آیا می توان در طول دوران بارداری بلیچینگ دندان ها را انجام داد؟

ظاهراً، شما قصد دارید در طول دوران بارداری خود با تمام وجود بدرخشید و کاملاً جذاب به نظر برسید. اما برای بسیاری از زنانی که واقعاً باردار هستند (مثلاً، نه آن زنان بارداری که تنها در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی ظاهر می شوند)، باردار شدن می تواند باعث شود اینطور به نظر برسد که شما را به داخل گل پرتاب کرده اند.

حقیقت این است که شما زیبا به نظر می رسید- زیرا شما واقعاً زیبا هستید. اما شما احساس پف کردگی و ورم دارید، موهای شما چرب است، و شما فکر می کنید که پوست شما مانند یک تابلوی نقاشی لکه دار است. این زمانی است که شما فکر می کنید- حداقل می توانید دندان های خود را مانند مروارید سفید کنید، درست است؟ اگر دندان های شما به صورت خیره کننده ای سفید باشند، شاید هیچ کس به چیزهای دیگر توجه نخواهد کرد!

به جز اینکه … شما نمی توانید. متأسفیم که اخبار بدی برای شما داریم، اما غالباً، توصیه نمی شود که در طول دوران بارداری دندان های خود را سفید کنید. در اینجا برای شما توضیح می دهیم که چرا باید در طول دوران بارداری به فکر راهی دیگر برای درخشیدن باشید.

آیا سفید کردن تخصصی دندان ها در مطب دندانپزشک بی خطر است؟

فرایندهای سفید کردن دندان در مطب معمولاً شامل یک فرآیند به نام بلیچینگ دندان (آفیس بلیچینگ) است، که در آن لکه های دندانی مقاوم با هیدروژن پراکسید با غلظت بالا برطرف می شوند.

انواع مختلفی از این فرایند وجود دارند، اما در هر صورت، سفید کردن تخصصی دندان ها به معنای اعمال یک محلول شیمیایی روی دندان ها و باقی گذاشتن آن به مدت طولانی قبل از پاک کردن آن است. (ممکن است لازم باشد چندین جلسه مراجعه کنید تا حداکثر نتایج را به دست آورید.)

هیچ شواهدی وجود ندارد مبنی بر اینکه سفید کردن دندان ها برای زنان باردار خطرناک باشد، اما هیچ شواهدی هم مبنی بر ایمن بودن این فرایند وجود ندارد. درصد مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایندهای سفید کردن دندان ها بالاتر از حد معمولی است که ما اغلب با آنها تماس پیدا می کنیم.

با در نظر گرفتن آنچه که ما در مورد خطرات سفید کردن دندان ها می دانیم- حتی خارج از دوران بارداری- اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند که تا بعد از پایان دوران بارداری برای انجام این فرایند دست نگهدارید، تنها برای اینکه از خطر دور بمانید.

بلیچینگ دندان در بارداری
بلیچینگ دندان در بارداری

خطرات احتمالی برای شما و کودک

خطر همه چیز در دوران بارداری تقریباً کمی بالاتر از حد متوسط ​​است، عمدتاً به این دلیل که بدن فرد باردار بیشتر مستعد آسیب دیدن، بیماری و عفونت است. چیزهایی که معمولاً تنها اندکی خطر آسیب دیدگی را به همراه دارند (مانند سفید کردن دندان ها) اگر باردار هستید راحت تر می توانند باعث بروز عوارض جانبی شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سوالات متداول بعد از کاشت ایمپلنت (بخش دوم)

به خاطر داشته باشید، ثابت نشده است که سفید کردن دندان ها خطرناک تر باشد. اما خطرات نظری عبارتند از:

 • آسیب بافتی. زنان باردار به دلیل افزایش هورمون ها، به بروز و گسترش ژنژیویت (التهاب لثه) حساس تر هستند. ژنژیویت بارداری اغلب باعث بروز تورم و التهاب در لثه ها می شود. تماس پیدا کردن هیدروژن پراکسید با غلظت بالا با لثه ها و بافت نرمی که از قبل ملتهب شده است عامل بروز ناراحتی و آسیب کوتاه مدت است.
 • حساسیت دندان. اگر تا به حال از محصولات سفید کننده استفاده کرده اید و تعجب کرده اید که چرا دندان های شما به طور تصادفی به همه چیز حساس می شوند، علت این است که اعمال غلظت های بالای هیدروژن پراکسید روی دندان ها می تواند از طریق مینای دندان ها نفوذ کند و اعصاب دندان ها را تحریک کند. باز هم، از آنجا که به دلایل بسیاری، در طول بارداری همه چیز بسیار حساس است، این اثرات می توانند افزایش پیدا کنند (و ناراحت کنندگی آنها دو برابر شود).
 • اثرات ناشناخته بر روی کودک. ما اثرات مقادیر بالای هیدروژن پراکسید روی یک جنین در حال رشد را مطالعه نکرده ایم. آنها می توانند کاملاً بی ضرر باشند، اما ما هیچ راهی برای دانستن نداریم. از آنجا که سفید کردن دندان ها یک فرایند انتخابی و زیبایی است، بهتر است به جای خطر کردن و پذیرش آسیب ها، ایمنی را انتخاب کنیم.

آیا کیت های سنتی سفید کردن دندان در منزل ایمن هستند؟

متأسفانه، پاسخ این پرسش نیز “نه” است. تنها به این دلیل که شما می توانید چیزی را به صورت بدون نسخه (OTC) خریداری کنید باعث نمی شود که آن برای استفاده، بویژه در دوران بارداری، ایمن باشد.

این کیت ها معمولاً حاوی مقادیر بالای پراکسید هیدروژن و دیگر مواد شیمیایی هستند، بنابراین خطر کاهش نمی یابد، صرفاً به این دلیل که شما آن را در یک داروخانه انتخاب کرده اید.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، گرچه اکثر کیت های بدون نسخه نسبت به موادی که در مطب های دندانپزشکی استفاده می شوند، دارای مقادیر کمتری هیدروژن پراکسید هستند، اما احتمال خطای کاربر در آنها بیشتر است.

به این ترتیب، در حقیقت استفاده از مواد شیمیایی با غلظت بالاتر اما اعمال شده توسط دندانپزشک به جای غلظت های پایین تر و اعمال شده توسط خود فرد امن تر است! (هرچند در دوران بارداری، تقریباً همیشه انجام هر دوی آنها منع می شود).

بلیچینگ دندان در بارداری
بلیچینگ دندان در بارداری

کیت سفید کننده دندان فاقد پراکسید

در طول دوران بارداری ممکن است قادر به استفاده از یک محصول سفید کننده دندان غیر سمی باشید- این فرمولاسیون ها روی زغال فعال، روغن نارگیل، زغال اخته و روغن های ضروری برای روشن کردن دندان ها به طور طبیعی سرمایه گذاری می کنند. اما مراقب باشید.

قبل از طی کردن این مسیر جایگزین، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. اکثر این محصولات در حین بارداری در دسته مواد ایمن قرار نمی گیرند و برخی از آنها به طور خاص توصیه می کنند ابتدا از یک پزشک بپرسید.

آیا خمیر دندان ها و دهانشویه های سفید کننده بی خطر هستند؟

خمیر دندان، آری: البته همه خمیر دندان های سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن بی خطر نیستند، تنها مواد شوینده و تمیز کننده اضافی بی خطر هستند. حتی خمیر دندان های حاوی مواد بلیچینگ، مقدار آنها آنقدر اندک است که خطری بوجود نمی آورد- بعلاوه، شما آنها را برای مدت زمان طولانی روی دندان های خود باقی نمی گذارید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان مجدد ریشه دندان

با این حال، دهانشویه ها کمی پیچیده تر هستند. برخی می گویند که دهانشویه ها به طور کلی در دوران بارداری بی خطر هستند، در حالی که برخی دیگر هشدار می دهند، زیرا اکثر محصولات حاوی الکل هستند، ممکن است لازم باشد از استفاده آنها اجتناب کنید مگر آنکه برای سلامت دهان و دندان شما ضروری باشد.

حتی گرچه شما دهانشویه را نمی نوشید، به مدت ۹ ماه، ممکن است پس از استفاده از آن خطر وجود داشته باشد. با این حال، با استفاده از یک محصول دهانشویه فاقد الکل می توانید از بروز خطر جلوگیری کنید.

هیچ پاسخی وجود ندارد که آیا بویژه دهانشویه های سفید کننده، برای استفاده در دوران بارداری ایمن هستند یا خیر. ما توصیه می کنیم از پزشک یا دندانپزشک خود در مورد استفاده از هر نوع دهانشویه در طول دوران بارداری، مشاوره بخواهید.

روش های طبیعی سفید کردن دندان ها

از آنجا که احتمالاً شما با این امید به دندانپزشک خود مراجعه می کنید که دندان های خود را در دوران بارداری سفید کنید، و در حال حاضر پر از ناامیدی شده اید (متاسفیم!)، ممکن است فکر کنید که آیا راه های دیگری برای روشن شدن لبخند شما وجود دارد که در واقع برای بارداری شما بی خطر باشد.

هنوز هم برخی نظرات در این زمینه وجود دارند که نسبت تأثیر کافی استفاده از این ترفندها به دردسر آنها را نقد می کنند. انجمن دندانپزشکی آمریکا اغلب موافق روش های معمول سفید کردن دندان مانند آب لیمو، زغال فعال، و توت فرنگی نیست، اما ممکن است امتحان کردن راهکارهای زیر هیچ آسیبی به شما وارد نکند.

 • آناناس. آه، میوه ای سرشار از بروملاین. این آنزیم موجود در آناناس می تواند کارهای خیلی خوب زیادی برای بدن انجام دهد، احتمالاً از جمله از بین بردن لکه های دندان ها. (و آری، خوردن آناناس در دوران بارداری ایمن است.)
 • روغن نارگیل. روغن کشی ممکن است مقدار باکتری های موجود داخل دهان را کاهش دهد، که می تواند بهداشت دهان و دندان شما را بهبود بخشد و راه را برای روشن تر دندان ها هموار کند.
 • جوش شیرین. ترکیب جوش شیرین با آب هنگامی که به آرامی استفاده می شود، می تواند یک خمیر ساینده تشکیل دهد که ممکن است لکه های خارجی دندان ها را از بین ببرد و آنها را سفید تر کند.
 • خوردن سبزیجات خام. ما شما را با سگتان مقایسه نمی کنیم … اما می دانید که چگونه با دادن مقدار زیادی چیزهای سخت برای جویدن به سگ خانگی خود دندان های او را تمیز نگه دارید؟ این قانون اینجا نیز حکم فرماست. با جویدن خوراکی سالم و ترد، می توانید مقدار پلاک های زرد روی دندان های خود را محدود کنید.

کار دیگری که می توانید برای روشن تر کردن دندان های انجام دهید، اجتناب از غذاها و نوشیدنی های خاص است که باعث لک شدن دندان ها می شوند. خوشبختانه شما از قبل شراب و تنباکو را کنار گذاشته اید، اما برش گوجه فرنگی، مرکبات، قهوه و چای سیاه نیز می تواند کمک کننده باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بایدها و نبایدهای پس از درمان ریشه
بلیچینگ دندان در بارداری
بلیچینگ دندان در بارداری

مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

هورمون های شما به روش های مختلفی می توانند بهداشت دهان و دندان شما را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله:

 • ژنژیویت. ما این را قبلاً ذکر کردیم، اما جریان خون اضافی شما در دوران بارداری باعث تورم و التهاب بافت نرم می شود، که لثه ها را نیز شامل می شود. لثه های شما با تشکیل پلاک روی دندان ها نیز بیشتر تحریک می شوند.
 • خونریزی بیش از حد. نگاهی به بالا بیندازید. ژنژیویت می تواند لثه های شما را بیشتر مستعد خونریزی کند- همانطور که می تواند باعث ایجاد تغییر در تولید بزاق و افزایش پلاک شود.
 • فرسایش مینا. قرار دادن مکرر دندان ها در معرض غذاهای اسیدی و اسید معده می تواند موجب فرسایش لایه محافظ مینای روی دندان ها شود. اگر تهوع صبحگاهی یا رفلاکس اسید شدید یا طولانی مدت داشته باشید، تمام آن قرار گرفتن ها در معرض اسید معده در دوران بارداری می تواند به مینای دندان های شما آسیب برساند. با شستشوی دهان با آب و دست نگهداشتن برای مسواک زدن دندان ها پس از استفراغ کردن، می توانید مقداری از این آسیب را بکاهید.
 • حفره ها. افزایش تمایل به خوردن غذاهای حاوی قند زیاد (از جمله کربوهیدرات های ساده) می تواند خطر بروز حفره ها را در دوران بارداری افزایش دهد. کمی مسواک زدن اضافی دندان ها را در روتین عادی خود در نظر بگیرید، حداقل پس از لذت بردن از شیرینی ها.
 • تومورهای بارداری داخل دهان. این بد به نظر می رسد، اما چندان هم بد نیست! بروز زائده های کوچک و خوش خیم به نام گرانولوم های پیوژنیک در نتیجه تورم، برای زنان باردار غیر معمول نیست. آنها ممکن است مانند تمشک های قرمز کوچک به نظر برسند و پس از زایمان باید از بین بروند. باز هم باید یگوییم که آنها سرطان نیستند … تنها آزار دهنده هستند.

بهداشت خوب دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک در طول دوران بارداری

درست مانند هر فصل دیگری از زندگی شما، در دوران بارداری نیز مهم است که دو بار در روز مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید، همچنین برای پاکسازی های منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. حفظ یک روتین بهداشتی برای دهان و دندان سالم می تواند برخی از مشکلات شایع دندانی را از بین ببرند.

بسیاری از فرایندهای دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن هستند: در دوران بارداری، در صورت لزوم می توانید یک حفره دندانی را پر کنید، دندان بکشید، و حتی عکس رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس بگیرید.

ممکن است عاقلانه باشد که برای راحتی خود، اقدامات غیر ضروری دندانپزشکی را تا زمان تولد نوزاد خود به تأخیر بیندازید، اما اگر شما به انجام یک فرایند دندانپزشکی نیاز داشته باشید، به احتمال زیاد، انجام این کار برای سلامتی شما خوب خواهد بود.

سخن پایانی

ممکن است با سفید کردن دندان ها در دوران بارداری خطرات شناخته شده ای همراه نباشد، اما از آنجا که از آن مطمئن نیستیم- و دندان ها و لثه های شما در طول دوران بارداری، بیشتر مستعد بروز مشکل هستند- انتخاب هوشمندانه این است که تا بعد از تولد فرزند خود، برای انجام هر گونه فرایند سفید کردن، در منزل یا در مطب، دست نگه دارید.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
error: