پر شدگی های آمالگام چه زمانی و چگونه تخلیه می شوند؟

چرا باید پرکننده های آمالگام باید با پرکننده های کامپوزیت تعویض شوند؟

به دلایل متعددی ممکن است نیاز باشد پر شدگی آمالگام یک دندان تخلیه شود و ماده دیگری جایگزین آن شود. در این مقاله ما در مورد این شرایط، و نیز نحوه انجام این کار صحبت خواهیم کرد.

جیوه

افرادی هستند که ممکن است در مدت کوتاهی تعداد زیادی از پر شدگی های آمالگام دندان های خود را تخلیه کرده باشند و آنها را با یک ماده دیگر جایگزین کرده باشند. باید به آنها اطلاع دهیم که اکنون اوضاع چگونه پیش می رود. برخی از بیمارانی که در گذشته این کار را انجام داده بودند از حملات پانیک، تپش قلب (ظاهراً دلیل پزشکی برای این موضوع وجود ندارد)، عفونت های مکرر و چیزهای عجیب دیگری مانند سردی دست و پا رنج می بردند. ماه اول هیچ چیز تغییر نکرد، اما ناگهان احساس می کردند خیلی بهتر شده اند و اضطراب و آریتمی به طور چشمگیری کاهش یافته است و دیگر قرص مصرف نمی کردند. ما هنوز مطمئن نیستیم که آیا این به تخلیه پرشدگی های آمالگام مربوط می شود یا نه. امیدوارم مشکلات فقط به اینها ختم شوند.

نشت حاشیه ای و پوسیدگی ثانویه

زیر پر شدگی های موجود پس از قرار دادن آنها، ممکن است پوسیدگی ثانویه ایجاد شود.

هنگامی که پرکننده های آمالگام سنتی درون دندان جای داده می شوند، آن ناحیه از دندان شما بسته می شود. از آنجا که هیچ پیوند مستقیمی بین آمالگام و ساختار دندان وجود ندارد، دندانپزشک هنگام آماده کردن دندان برای پر کردن آمالگام، باید زیر آن برش هایی ایجاد کند تا امکان ماندن پر شدگی در داخل آن فراهم شود. با تخریب ماده سالم تر دندان، دندان ضعیف تر از قبل باقی می ماند و در نتیجه در مراحل بعدی زندگی مستعد ایجاد ترک و شکستگی خواهد شد. تصاویر زیر وضعیت دندان ها را با پوسیدگی نشان می دهند که پس از برداشتن پرکننده های آمالگام قدیمی آشکار شده اند. با این حال، همه آنها پس از تخلیه همه پوسیدگی ها و قرار دادن یک پرکننده جدید، ظاهر و احساس خوبی دارند.

حذف ایمن جیوه و جایگزینی آمالگام جیوه، با درک این نکته آغاز می شود که جیوه چیست و چه چیزی آن را برای انسان مضر می کند. جیوه در حالت طبیعی عنصری است که یک فلز مایع است.

این فلز مایع که نقره ای به نظر می رسد در این شکل عنصری تا حدودی پایدار است. شما احتمالاً می توانید این فلز عنصری مایع را بدون هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی قورت دهید. با این حال، هنگامی که به بخار تبدیل می شود یا شکل گاز نامرئی جیوه را منتشر می کند، به طور بالقوه بسیار کشنده می شو- به گونه ای که بسیاری از دانشمندان بخار جیوه را یکی از سمی ترین مواد در محیط می دانند.

بخار جیوه به راحتی با بافت های غنی از چربی (پوشش هر غشاء سلولی و بافت عصبی، بویژه مغز) ترکیب می شود. هنگامی که به گوگرد (محصولات تجزیه فعالیت باکتری ها) متصل می شود، به متیل جیوه تبدیل می شود که شکلی کشنده تر است.

تعویض آمالگام با کامپوزیت
تعویض آمالگام با کامپوزیت

(زمانی که دندانپزشکان از جیوه و پر کردن دندان ها با آن دفاع می کنند، به جیوه عنصری ایمن تر اشاره می کنند و فراموش می کنند که پر شدگی ها بخار آزاد می کنند، بویژه با گرما و جویدن؛ و هنگامی که با محصولات متیل ناشی از فعالیت باکتری های داخل دهان ترکیب می شود، ممکن است بخار متیل جیوه کشنده ایجاد شود. علاوه بر این، بیشتر مته های دندانپزشکی توربین هوا گرمای فوق العاده ای را از اصطکاک و همچنین یک آئروسل بخار تولید می کنند.)

بنابراین، هنگام تخلیه پر شدگی های دندانی با آمالگام جیوه، رعایت پروتکل های ایمنی و ارزیابی بیمار برای محافظت از او در برابر قرار گرفتن در معرض سموم با کاهش هر گونه بخار جیوه در حین انجام این فرایند و کمک به حذف این عنصر سمی از بدن بسیار مهم است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا دندان های من تیز و خون آشامی هستند؟ چه باید بکنم؟

باید از مراجعه به دندانپزشکانی که اعتقاد ندارند پر شدگی آمالگام جیوه به طور بالقوه مضر است اجتناب شود زیرا به احتمال زیاد هیچ کاری برای محافظت از بیمار انجام نخواهند داد.

سه گروه اصلی از مواد پرکننده وجود دارد که ممکن است برای جایگزینی آمالگام های جیوه مورد استفاده قرار گیرند: اینله های طلا، اینله های پرسلن یا کامپوزیت، و کامپوزیت هایی که مستقیماً قرار می گیرند- هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، هنوز هیچ ماده پرکننده “بی نقصی” وجود ندارد.

در اکثر موارد، تا جایی که به دندانپزشک مربوط می شود، کامپوزیت های مستقیم به دلیل دوام، هزینه متوسط ​​و ویژگی های کار راحت با آنها، به طور کلی ماده منتخب هستند.

پس از اتمام درمان، برای حدود سه ماه، در حالی که جیوه همچنان از بدن دفع می شود، مهم است که اقدامات احتیاطی را انجام دهید. همچنین این امکان وجود دارد که برخی از بزرگ ترین پر شدگی های دندانی برای مدتی پس از آن، مقداری حساسیت به سرما و گرما از خود نشان دهند، اما معمولاً به موقع از بین می روند.

با این حال باید گفت که نمی توان تضمین کرد که تخلیه آمالگام های جیوه منجر به رفع یا بهبود علائم برای هر بیمار می شود. گرچه حداقل می توانید مطمئن باشید که دهان شما از شر یکی از سمی ترین مواد روی کره زمین خلاص شده است.

تعویض آمالگام با کامپوزیت
تعویض آمالگام با کامپوزیت

دستورالعمل های حذف ایمن برای پر کردن آمالگام

در حین تخلیه مواد پر شدگی، دندان را خنک نگه دارید.

دریل کردن پر شدگی آمالگام مقدار زیادی گرما تولید می کند، که باعث افزایش قابل توجهی در آزاد شدن جیوه، هم به صورت بخار و هم در ذرات آمالگام، در طول کل فرآیند تخلیه می شود. خنک کردن پر شدگی با آب و هوا در حین تخلیه، میزان بخار جیوه آزاد شده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

خرد کردن آمالگام

اکثر دندانپزشکانی که کار با جیوه را به صورت بی خطر انجام می دهند، از یک فرآیند تخلیه استفاده می کنند که معمولاً به آن قطعه قطعه کردن می گویند. این کار مستلزم ایجاد حفره کمتر است، زیرا دندانپزشک فقط به اندازه ای داخل دندان را حفر می کند که پر شدگی را به چند تکه برش دهد، که سپس بتوان با یک ابزار دستی یا ساکشن آن را به راحتی جدا کرد. هم خرد شدن و هم خنک نگه داشتن پر شدگی در حین تخلیه آن بسیار مهم است و ما معتقد هستیم که همه دندانپزشکانی که به صورت ایمن با جیوه برخورد می کنند، باید از این روش پیروی کنند.

از یک تخلیه کننده با حجم بالا استفاده کنید

اکثر دندانپزشکانی که به صورت بی خطر با جیوه برخورد می کنند، از سیستم ساکشن قوی تری نسبت به نوع استفاده شده توسط اکثر دندانپزشکان حرفه ای آمالگام استفاده می کنند. این ممکن است مهم ترین ابزار در به حداقل رساندن قرار گرفتن بیمار در معرض بخار جیوه و ذرات آمالگام باشد. نوک تخلیه کننده باید در تمام طول مدت برداشتن پر شدگی تا ۲/۱ اینچی از پر شدگی نگه داشته شود. این به جذب بیشتر بخار و ذرات جیوه کمک می کند. همه دندانپزشکانی که به صورت ایمن با جیوه کار می کنند باید این روش را دنبال کنند.

یک منبع هوای جایگزین در اختیار بیمار قرار دهید.

در حین برداشتن پرشدگی های آمالگام، حتی اگر مراحل ۱ و ۲ انجام شده باشند، باید یک منبع هوای جایگزین برای بیمار ارائه شود.

پس از فرآیند برداشتن، زمانی که دندان در حال آماده شدن برای پر شدگی جدید است و در حین قرار دادن پر شدگی جدید، به منبع هوای جایگزین نیاز نیست، اما در حین برداشتن واقعی، باید هود بینی در اختیار بیمار قرار بگیرد که بتواند از طریق آن، هوای فشرده درون یک مخزن، هوای منبعی خارج از مطب، یا اکسیژن را از یک مخزن تنفس کند. باید به بیمار آموزش داده شود که تا زمانی که پر شدگی های نقره ای آمالگام جیوه در حال برداشتن هستند، از راه بینی نفس بکشد و از تنفس از راه دهان خودداری کند.

توافق بر این است که پر شدگی های آمالگام جیوه در طول دوران بارداری یا در دوران شیردهی تخلیه نشوند. اما اگر به هر دلیلی این فرایند انجام شود، معتقد هستیم که هنگام برداشتن پر شدگی های آمالگام از روی دندان های مادران باردار و شیرده، بیمارانی که دارای آلرژی ها و حساسیت های متعدد، مشکلات سیستم ایمنی بدن یا هر گونه مسائل سلامتی مرتبط با مسمومیت مزمن با جیوه هستند، باید منبع جایگزینی برای هوا فراهم شود. توصیه می کنیم که اگر از یک تخلیه کننده با حجم بالا استفاده شود، زیرا این افراد می خواهند حفاظت خود را به حداکثر برسانند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت های دندانی

از رابر دم استفاده کنید.

یک رابر دم دندانپزشکی، دندان یا دندان هایی که روی آنها کار می شود را جدا می کند. اعتقاد بر این است که رابر دم، بیمار را از تنفس بخار جیوه از طریق دهان محافظت می کند. اکنون می دانیم که بخار جیوه به راحتی می تواند از یک رابر دم ساخته شده از لاتکس، متداول ترین ماده ای که رابر دم ها از آن ساخته می شوند، عبور کند. بسیاری از بیماران شنیده اند که رابر دم محافظت زیادی را فراهم می کند و باید کاملاً به عنوان بخشی از پروتکل تخلیه ایمن گنجانده شود. برخی افراد حتی بر استفاده از آن برای محافظت از آنها در برابر بخار جیوه اصرار دارند.

اما از آنجا که رابر دم از شما در برابر استنشاق بخار جیوه در طول فرآیند تخلیه محافظت نمی کند، لازم نیست در هنگام تخلیه پر شدگی های آمالگام از آن استفاده شود. ترکیب ۴ مرحله اول ذکر شده در بالا، بزرگترین منبع محافظت در برابر بخار جیوه را برای بیمار فراهم می کند. اما در حالی که رابر دم محافظت کمی در برابر بخار جیوه فراهم می کند، تخلیه مواد پرکننده را آسان تر می کند و از بلعیده شدن ذرات آمالگام جلوگیری می کند. (گرچه ذرات آمالگام بلعیده شده حاوی جیوه هستند که گمان نمی رود در طی فرآیند دفع در طول روده آزاد شود، اما این روشی است که تا حد امکان از بلعیده شدن آن جلوگیری می کند. بنابراین این ذرات تهدیدی برای سلامتی شما نیستند.)

اگر از یک پر کننده کامپوزیت برای جایگزینی پرکننده آمالگام جیوه استفاده شود، رابر دم یک محیط جدا شده و خشک برای قرار دادن پر کننده کامپوزیت فراهم می کند. دندانپزشک تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی لازم است یا نیست. قرار دادن و برداشتن رابر دم کمی زمان می برد، ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، و برخی از بیماران به سادگی نمی توانند استفاده از آن را تحمل کنند. استثناء های دیگری برای استفاده از آن وجود دارند زیرا موقعیت یا محل برخی از دندان ها، بویژه دندان های مولر سوم، یا به اصطلاح دندان های عقل، ممکن است نصب رابر بند را غیر ممکن سازد.

یادداشتی برای بیمار …

چه دندانپزشک شما از رابر بند استفاده کند یا خیر، همیشه در تمام مدت برداشتن پر شدگی های آمالگام باید روی تنفس از راه بینی تمرکز کنید. این امر بویژه در صورتی مهم است که منبع جایگزینی برای هوا در دسترس نباشد.

تعویض آمالگام با کامپوزیت
تعویض آمالگام با کامپوزیت

دستکش ها را بردارید و دهان بیمار را تمیز کنید.

پس از تخلیه مواد پر کننده و تعویض آنها، دندانپزشک و دستیار باید دستکش های خود و رابر بند را درآورده و دور بیندازند و تمام دهان بیمار را حداقل به مدت ۱۵ ثانیه کاملاً شستشو دهند و ساکشن کنند. این به حذف ذرات آمالگام و بخار جیوه باقیمانده از دهان کمک می کند. بیمار باید تمام تلاش خود را بکند تا در حین شستشو آب دهان را قورت ندهد. همچنین پیشنهاد می کنیم پس از انجام فرایند شستشو، بیمار از مقدار کمی آب استفاده کند و تا جایی که ممکن است در گلوی خود غرغره کند. بیمار نباید این آب باقیمانده را قورت دهد! بلکه باید آن را در سینک یا فنجان تف کند. همه دندانپزشکانی که بدون جیوه کار می کنند باید این روند را دنبال کنند اما یادآوری به آنها ضرری ندارد.

فوراً تمیز کنید:

پس از برداشتن و جایگزینی پرکردگی ها، دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک باید بلافاصله پوشش محافظ بیمار را برداشته و دور بیندازد و صورت و گردن او را کاملاً تمیز کند. همه دندانپزشکانی که به صورت ایمن با جیوه کار می کنند باید به طور معمول این کار را انجام دهند، اما اگر دستیار فراموش کرد، به او یادآوری کنند، در نهایت شما نمی خواهید جیوه ای را با خود به خانه ببرید.

از تصفیه هوای اضافی استفاده کنید.

برخی از دندانپزشکان که به صورت ایمن با جیوه کار می کنند، از یک سیستم تصویه هوای اضافی استفاده می کنند که تا حد ممکن نزدیک به دهان بیمار قرار می گیرد. شناخته شده ترین آنها شبیه خرطوم فیل است و دهانه ای به قطر حدود ۴ اینچ دارد. این دستگاه می تواند مفید باشد، اما حتی بدون چنین سیستمی نیز می توان از بیمار به اندازه کافی محافظت کرد. روز به روز تعداد بیشتری از دندانپزشکانی که به صورت بی خطر با جیوه کار می کنند، از این نوع سیستم تصفیه استفاده می کنند، و در حالی که این سیستم افزوده خوبی به پروتکل تخلیه است، اما برای دندانپزشک و دستیار، از بیمار اهمیت بیشتری دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  استفاده از آنتی بیوتیک قبل از درمان های دندانپزشکی

فیلتر کردن هوا در جراحی

روش های مؤثری برای تصفیه هوای مطب دندانپزشکی وجود دارد. من توصیه خاصی نمی کنم اما بسیاری از مطب های دندانپزشکی که به صورت ایمن با جیوه کار می کنند، هوای مطب را فیلتر می کنند، زیرا تمام روز در آن کار می کنند و انجام این کار به نفع خود آنها است. این برای دندانپزشک و کارکنان، مهم تر از بیمار است. گرچه مطب های ایمن از نظر کار با جیوه، پرکننده های آمالگام را استفاده نمی کنند، اما مطمئناً مواردی پیش می آیند که باید آنها را تخلیه کنند. به خاطر داشته باشید که شما فقط برای مدت کوتاهی در مطب خواهید بود، اما دندانپزشک و کارکنان این پرکردگی ها را بارها در طول روز برمی دارند. همه دندانپزشکانی که به صورت ایمن با جیوه کار می کنند، باید اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از خود و کل کارکنان مطب در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض جیوه انجام دهند.

از زغال چوب فعال استفاده کنید.

شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه استفاده از زغال فعال ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از تخلیه آمالگام، می تواند ذرات کوچکتری از جیوه بلعیده شده را به یکدیگر متصل کند و این امکان را فراهم کند تا آنها از طریق مدفوع به طور بی ضرر از روده خارج شوند. این مورد اختیاری است، زیرا جیوه عنصری یا معدنی بسیار کمی از طریق روده جذب می شود، اما اضافه کردن آن ضرری ندارد، بخصوص اگر در گروه پرخطر قرار دارید.

تعویض آمالگام با کامپوزیت
تعویض آمالگام با کامپوزیت

اقدامات احتیاطی برای بیماران حساس به آمالگام که قرار است از پر کردن جایگزین استفاده کنند

قبل از شروع دوره تخلیه آمالگام جیوه، باید تأکید کرد که اگر تحت درمان پزشک هستید، یا اگر بیماری یا علائمی دارید که بررسی نشده اند، قبل از ادامه درمان یا مکمل های غذایی، ابتدا باید با او مشورت کنید.

برای تخلیه جیوه نه تنها از دندان ها، بلکه جیوه ای که در سلول های بدن “مسدود شده است”، تغذیه خوب برای کمک به بدن، بسیار مهم است.

رژیم غذایی خود را به مواد غذایی تازه و ارگانیک (غذاهای بدون مواد افزودنی و شیمیایی) محدود کنید.

از مصرف شکر، کافئین، شکلات، لبنیات و سیگار خودداری کنید.

به مدت ۳ ماه پس از تعویض، قهوه ننوشید و ماهی نخورید.

مقدار زیادی آب خالص یا جوشیده بنوشید.

متأسفانه، امروزه به دلیل ناکافی بودن بسیاری از مواد غذایی موجود، برای اطمینان از دسترسی آسان به ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز، ممکن است مکمل ها ضروری باشند. (برخی از بیماران ممکن است قبلاً تحت یک رژیم مکمل توسط متخصص تغذیه یا درمانگر خود قرار گرفته باشند، در این صورت، ابتدا باید با او مشورت شود). حدود دو هفته قبل از درمان، رژیم غذایی خود را تکمیل کنید.

  • یک مولتی ویتامین/ مینرال روزانه خوب، به صورت روزی ۱ عدد همراه صبحانه مصرف شود.
  • ویتامین C. با ۵۰۰ میلی گرم شروع کنید. سه مرتبه در روز، همراه با وعده های غذایی، و به آرامی دوز را افزایش دهید تا زمانی که تا ۶۸۰۰۰ میلی گرم، در دوزهای منقسم در طول روز مصرف کنید. این احتمالاً به راحتی به عنوان پودر اسید اسکوربیک، حل شده در آب یا آبمیوه مصرف می شود. دوز را به آرامی افزایش دهید تا از اسهال ناشی از دفع اضافی پس از آن جلوگیری کنید، تا از عفونت های “بازگشتی” جلوگیری کنید. استفاده طولانی مدت از دوزهای زیاد ممکن است باعث تشدید زخم معده و کاهش کلسیم و منیزیم شود. همچنین افرادی که سنگ کلیه دارند باید به دنبال مشاوره پزشکی باشند. ویتامین C اثرات قرص های ضد بارداری با دوز پایین را به قرص های با دوز بالا تغییر می دهد و احتمالاً عوارض جانبی را افزایش می دهد. بنابراین، ویتامین C و قرص های ضد بارداری را حداقل با فاصله ۴ ساعت فاصله مصرف کنید. همچنین، از دیدگاهی آگاه باشید که می گوید ویتامین C خاصیت محافظتی ندارد، زیرا هزاران سال است که به طور گسترده از آن استفاده می شود.
  • سلنیوم ۵۰ میکروگرم مصرف کنید. دو بار در روز، حدود ۲ ساعت قبل از ویتامین C باشد.
  • قرص زغال سنگ. ۳ قرص مصرف کنید. نیم ساعت قبل از درمان، به اضافه ۳ قرص بعد از درمان، و در چند ساعت آینده، تا حد امکان آب بنوشید.
  • مکمل های دیگری مانند روی، ویتامین E، سیترات پتاسیم، ویتامین B6، کوآنزیم Q10 و استیل سیستئین نیز ممکن است پس از جلسه مشاوره توصیه شوند.
۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
اگر نیاز به عکس رادیوگرافی دهان و دندان دارید کلیک کنید:اطلاعات بیشتر
error: