطه عطف دیگری برای والدین و دوره ای برای عبور کودک از آن است.

با این حال، برخی از افراد ممکن است به این فکر کنند که چرا همه اینها ضروری هستند. آیا این ساده تر نیست که برای اولین بار دندان های دائمی ما رشد کنند و با همانها همه چیز تمام شود؟ برای توضیح اینکه چرا اینطور نیست و چرا دندان های شیری اینقدر مهم هستند، در این پست به این پرسش پاسخ می دهیم که چرا دندان شیری داریم؟

چرا دندان شیری داریم؟

دندان در سراسر قلمرو حیوانات

در سراسر قلمرو حیوانات، بسته به تکامل سبک زندگی که یک حیوان برای زندگی کردن پیدا کرده است، انواع مختلفی از دندان ها وجود دارند.

تعداد زیادی از حیوانات، از جمله بسیاری از خزندگان، چیزی هستند که به عنوان پلی فیودونت polyphyodonts شناخته می شوند، به این معنا که دندان های آنها دائماً می افتند و در طول زندگی آنها جایگزین می شوند. فیل ها، کانگوروها و گاو های دریایی نمونه هایی از پلی فیودونت های پستانداران هستند، اما این استثناء است.

در میان پستانداران، حدود ۴۰ درصد جوندگان هستند، گروهی از حیوانات با دندان های پیشین که در طول زندگی آنها بدون اینکه از دست بروند دائماً رشد می کنند.

با این حال، بیشتر پستانداران دیگر، از جمله انسان ها، چیزی هستند که به عنوان دیفیودنت diphyodonts شناخته می شوند. در این حیوانات ابتدا مجموعه ای از دندان های اولیه- که تحت عنوان دندان های شیری نیز شناخته می شوند – رشد می کنند که بعداً با مجموعه ای از دندان های دائمی جایگزین می شوند.

اما چرا این اتفاق رخ می دهد؟ چرا در ما انسان ها فقط یک مجموعه از دندان ها رشد نمی کند و با آنها تا پایان عمر ادامه نمی دهیم؟ یا به جای آن، چرا رشد دندان های ما به اندازه ای که نیاز داریم ادامه نمی یابد و دائماً دندان هایی را که آسیب دیده یا پوسیده می شوند جایگزین نمی شوند؟

دلایل متعددی وجود دارند که چرا داشتن دو دسته دندان برای ما مفید هستند، پس بیایید اکنون به این موضوع نگاهی داشته باشیم.

دندان شیری
دندان شیری

دندان های شیری برای چه مواردی استفاده می شوند؟

اکثر کودکان انسان دندان های شیری خود را از دست می دهند و در حدود هفت تا نه سالگی رشد دندان های دائمی آنها شروع می شود و کاملاً بدیهی است که نداشتن دندان تا آن سن امکان پذیر نیست.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سرطان دهان و درمان های آن

برعکس، دندان های شیری ما چندین عملکرد مهم و متمایز را انجام می دهند، و کاملاً واضح است که ما به آن ها نیاز داریم- بنابراین حالا بیایید دلایل اصلی را یکی یکی بررسی کنیم.

نگهداشتن جای دندان های دائمی

یکی از مهم ترین وظایفی که دندان های شیری به عهده دارند، به عنوان “نگهدارنده جا” برای دندان های دائمی است که بعداً رشد می کنند. دندان های شیری کودک مدت ها قبل از تولد نوزاد درون لثه ها وجود دارند، اما معمولاً تا حدود شش ماه پس از تولد شروع به رویش نمی کنند.

به همین ترتیب، دندان های دائمی مدت ها قبل از اینکه دندان های شیری را بیرون برانند و خود برویند، درون لثه های کودک وجود دارند.

با این حال، قبل از رویش دندان های دائمی، دندان های شیری این اطمینان را بوجود می آورند که فضای کافی داخل دهان باقی می ماند تا زمانی که دندان های دائمی آماده با فشار بیرون آمدن هستند. در واقع، دندان های شیری دندان های دائمی را هدایت می کنند و موقعیت منظم دندان های دائمی را هنگام بیرون آمدن تضمین می کنند.

اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که یک نوزاد زودتر از آنچه باید، دندان شیری خود را به دلیل پوسیدگی یا کنده شدن آن از دست می دهد.

در این حالت باید یک فضا نگهدار داخل دهان و در فضای خالی دندان افتاده تعبیه شود تا از نزدیک شدن دندان های شیری دیگر به یکدیگر جلوگیری کند. در غیر این صورت، دندان های دائمی فضای کافی برای رشد نخواهند داشت و این همزمان با رشد کودک می تواند باعث بروز مشکلات دندانی شود.

اگر این کار انجام نشود، می تواند منجر به لق شدن دندان ها شود- یا به عبارت دیگر، دندان هایی که مجبور می شوند در زوایای نادرست مسبت به بقیه دندان ها رشد کنند.

این امر باعث می شود آنها برای خوردن کارایی کمتری داشته باشند، و همچنین باعث می شود تمیز کردن و مراقبت از آنها دشوارتر شود- بنابراین این چیزی است که دندانپزشکان سعی می کنند به ما کمک کنند از آن اجتناب کنیم.

کمک به رشد دهان و فک

به طور مشابه، دندان های شیری به رشد صحیح فک و دهان کمک می کنند.

بدون دندان های شیری، فک و دهان به شکل و اندازه مناسب رشد نخواهند کرد و باز هم، زمانی که دندان های دائمی شروع به رشد می کنند، مشکلاتی ایجاد می شوند.

به طور مشابه، داشتن دندان های شیری به عضلات فک نیز اجازه می دهد تا به درستی رشد کنند.

گاز گرفتن و جویدن

یکی دیگر از دلایل بسیار مهمی که چرا ما به دندان های شیری نیاز داریم، گاز گرفتن و جویدن هستند.

همانطور که اشاره کردیم، نمی توان ۷ تا ۹ سال اول زندگی خود را بدون دندان سپری کرد، زیرا برای غذا خوردن به آنها نیاز داریم/

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اهمیت تصاویر رادیوگرافی در درمان ریشه دندان

شیرخواران معمولاً از حدود شش ماهگی خوردن غذای جامد را شروع می کنند و معمولاً تا ۱۸ ماهگی به طور کامل از شیر گرفته می شوند.

اگر دندان های شیری را نداشتیم، تا زمانی که دندان های دائمی ما برویند، به زندگی با شیر مادر محدود می شدیم- یا فقط می توانسیم غذاهایی را مصرف کنیم که به جویدن نیاز ندارند، مانند موز له شده.

واضح است که این یک گزینه نیست و دندان های شیری به نوزادان انسان- و نوزادان گونه های دیگر- این امکان را می دهند که قبل از رشد دندان های دائمی خوردن غذاهای جامد را شروع کنند.

صحبت کردن

یکی دیگر از دلایل مهم نیاز نوزادان انسان به دندان این است که به صحبت کردن آنها کمک می کنند.

اکثر نوزادان اولین کلمات خود را بین یک سالگی تا ۱۸ ماهگی می گویند و داشتن دندان های شیری به کپی کردن و بازتولید صحیح تمام صداهایی که زبان انسان را می سازند کمک می کند.

باز هم، بدون دندان، شروع به صحبت کردن بچه ها تا زمانی که دندان های دائمی رشد کنند، بسیار سخت تر می شود.

اعتماد به نفس و تصویر از خود

در نهایت، دندان ها نقش مهمی در اعتماد به نفس و تصور کودکان از خود دارند و به همین دلیل آنها به دندان ها نیاز دارند تا بتوانند با کودکان دیگر و افراد بزرگسالان ارتباط برقرار کنند.

البته، شما می توانید استدلال کنید که اگر هیچ نوزادی دندان شیری نداشت، این باعث ایجاد مشکل نمی شد زیرا همه آنها یکسان بودند- اما از آنجا که کودکان دندان های شیری دارند، هر کودکی که دندان شیری نداشته باشد مطمئناً از مسائل مربوط به اعتماد به نفس رنج می برد.

دندان شیری
دندان شیری

اما چرا رشد دندان های دائمی ما از ابتدا آغاز نمی شود؟

شاید متوجه شده باشید که همه دلایلی که تا به حال ارائه کرده ایم درباره این است که چرا ما در دوران نوزادی به دندان نیاز داریم، اما هیچ یک از این پاسخ ها به این پرسش پاسخ نمی دهند که چرا درست از همان ابتدا دندان های دائمی ما رشد نمی کنند.

پاسخ به این پرسش ساده است. نوزادان و کودکان خردسال دهان یا آرواره های آنقدر بزرگ ندارند که بتوانند مجموعه ای از دندان های بزرگ بزرگسالان را درون خود جای دهند.

نوزادان تازه متولد شده سرهای کوچکی دارند، بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که مجموعه ای از دندان های بزرگ بزرگسالان قادر به رشد باشند- و این امر تا زمانی که بسیار بزرگتر شوند، ادامه دارد.

یک جایگزین تکاملی می تواند این باشد که نوزادان با سرهای بزرگ تر به دنیا بیایند، اما نوزادان انسان در مقایسه با سایر حیوانات، به دلیل نیاز به جا دادن مغز بزرگ انسان، سرهای بزرگی دارند.

این امر زایمان انسان را بسیار پیچیده تر، خطرناک تر و دردناک تر از زایمان در بسیاری از حیوانات دیگر می کند، به همین دلیل است که انسان ها هرگز به گونه ای تکامل نیافته اند که با سرهای بزرگ تر از آنچه که تاکنون داشته ایم متولد شوند. در عوض، راه حلی که تکامل انسان به ما داده است این است که بدون دندان به دنیا بیایم، ابتدا مجموعه ای از دندان های شیری برویند و سپس وقتی سر ما به اندازه ای بزرگ شد که دندان های دائمی بزرگسال را در خود جای دهد، آنها را جایگزین کنیم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت دیجیتال چیست؟
دندان شیری
دندان شیری

پس چرا پلی فیودونت نباشیم؟

پس چرا ما فقط دو سری دندان داشته باشیم؟ مطمئناً بهتر است در طول زندگی ما دائماً دندان های ما تعویض شوند. در این صورت نیاز نیست که اینقدر نگران پوسیدگی یا از دست رفتن دندان های خود باشیم.

گرچه ممکن است این به ظاهر ایده خوبی به نظر برسد، اما دلایل خوبی وجود دارند که چرا اینطور نیست.

دلیل اول این است که ما- و تقریباً همه گونه های دیگر- دندان های بسیار تخصصی داریم. به عنوان مثال ما دندان های پیشین را برای گاز گرفتن و دندان های مولر برای جویدن داریم.

با این حال، برای اینکه دندان های ما به درستی و مؤثر عمل کنند، نیاز داریم که همه آنها وجود داشته باشند.

اگر روزی متوجه شویم که تعدادی از دندان های پیشین خود را از دست داده ایم، گاز زدن به غذا برای ما بسیار دشوار می شود، چه به این معنا باشد که دندان های خود را در سیبی آبدار فرو ببریم یا یکی از اجداد دور ما تکه ای از گوشت حیوانی که روی آتش پخته شده است را پاره کند.

به همین ترتیب، اگر به دلیل افتادن دندان های مولر و جایگزین نشدن آنها برای همیشه دچار کمبود دندان های مولر شویم، جویدن نیز برای ما دشوار می شد.

اما با داشتن یک سری دندان به این معنا است که همیشه می توانیم غذای خود را بخوریم.

دلیل دیگری هم وجود دارد. رشد مداوم دندان های جدید به انرژی و تغذیه نیاز دارد، که به این معنا است که ما باید همیشه بیشتر غذا بخوریم.

شاید این روزها مشکل چندان بزرگی به نظر نرسد، اما مطمئناً برای اجداد غارنشین ما مشکل عمده ای بوده است زیرا آنها فقط برای زنده ماندن تلاش می کردند.

برعکس، تنها داشتن یک سری دندان به این معنا است که ما به جستجوی مداوم مواد غذایی اضافی مورد نیاز برای رشد آنها نیاز نداریم، یک سازش تکاملی که ما در برابر مزایای پلی فیودنتی انجام دادیم.

دندان های شیری مهم هستند

همانطور که مشاهده کردید، دلایل تکاملی زیادی وجود دارند که ما حیوانات دیفیودنتی باشیم- یا به عبارت دیگر، در طول زندگی ما دو دسته دندان برویند.

علاوه بر این، حتی اگر در نهایت آنها را از دست بدهیم، بسیار مهم است که از دندان های شیری به درستی مراقبت کنیم، زیرا آنها می توانند روی رشد دندان های دائمی ما تأثیر بگذارند- و همچنین برای تصویر کودکان از خود و اعتماد به نفس در میان همسالان آنها بسیار مهم هستند.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: